Migawki

EM- nowa firma i nowy produkt

 

Stosuję EM od ponad trzech lat. Wszystkie moje ptaki, króliki, psy i do tej pory strusie (sprzedałem) piły wodę tylko z EM . Jestem gorącym entuzjastą i praktykiem w stosowaniu EM. Na naszym portalu i nie tylko zamieściłem informacje dość szeroką na temat zasad stosowania, produkcji i producenta oraz korzyści z tego wynikających dla zwierząt i hodowców. W związku z informacją sprawdzoną jaką otrzymałem zmuszony jestem do pewnych wyjaśnień i ostrzeżeń. Otóż firma Greenland Technologia, która do tej pory była jedynym oficjalnym producentem i dystrybutorem zmieniła technologię produkcji i wprowadziła do swoich produktów na skutek sobie wiadomych przyczyn środki chemiczne.

Zasadniczym powodem dla, którego polecałem ten środek była jego pełna naturalność. Wobec zaistniałego faktu w moim przekonaniu firma Greenland Technologia straciła zaufanie, tym bardziej, że bardzo enigmatycznie poinformowała o tym na swojej stronie. Nie ma jednak tego złego co by na dobre nie wyszło. W Puławach istnieje firma Agro Concept Polska, która jest dystrybutorem  EM  w czystej postaci a dla hodowców ma w ofercie EM probiotyk pod nazwą „fermentowany wyciąg z ziół o efektywnych mikroorganizmów”. Ten suplement diety produkowany jest z dodatkiem 10 ziół : kminku, krwawnika pospolitego, anyżu, kopru włoskiego, liścia brzozy, złotego korzenia, rozmarynu, mięty, korzenia prawoślazu i liści maliny.  Wymienione zioła zapobiegają wzdęciom, skurczom, wzmacniają żołądek, poprawiają funkcje woreczka żółciowego, łagodzą kaszel, stymulują oddawanie moczu, regulują pracę jelit i oczyszczają krew. Wymieniam tu wszystkie działania bez rozbicia na poszczególne zioła, gdyż dla zainteresowanych to temat na oddzielne dyskusje. Ogólne działanie tego probiotyku pozostaję takie same z tym, że wiele sobie (a raczej zwierzętom) obiecuję po dodaniu ziół. Przypomnę, że stosujemy EM do picia w dawce 1ml /kg m.c./dz, czyli przy układzie ras średnich Królik waży około 5kg i wypija średnio 0,5l wody dziennie tj. 10ml/ 1l wody. Do opryskiwania klatek stosujemy w stosunku 1:10 .  Co osiągamy: zwiększoną witalność i odporność zwierząt, zwiększoną przyswajalność i wykorzystywanie paszy, zmniejszenie bądź wyeliminowanie odoru w klatkach (pomieszczeniach) i poprawa klimatu, poprawienie konsystencji i zapachu obornika.  Osobiście stosując EM jak na wstępie od ponad trzech lat w 100% wyeliminowałem wszelkie preparaty farmakologiczne i dezynfekujące z zastrzeżeniem oczywiście szczepionek.

Hodowcy, którzy mieszkają w mojej okolicy potwierdzą prawdziwość tego stwierdzenia. Sprzedaję króliki w różne okolice Polski i nigdy nie otrzymałem zastrzeżeń co do ich stanu zdrowia. Bardzo dużo obiecuj…ę sobie przy zastosowaniu nowego probiotyku przy zwalczaniu dolegliwości jakie miały miejsce w czasie odsadzania młodych tj. padnięcia po objawach opuchniętego brzucha i ogromnego spadku wagi przy braku łaknienia.  Nie będę rozpisywał się na temat celowości stosowania EM, gdyż na ten temat pisaliśmy wiele na forum. O wynikach stosowania nowej „ziołowej” formuły będę informował. Dodatkowych informacji należy szukać na stronie WWW.Agro Concept Polska.pl .  Z przykrością odradzam stosowanie EM Probiotyku z firmy Greenland Technologia, jednak dla mnie osobiście najważniejszym argumentem tego środka była ( i jest w  nowej firmie) jego naturalność i brak „skażenia chemicznego”. Chcę i to robię stwarzać swoim zwierzętom jak najlepsze warunki środowiskowe, higieniczne i zdrowotne, ponieważ jak ktoś dawno zauważył, że „to myśmy je zamknęli w klatkach (kojcach) itp. i  my odpowiadamy za nie”. Na zakończenie jeszcze jedna maksyma w pełni odpowiadająca formule EM „lepiej zapobiegać niż leczyć”.

 
Alaska
Autor: Wł. Klewin   
05.10.2008.
      Rasa powstała na początku XX wieku w Niemczech a jej twórcami byli Max Fisher z Gothy i Joachim Schmidt z Langensalzy. Głównym celem wspomnianych hodowców było wyhodowanie rasy królików o czarnej barwie i białych końcówkach włosów, czyli o okrywie zbliżonej do bardzo cenionego w tamtych latach w przemyśle futrzarskim alaskańskiego lisa. Do kojarzeń używali królików srebrzystych małych, holenderskich, rosyjskich i hawan. W krótkim czasie powstały dwa typy zwierząt to jest czysto czarne i czarne z mocnymi i długimi białymi końcami włosów. W środowisku hodowców obydwa warianty przyjęto z zainteresowaniem i poczyniono dalsze starania nad ich utrwaleniem. Po kilku latach zaprzestano prac nad drugim z typów, gdy niemożliwe okazało się „skrócenie” białych końcówek włosów. W hodowli pozostał więc wariant królika o lśniącej czarnej okrywie, który po dokrzyżowaniu pełnobarwnych czarnych angielskich srokaczy został po raz pierwszy zaprezentowany już pod nazwą „Alaska” w roku 1907 na wystawie w Lipsku. Obecnie rasa ta znana jest we wszystkich krajach, w których hoduje się króliki rasowe. Alaska nie wymaga szczególnych warunków utrzymania, a jej dobra plenność, zadowalające przyrosty masy ciała i piękna lśniąca czerń okrywy to główne atuty, które wpływają na dużą popularność tej rasy. W hodowli dużą wagę przywiązuje się do specyficznej cechy tej rasy, jaką jest silny połysk i jego równomierność, należy też pamiętać, że czynniki takie jak zbyt duże nasłonecznienie klatek czy kontakt okrywy włosowej z moczem powodują przebarwienia (zarudzenia) włosów. Alaska do niedawna była rasą mało znaną w naszym kraju lecz od pewnego czasu wzrasta zainteresowanie hodowlą tej oryginalnej rasy, którą coraz częściej można spotkać na naszych wystawach.

Opis rasy.

Rasa średnia, idealna masa ciała 3,5-4,4kg, maks. 4,5kg, ciało masywne, walcowate, głowa krótka, szeroka (szczególnie w partii czoła i nosa), mocno osadzona, u samic głowa nieco mniejsza. Kończyny krótkie i silne, uszy mięsiste o długości 11-12cm, okrywa włosowa bardzo gęsta, szczególnie w podszyciu o długości 3cm, barwa okrywy włosowej głęboko czarna z silnym połyskiem, równomiernie rozłożona na całym ciele, na brzuchu matowa, kolor oczu ciemno-brązowy, pazurki ciemno-rogowe. Barwa włosów podszyciowych ciemnoniebieska.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Imieniny

22 Stycznia 2018
Poniedziałek
Imieniny obchodzą:
Anastazy, Dobromysł,
Gaudencjusz,
Gaudenty, Marta,
Wincenty
Do końca roku zostało 344 dni.
© 2018 Królikarz Polski ::
- www.krolikarzpolski.pl -