Migawki

Podstawy genetyki w hodowli królikow rasowych
Podstawy genetyki w hodowli królików rasowych.

     Hodowanie królików rasowych to poza niewątpliwą przyjemnością- obowiązek ciągłego doskonalenia materiału hodowlanego. W naszym kraju ocenie podlegają ;
    - masa ciała,
    - budowa ciała,
    - typ rasowy,
    -jakość okrywy włosowej,
    - barwa okrywy włosowej,
    - specyficzne cechy rasowe.
Głównie te cechy wszyscy hodowcy bacznie obserwują u swoich podopiecznych, starają się by były jak najbliższe wzorca, chcą je doskonalić. Zasadniczy wpływ na cechy rasowe ma dziedziczenie ich po rodzicach, czyli genetyczne przekazywanie potomstwu. Naszym zadaniem jest takie prowadzenie pracy hodowlanej, aby w obrębie rasy a następnie linii uzyskać króliki zbliżone do ideału. Dokonać tego możemy na drodze odpowiednich kojarzeń i selekcji w stadzie czyli poprzez genetyczne kierunkowanie naszej hodowli.
      Jądra komórkowe w komórkach ciała zawierają chromosomy decydujące o ich właściwościach genetycznych. Na tych chromosomach w odpowiednich miejscach umieszczone są geny, które decydują o sile ujawniania się cech, których dotyczą. W jądrach komórkowych chromosomy występują w formie podwójnej-diploidalnej, natomiast w komórkach rozrodczych (komórki jajowe, plemniki) w formie pojedynczej-haploidalnej.
Po zapłodnieniu następuje połączenie komórek rozrodczych, czyli chromosomy komórki jajowej w formie haploidalnej X łączą się z chromosomami plemnika w formie haploidalnej Y tworząc nową komórkę „XY” zwaną zygotą, która jest komórką diploidalną (X+Y) i początkiem nowego życia.
Na przykładzie barwy okrywy włosowej wyjaśnijmy proces przekazywania tej cechy przez rodziców. Króliki A i B mają czarną okrywę włosową. U królika A obydwa chromosomy warunkujące czarną barwę okrywy mają takie same geny, w tym samym miejscu- jest on homozygotyczny pod względem barwy okrywy.
U drugiego królika B w tym samym miejscu na obu chromosomach występują różne geny- jeden decydujący o czarnej barwie okrywy, a drugi o białej – jest on heterozygotyczny pod względem barwy okrywy. Królik A ma identyczny fenotyp (barwa okrywy) i genotyp, a królik B fenotyp i genotyp różne, jednak również czarną okrywę włosową. Oznacza to, że gen odpowiadający za barwę czarną  zwyciężył gen odpowiadający za barwę białą. Gen odpowiadający za barwę czarną jest dominujący, a gen odpowiadający za barwę białą recesywny.
 Jeżeli skojarzymy ze sobą dwa króliki, u których połączenie chromosomów nastąpi tak iż geny odpowiadające za barwę okrywy umieszczone w tym samym miejscu nie będą względem siebie dominujące to dziedziczenie barwy okrywy włosowej nastąpi w ten sposób;  
       Dwa króliki homozygotyczne, jeden pod względem czarnej barwy okrywy  i drugi pod względem białej barwy okrywy . Potomstwo przejmie pośrednią barwę okrywy włosowej.
Jeżeli dalej skojarzymy potomstwo między sobą to w drugim pokoleniu z miotu czterech sztuk: jeden królik będzie miał czarną barwę okrywy, za co odpowiadają geny barwy czarnej z obu chromosomów, drugi będzie miał białą okrywę, za co odpowiadają geny białe z obu chromosomów i dwa króliki będą miały barwę pośrednią za co odpowiadają gen czarny z jednego chromosomu i biały zlokalizowany  na drugim chromosomie. Sumując- w drugim pokoleniu proporcje rozkładają się następująco: 25% barwa czarna uwarunkowana homozygotycznie, 25% barwa biała uwarunkowana homozygotycznie i 50% barwa pośrednia uwarunkowana heterozygotycznie. Dziedziczenie takie nazywamy pośrednim.
        Dwa króliki homozygotyczne, jeden pod względem czarnej barwy okrywy uwarunkowany genami dominującymi i drugi pod względem białej barwy okrywy uwarunkowany genami recesywnymi. Potomstwo przejmie barwę okrywy czarną z heterozygotycznym układem genów (na jednym chromosomie dominujący gen barwy czarnej, na drugim recesywny gen barwy białej). Wniosek- gen dominujący wyklucza gen recesywny w układzie heterozygotycznym. Jeżeli dalej skojarzymy potomstwo między sobą to w drugim pokoleniu w miocie otrzymamy: 75% z czarną okrywą, (w tym 25% uwarunkowane homozygotycznie genami dominującymi i 50% uwarunkowane heterozygotycznie) i 25% z białą okrywą uwarunkowane homozygotycznie z recesywnych genów. Dziedziczenie takie nazywamy dominacyjnym.
W obu przykładach w drugim pokoleniu rozkład genetyczny przedstawia się jak: 1:2:1.
Różnica polega na tym, że przy kojarzeniu pośrednim otrzymujemy trzy fenotypy barwy okrywy włosowej, natomiast przy dziedziczeniu dominacyjnym dwa fenotypy barwy okrywy.  
    Przykłady, które zaprezentowałem dotyczą kojarzeń w pokrewieństwie tzn. rodziców z dziećmi i rodzeństwa między sobą. W hodowlach królików rasowych ma to duże znaczenie, gdyż prowadzi do wyselekcjonowania osobników o cechach szczególnie pożądanych lub na drodze kojarzeń otrzymania osobników o szczególnie pozytywnych cechach. Ważne jest odpowiednie kontrolowanie kojarzeń krewniaczych. Nadmierne spokrewnienie przyniesie więcej strat niż pożytku. Po jednokrotnym kojarzeniu w pokrewieństwie (rodzeństwo między sobą, rodzice-dzieci) należy „odświeżyć krew” wprowadzając nie spokrewnione osobniki.
W hodowlach można prowadzić kojarzenia krewniacze w obrębie rasy i linii, a następnie doprowadzać do kojarzeń międzyliniowych wśród wyselekcjonowanych osobników o szczególnie pożądanych cechach.
Temat kojarzeń w pokrewieństwie jest wśród hodowców tematem kontrowersyjnym, jednak uważam, że tylko w taki sposób można utrzymać i doskonalić nasze króliki. Podstawą naszej pracy hodowlanej  musi być hodowanie królików rasowych i z tego powodu musimy utrwalać fenotypy hodowanych ras.
 
Start arrow Rasy królików arrow Wiedeński niebieski
Wiedeński niebieski
Autor: Wł. Klewin   
05.10.2008.

Królik wiedeński niebieski powstał pod koniec XIX wieku w Austrii. Twórcą tej rasy był Johan Schulz, kolejarz z Wiednia-Hetzendorf, prezes pierwszego wiedeńskiego związku hodowców królików. Do stworzenia rasy używał on różnych królików.
Zaczął od niebieskiej samicy nie określonego pochodzenia, samicy barwy żółtej pochodzącej z Normandii (Francja) oraz dowiezionego z Belgii samca rasy belgijski olbrzym czarny.
W roku 1895 na wystawie w Wiedniu pod nazwą wiedeński niebieski olbrzym przedstawił pierwsze 14 sztuk swojej nowej rasy.
Pierwsze zwierzęta tej rasy były nieco cięższe niż obecnie i ważyły przeciętnie 6,5kg oraz posiadały jeszcze niedoskonałą barwę. W Austrii rasę tę oficjalnie uznano w roku 1897. W roku 1903 rozpoczął się eksport królików wiedeńskich niebieskich do Niemiec, Holandii, Szwajcarii i innych krajów, gdzie z czasem zyskały sobie wielu zwolenników. Szczególnie duże grono sympatyków rasa ta znalazła w Niemczech, gdzie w roku 1905 na wielkiej wystawie w Hamburgu prezentowanych było już ponad 300 królików wiedeńskich niebieskich. W tym samym roku założony został w Niemczech pierwszy klub hodowców tej rasy.
Króliki rasy wiedeński niebieski są obecnie u naszych zachodnich sąsiadów najpopularniejszą rasą w grupie ras średnich. Swoją popularność króliki te zawdzięczają łagodnemu usposobieniu, dobrej plenności (6-8szt w miocie), świetnej jakości okrywie włosowej (bardzo gęsta) oraz ciekawej barwie. Zadowalająca jest również wydajność rzeźna tej rasy (54%).
Barwa tej rasy jest różna  w wielu krajach: w Polsce i w Czechach jest ciemno-niebieska, w Niemczech nieco jaśniejsza, a w Szwajcarii bardzo ciemna, prawie czarna.
W ostatnich latach na polskich wystawach można zauważyć króliki wiedeńskie niebieskie o nieco jaśniejszej barwie, czyli niepożądanej według wzorca polskiego. Wpływ na to mają importy z Niemiec oraz nieprawidłowa selekcja królików.
Hodowla królików ras wiedeńskich jest bardzo popularna w Europie. W Polsce na wystawach spotkać można wszystkie rasy wiedeńskie, największą popularnością tak jak i w innych krajach cieszy się niezmiennie królik wiedeński niebieski, który ma wierne grono hodowców i jest stałym uczestnikiem naszych wystaw.

 

Opis rasy.
Rasa zaliczana do ras średnich, idealna masa ciała 4,2-5,4kg. Ciało jest masywne, walcowate, dobrze umięśnione, głowa krótka, szeroka w partii czoła i nosa, szyja bardzo krótka, przednie kończyny bardzo silne i krótkie. Uszy mięsiste, dobrze owłosione, na końcach zaokrąglone o długości 11,5-12,5cm. Okrywa włosowa bardzo gęsta, szczególnie w podszyciu, długość okrywy około 3cm. Barwa ciemno-niebieska, jednolita na całym ciele, o dobrym połysku, na brzuchu barwa matowa. Oczy niebiesko-szare, pazurki ciemno-rogowe, barwa podszycia nieco jaśniejsza.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Imieniny

22 Stycznia 2018
Poniedziałek
Imieniny obchodzą:
Anastazy, Dobromysł,
Gaudencjusz,
Gaudenty, Marta,
Wincenty
Do końca roku zostało 344 dni.
© 2018 Królikarz Polski ::
- www.krolikarzpolski.pl -