Migawki

Podstawy genetyki w hodowli królikow rasowych
Podstawy genetyki w hodowli królików rasowych.

     Hodowanie królików rasowych to poza niewątpliwą przyjemnością- obowiązek ciągłego doskonalenia materiału hodowlanego. W naszym kraju ocenie podlegają ;
    - masa ciała,
    - budowa ciała,
    - typ rasowy,
    -jakość okrywy włosowej,
    - barwa okrywy włosowej,
    - specyficzne cechy rasowe.
Głównie te cechy wszyscy hodowcy bacznie obserwują u swoich podopiecznych, starają się by były jak najbliższe wzorca, chcą je doskonalić. Zasadniczy wpływ na cechy rasowe ma dziedziczenie ich po rodzicach, czyli genetyczne przekazywanie potomstwu. Naszym zadaniem jest takie prowadzenie pracy hodowlanej, aby w obrębie rasy a następnie linii uzyskać króliki zbliżone do ideału. Dokonać tego możemy na drodze odpowiednich kojarzeń i selekcji w stadzie czyli poprzez genetyczne kierunkowanie naszej hodowli.
      Jądra komórkowe w komórkach ciała zawierają chromosomy decydujące o ich właściwościach genetycznych. Na tych chromosomach w odpowiednich miejscach umieszczone są geny, które decydują o sile ujawniania się cech, których dotyczą. W jądrach komórkowych chromosomy występują w formie podwójnej-diploidalnej, natomiast w komórkach rozrodczych (komórki jajowe, plemniki) w formie pojedynczej-haploidalnej.
Po zapłodnieniu następuje połączenie komórek rozrodczych, czyli chromosomy komórki jajowej w formie haploidalnej X łączą się z chromosomami plemnika w formie haploidalnej Y tworząc nową komórkę „XY” zwaną zygotą, która jest komórką diploidalną (X+Y) i początkiem nowego życia.
Na przykładzie barwy okrywy włosowej wyjaśnijmy proces przekazywania tej cechy przez rodziców. Króliki A i B mają czarną okrywę włosową. U królika A obydwa chromosomy warunkujące czarną barwę okrywy mają takie same geny, w tym samym miejscu- jest on homozygotyczny pod względem barwy okrywy.
U drugiego królika B w tym samym miejscu na obu chromosomach występują różne geny- jeden decydujący o czarnej barwie okrywy, a drugi o białej – jest on heterozygotyczny pod względem barwy okrywy. Królik A ma identyczny fenotyp (barwa okrywy) i genotyp, a królik B fenotyp i genotyp różne, jednak również czarną okrywę włosową. Oznacza to, że gen odpowiadający za barwę czarną  zwyciężył gen odpowiadający za barwę białą. Gen odpowiadający za barwę czarną jest dominujący, a gen odpowiadający za barwę białą recesywny.
 Jeżeli skojarzymy ze sobą dwa króliki, u których połączenie chromosomów nastąpi tak iż geny odpowiadające za barwę okrywy umieszczone w tym samym miejscu nie będą względem siebie dominujące to dziedziczenie barwy okrywy włosowej nastąpi w ten sposób;  
       Dwa króliki homozygotyczne, jeden pod względem czarnej barwy okrywy  i drugi pod względem białej barwy okrywy . Potomstwo przejmie pośrednią barwę okrywy włosowej.
Jeżeli dalej skojarzymy potomstwo między sobą to w drugim pokoleniu z miotu czterech sztuk: jeden królik będzie miał czarną barwę okrywy, za co odpowiadają geny barwy czarnej z obu chromosomów, drugi będzie miał białą okrywę, za co odpowiadają geny białe z obu chromosomów i dwa króliki będą miały barwę pośrednią za co odpowiadają gen czarny z jednego chromosomu i biały zlokalizowany  na drugim chromosomie. Sumując- w drugim pokoleniu proporcje rozkładają się następująco: 25% barwa czarna uwarunkowana homozygotycznie, 25% barwa biała uwarunkowana homozygotycznie i 50% barwa pośrednia uwarunkowana heterozygotycznie. Dziedziczenie takie nazywamy pośrednim.
        Dwa króliki homozygotyczne, jeden pod względem czarnej barwy okrywy uwarunkowany genami dominującymi i drugi pod względem białej barwy okrywy uwarunkowany genami recesywnymi. Potomstwo przejmie barwę okrywy czarną z heterozygotycznym układem genów (na jednym chromosomie dominujący gen barwy czarnej, na drugim recesywny gen barwy białej). Wniosek- gen dominujący wyklucza gen recesywny w układzie heterozygotycznym. Jeżeli dalej skojarzymy potomstwo między sobą to w drugim pokoleniu w miocie otrzymamy: 75% z czarną okrywą, (w tym 25% uwarunkowane homozygotycznie genami dominującymi i 50% uwarunkowane heterozygotycznie) i 25% z białą okrywą uwarunkowane homozygotycznie z recesywnych genów. Dziedziczenie takie nazywamy dominacyjnym.
W obu przykładach w drugim pokoleniu rozkład genetyczny przedstawia się jak: 1:2:1.
Różnica polega na tym, że przy kojarzeniu pośrednim otrzymujemy trzy fenotypy barwy okrywy włosowej, natomiast przy dziedziczeniu dominacyjnym dwa fenotypy barwy okrywy.  
    Przykłady, które zaprezentowałem dotyczą kojarzeń w pokrewieństwie tzn. rodziców z dziećmi i rodzeństwa między sobą. W hodowlach królików rasowych ma to duże znaczenie, gdyż prowadzi do wyselekcjonowania osobników o cechach szczególnie pożądanych lub na drodze kojarzeń otrzymania osobników o szczególnie pozytywnych cechach. Ważne jest odpowiednie kontrolowanie kojarzeń krewniaczych. Nadmierne spokrewnienie przyniesie więcej strat niż pożytku. Po jednokrotnym kojarzeniu w pokrewieństwie (rodzeństwo między sobą, rodzice-dzieci) należy „odświeżyć krew” wprowadzając nie spokrewnione osobniki.
W hodowlach można prowadzić kojarzenia krewniacze w obrębie rasy i linii, a następnie doprowadzać do kojarzeń międzyliniowych wśród wyselekcjonowanych osobników o szczególnie pożądanych cechach.
Temat kojarzeń w pokrewieństwie jest wśród hodowców tematem kontrowersyjnym, jednak uważam, że tylko w taki sposób można utrzymać i doskonalić nasze króliki. Podstawą naszej pracy hodowlanej  musi być hodowanie królików rasowych i z tego powodu musimy utrwalać fenotypy hodowanych ras.
 
Start arrow Rasy królików arrow Kalifornijski
Kalifornijski
Autor: Wł. Klewin   
05.10.2008.

        Rasa pochodząca ze Stanów Zjednoczonych twórcą, której był George West z Kalifornii.
Głownym celem jego prac rozpoczętych w roku 1923 było wyhodowanie królika o wysokich parametrach zarówno pod kątem wydajności mięsnej jak i dobrej jakości okrywy włosowej.
Początkowo do kojarzeń używał ras szynszyl wielki i królika rosyjskiego, któremu obecny kalifornijski zawdzięcza barwę, w dalszej kolejności dokrzyżował w celu poprawy masywności nowozelandzkiego białego.
W roku 1929 pierwszy raz królik kalifornijski został zaprezentowany na jednej ze stanowych wystaw, jednak oficjalne uznanie rasy przez American Rabbit Breeders Association nastąpiło w roku 1939, w tym samym czasie powstał też jej wzorzec.
Od początku istnienia kalifornijski podobnie jak nowozelandzki biały, hodowany był głównie na dużych fermach nastawionych na produkcję mięsa króliczego. W późniejszym okresie trafił również w ręce drobniejszych hodowców. W kilkanaście lat po II wojnie światowej, około roku 1958 królik kalifornijski pojawił się w Europie, gdzie sprowadzony został przez Anglików. Pierwsze króliki tej rasy znane były jedynie w odmianie czarnej (uszy, maska nosowa, kończyny i ogon). W dalszych latach już w Anglii powstały kolejne odmiany barwne tj. niebieska i hawana. Z wysp brytyjskich królik kalifornijski trafił do hodowli w całej Europie, gdzie do dziś traktowany jest jako jedna z tzw. pięciu najwybitniejszych ras pod względem wydajności rzeźnej (około 62%). W chowie rasa obok wspomnianej już wydajności wyróżnia się też bardzo dobrymi przyrostami- masa ciała (w wieku 3 m-cy około 2,5kg), świetną plennością i wybitnie rozwiniętym instynktem macierzyńskim u samic, dzięki czemu idealnie nadaje się dla osób rozpoczynających hodowlę królików rasowych.
    W naszej części Europy królik kalifornijski jest bardzo rozpowszechniony, szczególnie wśród hodowców czeskich i słowackich, od których najczęściej sprowadzamy materiał hodowlany. W Polsce rasa popularna w hodowli, obecna jest praktycznie na każdej wystawie. Występuje głównie w odmianie czarnej, rzadziej w niebieskiej czy hawana.

 

Opis rasy.
Rasa średnia, idealna masa ciała 4-5,2kg, maksymalnie 5,5kg. Ciało zwaliste i masywne, szerokie w partii piersi i zadu. Głowa krótka i szeroka, u samic nieco mniejsza. Kończyny silne, średnio długie. Uszy mięsiste, na końcach ładnie zaokrąglone, o długości 10,5-11,5cm. Okrywa włosowa bardzo gęsta, szczególnie w podszyciu, długość włosów około 3cm. Barwa okrywy śnieżno biała za wyjątkiem zabarwionych uszu, tzw. maski nosowej, kończyn i ogona, barwa w tych miejscach w zależności od odmiany może być czarna, niebieska lub czekoladowa, kolor oczu różowy z karminową źrenicą. Pazurki ciemnorogowe do czarnych.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Imieniny

22 Stycznia 2018
Poniedziałek
Imieniny obchodzą:
Anastazy, Dobromysł,
Gaudencjusz,
Gaudenty, Marta,
Wincenty
Do końca roku zostało 344 dni.
© 2018 Królikarz Polski ::
- www.krolikarzpolski.pl -