Migawki

Adaptacja i aklimatyzacja królików
Hodowla królików wiąże się z okresowymi napływami osobników z innych stad. Sprzedajemy zwierzęta. Ruchy migracyjne w celu polepszenia i odświeżenia stada zarodowego wywołują temat adaptacji i aklimatyzacji.
Adaptacja jest zdolnością przystosowywania się organizmu do nowego środowiska zewnętrznego, jest wstępem do aklimatyzacji. Reakcje behawioralne, fizjologiczne i inne mają na celu zneutralizowanie niekorzystnych zmian nowego środowiska a  warunkuje je genotyp królika. Najbardziej zauważalna jest adaptacja  fizjologiczna polegająca na przystosowaniu się do nowego pokarmu, nowych metod utrzymania. Czasami powoduje to zmiany w wytworzeniu nowych układów enzymów trawiennych. Zmiany w utrzymaniu powodują np. zmianę okrywy włosowej lub nowe zachowania termoregulacyjne w związku z ustawieniem klatek na zewnątrz a nie w pomieszczeniach;  zmiana z trzymania na podłożu z siatek, na głęboką ściółkę Ważna jest adaptacja psychologiczna. Polega ona na wytworzeniu nowych odruchów warunkowych w związku ze zmianą personelu obsługującego i zachowań na nowej fermie. Prawidłowa adaptacja to wytworzenie korzystnych interakcji  między genotypem zwierząt a czynnikami środowiskowymi nowego otoczenia. Praktyka pokazuje, że zwierzęta zakupione- w nowym środowisku nie zawsze wykazują wysokie wartości hodowlane dlatego ważną rolę ma hodowca i jego obserwacje, które w znacznym stopniu mogą skrócić okres adaptacyjny.
 
Start arrow Wystawy arrow Tynisti nad Orlici- Czechy
Tynisti nad Orlici- Czechy
Redaktor: Stefan   
17.12.2008.
W dniach 06 12.2008r odbyły się coroczne wystawy klubowe hodowców królików w Tynisti nad Orlici - Czechy.
Wystawy klubowe to jedne z bardziej prestiżowych wystaw, gdyż wystawiają tam hodowcy specjalizujący się w danych rasach.
Na wystawie Klubu Hodowców Królików Podpalanych z siedzibą w Pardubicach prezentowanych było 145 królików, w tym: 96- w najczęściej hodowanej odmianie barwnej czarnej, 28- w odmianie hawana i 21- w odmianie barwnej niebieskiej. Regułą tej wystawy jest iż króliki prezentowane są w kolekcjach K-3 (rodzeństwo), inne kolekcje nie biorą udziału. W rasie podpalany czarny wystawianych było 25 kolekcji , z których nagrodę dla trzeciej kolekcji wystawy otrzymał polski hodowca Włodzimierz Klewin z Bełchatowskiego Związku Hodowców Królików. Nagroda ta jest o tyle cenna, że zdobyta w doborowym towarzystwie Mistrzów Republiki Czech, Mistrzów Klubowych a nawet dwukrotnego laureata wystaw europejskich.
Jednocześnie odbywała się wystawa Klubu Hodowców Królików AlHaDuBi z siedzibą w Brnie, którego nazwa jest skrótem hodowanych ras – alaska, hawana, turyngski i podbielany.
Na wystawie tej prezentowano 286 królików, w tym; 91- alaska, 90- hawana, 55- turyngski i 50- podbielany w trzech odmianach barwnych ( 19-czarny, 26-niebieski, 5-hawana,bardzo rzadko spotykana odmiana barwna). Króliki prezentowane były w kolekcjach K-4 (rodzeństwo lub dwie pary rodzeństwa). Wystawiano piękne i utytułowane króliki a wśród nich nagrodę i tytuł najlepszego samca wystawy w rasie turyngski otrzymał samiec z hodowli wspomnianego już Włodzimierza Klewina. W rasie hawana prezentowanej między innymi również przez naszego kolegę Włodka, króliki jego znalazły się w czołówce silnie obsadzonej stawki klubowej.
 Olbrzymie gratulacje! Wspaniale, gdy możemy pochwalić się osiągnięciami znanych i uznanych hodowców polskich za granicami naszego kraju.
Pokazujmy i propagujmy takich ludzi i ich króliki. Powód to do chwały polskich hodowców królików.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Imieniny

24 Stycznia 2018
Środa
Imieniny obchodzą:
Chwalibóg, Felicja,
Mirogniew, Rafał,
Rafaela, Tymoteusz
Do końca roku zostało 342 dni.
© 2018 Królikarz Polski ::
- www.krolikarzpolski.pl -