Migawki

Wpływ stresu i strachu na zdrowie królików
Wpływ stresu i strachu na stan zdrowia królików.
    Strach i stres są bardzo ważnymi czynnikami wpływającymi  na stan zdrowia królików. Zwierzęta te znacznie szybciej reagują na wspomniane czynniki, niż np. na ból. Wyczuwalność niebezpieczeństwa jest natychmiast przekazywana do rdzenia nadnerczy co prowadzi do uwolnienia adrenaliny , która pobudza reakcję alarmową.  W wyniku tych zmian następuje przyspieszenie skurczów serca a tym samym podniesienie ciśnienia krwi, wzrasta wentylacja płuc.
Krew zostaje skierowana głównie do układów odpowiedzialnych za sytuacje alarmowe tj. mózgu, serca i kończyn, natomiast w znacznie mniejszym stopniu do pozostałych układów tj. płciowego, moczowego i pokarmowego.
Motoryka przewodu pokarmowego ulega zahamowaniu, następuje zachwianie równowagi drobnoustrojów w jego końcowym odcinku. Znacznemu zużyciu ulegają rezerwy energetyczne wątroby.
Wszystkie te zmiany wynikające m.in. z niedokrwienia w/wym układów prowadzą do powstania biegunki, zapalenia jelit i enterotoksemii (choroba zakaźna wywołana przez bakterie beztlenowe).
    Z powyższych powodów należy w miarę możliwości unikać sytuacji stresowych, które u królików występują bardzo często. W pobliżu hodowli nie powinno być psów, kotów, gryzoni. Odwiedzający nasze króliki powinni być poinstruowani o sposobie zachowania się w rejonie klatek bądź zagród. Przy zakupie nowych zwierząt z pewnego źródła należałoby zabrać odrobinę ściółki, by królik w nowym miejscu poczuł znajomy zapach.
W wypadku wystąpienia sytuacji stresowych należy zapewnić dostęp do pokarmu zawierającego włókno, które pobudza motorykę jelit.
                                Stefan

Do opracowania tematu wykorzystałem dane z książki Choroby Królików, pod redakcją naukową prof. Krzysztofa Kostro i prof. Zdzisława Glińskiego.
 
Start arrow Rasy królików arrow Francuski Srebrzysty
Francuski Srebrzysty
Redaktor: Administrator   
24.03.2009.
Rasa powstała we Francji, z krzyżowania królików srebrzystych występujących w hodowlach krajowych w roku 1730. Początkowo nazywany królikiem szampańskim od nazwy regionu, w którym był wyhodowany. Do Polski kroliki te trafiły w latach 70-tych ubiegłego wieku.

Najniższa dopuszczalna masa ciała w wieku 8 miesięcy i powyżej to 4,0 kg, najwyższa 5,8 kg. Harmonijna budowa ciała. Tułów średnio długi, walcowaty, dobrze umięśniony. Przód i zad szeroki, natomiast partia grzbietowa jest średnio rozwinięta. Kończyny silne, średnio długie. Głowa osadzona mocno na krótkiej szyi. U starszych samic (ponad rok) dopuszcza się małe, symetryczne podgardle. Ogon krótki, przylegający do tułowia. Głowa krótka, szeroka. Uszy mięsiste, mocno osadzone, zakończone łyżeczkowato. Zewnętrzna powierzchnia uszu równomiernie owłosiona. Długość uszu 12,5-13,5 cm. Okrywa włosowa bardzo gęsta, sprężysta, jedwabista. Długość włosów pokrywowych około 3 cm. Barwa włosów pokrywowych na całym ciele ma odcień starego srebra. Wysrebrzenie równomiernie rozłożone na całym ciele. Uszy, pierścienie wokół oczu, pyszczek (motylek), kończyny i ogon mają barwę lekko ciemniejszą. Barwa włosów podszyciowych o odcieniu niebieskawym, lekko przydymiona. Przy rozdmuchaniu okrywy, wyraźnie widoczna strefowość zabarwienia włosow, bliżej skóry lekkie rozjaśnienie. Barwa oczu brązowa, pazurków od ciemno brązowej do czarnej.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Imieniny

22 Stycznia 2018
Poniedziałek
Imieniny obchodzą:
Anastazy, Dobromysł,
Gaudencjusz,
Gaudenty, Marta,
Wincenty
Do końca roku zostało 344 dni.
© 2018 Królikarz Polski ::
- www.krolikarzpolski.pl -