Migawki

Abecadło przed zakupem królika.
    Do napisania tego artykułu skłoniła mnie niemalże codzienna obecność na forum Królikarza Polskiego i czytanie wszystkich postów użytkowników od momentu założenia w/w portalu. Obserwuję, że duża część użytkowników nie czyta artykułów, nie szuka tematów opisanych na forum tylko w miarę potrzeb (najczęściej jak coś złego się dzieje) pisze „pomocy!!!”.
Postanowiłem w telegraficznym skrócie przedstawić czynności jakie moim zdaniem musi wykonać przyszły hodowca przed zakupem pierwszego królika.
Czynności te podzielę na dwie części: - wiedza teoretyczna,
                                                               - przygotowanie praktyczne.

    Wiedza teoretyczna- poznanie behawioru królika, a więc jego zachowań w środowisku naturalnym, aby móc zrozumieć, że to my zamknęliśmy go w klatce i musimy znać jego zachowania jak również zapewnić mu chociaż minimum warunków podobnych.
Bardzo ważne jest poznanie na wstępie choćby ogólnie anatomii królika. Wiemy później, gdzie czego szukać, jak odróżnić samca od samicy itp.
Ważna jest znajomość związana ze stresem, strachem, adaptacją i aklimatyzacją, aby nie dziwić się po zakupie królika, gdy padnie nam w czasie transportu czy po wpuszczeniu do klatki usytuowanej w niewłaściwym miejscu (otoczeniu). Musimy znać fizjologię królików czyli wszelkie procesy zachodzące w organizmie królika. Pomoże nam to zrozumieć, które karmy są najlepsze a które stanowią zagrożenie lub są niedopuszczalne. Poznamy procesy związane z rozrodem i wiele innych.
Osobiście jestem zagorzałym zwolennikiem hodowli rasowych, więc polecam zapoznanie się z podstawami genetyki.
Chcąc sprostać wyzwaniom, powinniśmy zakupić co najmniej jedną dobrą książkę na tematy związane z hodowlą królików i wg mnie koniecznie nawiązać kontakt z doświadczonym hodowcą, który uzupełni naszą wiedzę o wiadomości niezbędne, a nie ujęte w książkach.
W tym miejscu będę reklamował wstąpienie do Związku hodowców, który zawsze jest kopalnią zdobywania wiedzy poprzez bezpośrednie kontakty z hodowcami.
 
Start arrow Wystawy arrow KRAŚNIK 2011
KRAŚNIK 2011
Redaktor: Stefan   
18.10.2011.

W dniach 15,16 pażdziernika 2011 w Kraśniku, woj. lubelskie odbyła się wystawa królików rasowych. Wystawę zorganizowało Stowarzyszenie Hodowców Królików Rasowych i Ptaków Ozdobnych przy współpracy ze Starostwem Powiatowym w Kraśniku i Dyrekcją Zespołu Szkół Nr 3. W wystawie udział wzięło 40 hodowców z siedmiu województw, prezentujących 57 ras i odmian barwnych królików. Łącznie do oceny zgłoszono 313 sztuk królików i w ramach pokazu około 20 sztuk. Najliczniej prezentowane rasy to: WJS-41szt, BOS-31 szt, NB-24szt. Bardzo ciekawą była ekspozycja 12 odmian barwnych baranów francuskich, bardzo rzadkiej rasy- czarnego ościstowłosego, 7 odmian reźów. Prezentowano coraz rzadziej pokazywane na wystawach - kalifornijski czarny-9szt, japoński i króliki srebrzyste w w 4 odmianach. Mistrzem wystawy został Francuski baran szary, a więc rasa rzadko wygrywająca. Wystawę zwiedzała spora liczba miłośników i znawców hodowli królików. W mieście powiatowym na lubelszczyźnie zrobiła wielkie wrażenie i zaskoczenie mnogością barw i ilością ras. Serdecznie dziękujemy wszystkim sponsorom, zwiedzającym i hodowcom za udział w tym wielkim "święcie" królikarskim. Bardzo dziękujemy za przychylne recenzje. Mamy świadomość, że wiele należy poprawić organizacyjnie i reklamowo. Na pewno w przyszłym roku dołożymy wszelkich starań, by wystawa była w jeszcze większym stopniu profesjonalna. Serdecznie dziękujemy za tegoroczne uczestnictwo i zapraszamy w przyszłym roku. Do zobaczenia w jeszcze szerszym gronie.


 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Imieniny

24 Stycznia 2018
Środa
Imieniny obchodzą:
Chwalibóg, Felicja,
Mirogniew, Rafał,
Rafaela, Tymoteusz
Do końca roku zostało 342 dni.
© 2018 Królikarz Polski ::
- www.krolikarzpolski.pl -