Migawki

Krzyżowanie


    Krzyżowanie jest to parzenie osobników różnych ras. Krzyżowanie ma na celu osiągnięcie całkowicie odmiennych celów niż przy kojarzeniu. Stosowanie krzyżowania powoduje zmiany zarówno genetyczne jak i fizjologiczne. Ze względu na skutki genetyczne krzyżowanie stosujemy w celu wytworzenia nowego zespołu genów lub też w celu uzupełnienia genów dotychczasowych. Można stopniowo zastępować któryś z genów lub stale, z pokolenia na pokolenie utrzymywać równowagę między genami dwóch lub więcej ras, które brały udział w wytworzeniu mieszańców. Pod wpływem zmian genetycznych następują zmiany fizjologiczne. U mieszańców z krzyżowania ras obserwuje się większą wydolność krążeniową i adaptacyjną,  natomiast zdolność do mniejszych ilości pobieranego tlenu niż u ras wyjściowych.
Krzyżowanie twórcze stosuje się w celu wytworzenia nowych ras. Wytworzenie nowej rasy jest procesem długofalowym i wymaga wielu przemyśleń w jakim celu chcemy ją wytworzyć. Chcąc zająć się takim zagadnieniem musimy sporządzić dokładny plan prac, w którym uwzględnić należy:
-    wzorzec nowej rasy z jego cechami morfologicznymi i fizjologicznymi,
-     przemyślany dobór ras wyjściowych,
-    stopień dziedziczenia cech,
-    szczegółowy tok postępowania, a w nim; metody selekcji, metody kojarzenia, chowu, żywienia oraz metody oceny potomstwa.
Zwierzęta ras wyjściowych muszą pochodzić z wyselekcjonowanego kojarzenia krewniaczego, a więc być homozygotyczne w wielu parach genów. W przeciwnym razie będą przekazywać wiernie cechy genotypowe jak i fenotypowe potomstwu, również w dalszych pokoleniach.
Krzyżowanie uszlachetniające prowadzi do doskonalenia rasy pod względem oczekiwanej cechy lub kilku cech. W tej metodzie musi iść to w parze ze zdecydowanym polepszeniem warunków bytowania i żywienia. Krzyżuje się samice rasy polepszanej z samcami rasy polepszającej, następnie młode samice wyselekcjonowane powtórnie kojarzy się z samce „polepszającym”. Samce potomne nie są wykorzystywane do kojarzeń.
Krzyżowanie wypierające służy do wyparcia rasy niepożądanej przez rasę „wypierającą”. Krzyżowanie następuje w ten sposób, że samice rasy wypieranej krzyżuje się z samcem wypierającym. Potomstwo samic dalej kojarzy się z samcem i tak w 6-7 pokoleniu uważa się proces za zakończony.
Krzyżowanie przemienne stosujemy w celu utrzymania efektu heterozji u mieszańców kolejnych pokoleń. Stosuje się je w dwóch lub trzech rasach, przeważnie na fermach towarowych.
Krzyżowanie przejściowe to inaczej „dolewanie świeżej krwi”. Ma ono miejsce, gdy chcemy polepszyć jakąś cechę hodowlaną jednej rasy genami innej szlachetnej rasy. Metoda ta nazwana jest przejściową, gdyż po jednorazowym parzeniu samic rasy X samcem „uszlachetniającym” wracamy do kojarzeń w obrębie rasy. Przy metodzie tej należy z rozwagą dobierać rasy, by nie naruszyć wartości genetycznej rasy uszlachetnianej.
Krzyżowanie towarowe to metoda mająca na celu uzyskanie w pokoleniu F1  zwierząt przeznaczonych do produkcji. Pokolenie to nie nadaje się do kojarzeń- ma spełnić określone założenia użytkowe. Wiąże to się z utrzymywaniem dużych stad zarodowych di produkcji potomstwa o oczekiwanych cechach.
Krzyżowanie międzygatunkowe to parzenie osobników różnych płci pochodzących z różnych gatunków w obrębie rodzaju, czasami z różnych rodzajów. Krzyżowanie takie poprawia takie cechy jak: odporność na schorzenia i niekorzystne warunki bytowania, niewybredność przy pobieraniu paszy, czasami wydajność rzeźna. Potomstwo w zasadzie nie nadaje się do dalszego rozrodu, chociaż samice można kryć gatunkami rodzicielskimi tylko do pierwszego pokolenia.
    Opisane metody krzyżowania w zasadzie są nieprzydatne w hodowlach królików rasowych, chociaż niektóre z ras królików wymagają krzyżowań.
Prowadząc hodowlę amatorską trzeba się dobrze zastanowić nad wyborem metody zarówno kojarzenia jak i krzyżowania.
W czterech częściach poświęconych rozrodowi poglądowo starałem się zasygnalizować mnogość możliwości rozrodu. Poważne traktowanie hodowli wymaga jednak ciągłego studiowania zagadnień genetyki, prowadzenia całej masy dokumentacji hodowlanej.
W razie zainteresowania czytających genetycznymi zagadnieniami lub praktycznym zastosowaniem którejś z metod kojarzenia czy krzyżowania zapraszam do dyskusji na forum lub w innej formie. Udanego potomstwa !.
 
Start arrow Rasy królików arrow Francuski Baran
Francuski Baran
Redaktor: Administrator   
24.03.2009.

Baran francuski to rasa bardzo chętnie hodowana przez naszych hodowców. Rasa powstała na skutek krzyżowania angielskich baranów z belgijskim olbrzymem i dużymi królikami normandzkimi. Rasa wytworzona w 1863 roku we Francji. Obecnie jest hodowanych wiele odmian barwnych baranów francuskich: szary- FBS, żelazisty- FBŻI, czarny- FBC, niebieski- FBN, hawana- FBH, madagaskarowy- FBM, szynszylowaty- FBSI, żółty- FBŻ, srokacz- FBSr w ww. odmianach, biały czerwonooki- FBBc i biały niebieskooki- FBBn.

Najniższa dopuszczalna masa ciała w wieku 8 miesięcy i powyżej 5,0 kg, najwyższa 5,5 kg i więcej. Dopuszcza się u samców niższą wzorcową masę ciała o 10%.

Harmonijna budowa ciała. Sylwetka krępa i zbita. Tułów walcowaty. Zad lekko ścięty, bardzo dobrze umięśniony. Szyja krótka (niewidoczna) i silna. Nogi krótkie i silne. Ogon prosty przylegający do tułowia. U samic nieiwelkie symetryczne podgardle.

Głowa szeroka i mocna, wyraźnie garbonosa. Policzki silnie rozwinięte, szerokie, zaznaczone. Oczy duże, wyraźne, nie za głęboko umieszczone w oczodołach (miernie „wysadzone). Uszy mięsiste, o pełnym owłosieniu, mocno osadzone, symetrycznie zwisające otworami do głowy. Końce uszu zaokrąglone łagodnie. Na głowie między uszami wyraźnie zaznaczona „korona”. Rozpiętość uszu od 38 do 45 cm. Okrywa włosowa gęsta (zwłaszcza włosów podszyciowych), sprężysta i jedwabista. Długość włosów pokrywowych od 3,5 do 4,0 cm.

Barwa okrywy włosowej zróżnicowana w zależności od odmiany barwnej: - szary- ogólna barwa w partii grzbietowej ciemnoszara, boki oraz brzuch nieco jaśniejsze. Klin karkowy mały, lekko brązowy. Uszy czarno obramowane. Wewnętrzna część ud oraz kończyn przednich i spód ogona- białe. Szeroki biały pas okrywy włosowej wzdłuż linii białej brzucha.

żelazisty- ogólną barwę okrywy tworzą czarne i brązowe włosy, przy czym włosy czarne przeważają. Wewnętrzna część ud oraz kończyn przednich i spód ogona grafitowy. Pas brzuszny ciemno szary do grafitowego. Czarny- barwa włosów pokrywowych jednolicie głegoko czarna, z wyraźnym połyskiem na całym ciele. W części brzusznej barwa okrywy o mniejszym połysku. Pas brzuszny ciemno szary do grafitowego. Niebieski- barwa włosów pokrywowych ciemno niebieska, równomierna na całym ciele, o wyraźnym połysku. Ogólna barwa o wrażeniu czarnym z nalotem niebieskim. Barwa okrywy brzucha i wewnętrznych stron ud matowa. Hawana- barwa włosów pokrywowych jednolicie ciemno brązowa (czekoladowa) z wyraźnym połyskiem na stronie grzbietowej, na stronie brzusznej matowa.

Madagaskarowy- barwa włosów pokrywowych od złoto brązowej do złoto czerwonej. Na tle tej barwy rozłożone są ciemno brązowe włosy tworzące jakby woal. Uszy, pysk (tzw. maska), obwódki wokół oczu, brzuch, wewnętrzne strony ud, spód ogona mają barwę brązowoszarą bez woalu z ciemno brązowych włosów, okrywa matowa. Maska nie może przechodzić powyżej linii oczu. Ciemna i jasna barwa nie może ostro odcinać się od siebie, powinna łagodnie przechodzić jedna w drugą. Szynszylowaty- barwa włosów pokrywowych szara o odcieniu niebieskawym, z ciemnymi i białymi wierzchołkami (woal), równomiernie rozłożona na całym ciele. Klin karkowy mały, w kolorze jasnoszarym. W partii brzusznej barwa włosów jaśniejsza. Uszy ciemne, czarno obramowane. Ogon od strony górnej czarny, przeplatany szarobiałymi włosami, od spodu biały. Żółty- ogolna barwa okrywy włosowej pomarańczowożółta, bez srebrzystości. Oczne obwódki i skroń trochę jaśniejsza. Okrywa włosowa na brzuchu, spodzie ogona i wewnętrznej stronie ud rozjaśniona do koloru jasno kremowego, a nawet białego. Srokacz w ww. odmianach barwnych- okrywa włosowa w barwie odpowiadającej jednej z ww. odmian barwnych występuje na głowie (uszy, korona, część nosowa, czoło, okolice oczu), tułowiu w formie tzw. „płaszcza” okrywającego grzbiet, wierzchnią stronę ogona i około 2/3 wysokości boków, odcinając się nieregularną linią od barwy białej. „Płaszcz” musi być symetryczny. Piersi, przednie kończyny i dolna część policzków są białe. Przeważnie białe są tylne kończyny i brzuch. Nie jest wadą białe zabarwienie pod brodą. Biała strzała, zaczyna się od czoła i przechodzi na koronę, dzieląc ją w poprzek na pół. Białe plamy na karku. FBBc iFBBn- barwa włosów pokrywowych śnieżnobiała.

Barwa włosów podszyciowych, oczu i pazurków: szary- barwa włosów podszyciowych na całym tułowiu siwoniebieska. Pazurki i oczy o barwie brązowej. Żelazisty- barwa włosów podszyciowych na całym tułowiu ciemno stalowa, lekko rozjaśniająca się w kierunku skóry. Oczy barwy od bardzo ciemno brązowej do czarnej. Pazurki czarne. Czarny- barwa włosów podszyciowych intensywnie ciemno niebieska, oczy i pazurki ciemno brązowe. Niebieski- barwa włosów podszyciowych nieco jaśniejsza od włosów pokrywowych, oczy barwy niebieskoszarej, barwa pazurków od szarej do czarnej. Hawana- barwa włosow podszyciowych niebieska, jednolita na całej długości włosa, matowa. Oczy brązowe, pazurki ciemno brązowe. Madagaskarowy- barwa włosów podszyciowych wyraźnie złotoczerwona.W partiach okrywy brązowoszarej podszycie kremowe. Barwa oczu brązowa, pazurków ciemno szarobrązowa (ciemno rogowe). Szynszylowaty- włosy podszyciowe ciemno niebieskie zajmujące ok. 2/3 długości włosa, strefa środkowa około 7 mm barwy białoszarej. Nad strefą środkową czarny pas szerokości około 3 mm. Przy rozdmuchiwaniu okrywy wyraźnie widoczna strefowość w ubarwieniu włosów. Oczy ciemno brązowe, pazurki brązowe do czarnych. Żółty- barwa włosów podszyciowych pomarańczowożółta, oczy brązowe, pazurki ciemno brązowe. Srokacz w ww. odmianach barwnych- w barwnych partiach okrywy włosowej włosy podszyciowe w barwie typowej dla danej odmiany. Białe podszycie przy białej okrywie włosowej. Oczy i pazurki w barwie odpowiadającej danej odmianie. Biały czerwonooki- barwa włosów podszyciowych śnieżnobiała, oczy czerwone lub karminowe, pazurki białe. Biały niebieskooki- barwa włosów podszyciowych śnieżnobiała, oczy szaroniebieskie, pazurki białe.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Imieniny

24 Stycznia 2018
Środa
Imieniny obchodzą:
Chwalibóg, Felicja,
Mirogniew, Rafał,
Rafaela, Tymoteusz
Do końca roku zostało 342 dni.
© 2018 Królikarz Polski ::
- www.krolikarzpolski.pl -