Migawki

Abecadło przed zakupem królika.
    Do napisania tego artykułu skłoniła mnie niemalże codzienna obecność na forum Królikarza Polskiego i czytanie wszystkich postów użytkowników od momentu założenia w/w portalu. Obserwuję, że duża część użytkowników nie czyta artykułów, nie szuka tematów opisanych na forum tylko w miarę potrzeb (najczęściej jak coś złego się dzieje) pisze „pomocy!!!”.
Postanowiłem w telegraficznym skrócie przedstawić czynności jakie moim zdaniem musi wykonać przyszły hodowca przed zakupem pierwszego królika.
Czynności te podzielę na dwie części: - wiedza teoretyczna,
                                                               - przygotowanie praktyczne.

    Wiedza teoretyczna- poznanie behawioru królika, a więc jego zachowań w środowisku naturalnym, aby móc zrozumieć, że to my zamknęliśmy go w klatce i musimy znać jego zachowania jak również zapewnić mu chociaż minimum warunków podobnych.
Bardzo ważne jest poznanie na wstępie choćby ogólnie anatomii królika. Wiemy później, gdzie czego szukać, jak odróżnić samca od samicy itp.
Ważna jest znajomość związana ze stresem, strachem, adaptacją i aklimatyzacją, aby nie dziwić się po zakupie królika, gdy padnie nam w czasie transportu czy po wpuszczeniu do klatki usytuowanej w niewłaściwym miejscu (otoczeniu). Musimy znać fizjologię królików czyli wszelkie procesy zachodzące w organizmie królika. Pomoże nam to zrozumieć, które karmy są najlepsze a które stanowią zagrożenie lub są niedopuszczalne. Poznamy procesy związane z rozrodem i wiele innych.
Osobiście jestem zagorzałym zwolennikiem hodowli rasowych, więc polecam zapoznanie się z podstawami genetyki.
Chcąc sprostać wyzwaniom, powinniśmy zakupić co najmniej jedną dobrą książkę na tematy związane z hodowlą królików i wg mnie koniecznie nawiązać kontakt z doświadczonym hodowcą, który uzupełni naszą wiedzę o wiadomości niezbędne, a nie ujęte w książkach.
W tym miejscu będę reklamował wstąpienie do Związku hodowców, który zawsze jest kopalnią zdobywania wiedzy poprzez bezpośrednie kontakty z hodowcami.
 
Start arrow Rasy królików arrow Kuna Wielka
Kuna Wielka
Redaktor: Administrator   
24.03.2009.
Rasa najprawdopodobniej wyhodowana we Francji, a następnie spotykana w innych krajach, w tym w USA. Występują dwie odmiany barwne: brązowa i niebieska.

Najniższa dopuszczalna masa ciała w wieku 8 miesięcy i powyżej 3,5 kg, najwyższa 5,5 kg.

Harmonijna budowa ciała. Tułów krępy, walcowaty, dobrze umięśniony, dobrze rozwinięty przód i zad. Głowa mocno osadzona na krótkiej szyi. Kończyny mocne, krótkie. Ogon krótki, przylegający do tułowia. Głowa szeroka, krótka (okrągła). Uszy mięsiste, dobrze osadzone, o zaokrąglonych końcach, równomiernie owłosione. Długość uszu 11-12 cm. Okrywa włosowa gęsta, sprężysta, jedwabista. Długość włosów pokrywowych około 3 cm. Barwa okrywy włosowej: brązowa- na grzbiecie (od uszu do ogona) brązowa pręga o szerokości 8-10 cm, która przechodzi w barwę jasno pastelową na bokach. Barwa włosów na brzuchu jaśniejsza niż na bokach. Brązowa barwa okrywy na uszach, pysku (tzw. maska), kończynach przednich do nadgarstka, kończynach tylnych do stawu skokowego i ogonie. Maska pyska nie może przechodzić powyżej linii oczu. Dopuszczalne występowanie brązowych plamek na skroniach. Ciemna i jasna barwa okrywy nie może się ostro odcinać od siebie, powinna łagodnie przechodzić jedna w drugą. Niebieska- na grzbiecie (od uszu do ogona) niebieskobeżowa pręga o szerokości 8-10 cm, która przechodzi w beż z odcieniem niebieskim na bokach. Barwa włosów na brzuchu jaśniejsza niż na bokach. Niebieskobeżowa barwa okrywy na uszach, pysku (tzw. maska), kończynach przednich do nadgarstka, kończynach tylnych do stawu skokowego i ogonie. Maska pyska nie może przechodzić powyżej linii oczu. Dopuszczalne występowanie niebieskobeżowych plamek na skroniach. Ciemna i jasna barwa okrywy nie może odcinać się ostro od siebie, powinna łagodnie przechodzić jedna w drugą.

Brązowa i niebieska- barwa włosów podszyciowych odpowiada tonacji barwnej włosa pokrywowego i w miejscach ciemniejszych jest ciemno niebieska, a w jaśniejszych szarożółta. Szaroniebieska barwa oczu w połączeniu ze świecącą karminową źrenicą daje wrażenie koloru czerwonego. Pazurki ciemno szarobrązowe (ciemno rogowe).

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Imieniny

22 Stycznia 2018
Poniedziałek
Imieniny obchodzą:
Anastazy, Dobromysł,
Gaudencjusz,
Gaudenty, Marta,
Wincenty
Do końca roku zostało 344 dni.
© 2018 Królikarz Polski ::
- www.krolikarzpolski.pl -