Królikarz Polski
Forum poświęcone hodowli królików

Profilaktyka i leczenie chorób - Czy to katar?

tomek_461 - 2012-01-13, 20:56
Temat postu: Czy to katar?
Witam wszystkich. Chciałem zasięgnąć rady bardziej doświadczonych hodowców. Posiadam kilka królików w typie KC, u jednej z samiczek ma ona ok 8miesięcy u mnie od 5 miesięcy zauważyłem trochę wilgotny nosek, królik nie kicha i nie słychać nic niepokojącego, je z apetytem wygląda normalnie nie jest osowiała. Trzymam ją w stajni na "głębokiej ściółce" ściółka to słoma , pasza to: siano, owies z małą domieszką pszenicy, marchewka, czasem jabłko, stałe dostęp do wody (podaję ją w kaflu). Jakie mogą być powody tego wilgotnego nosa? Co najlepiej w takiej sytuacji zrobić?
Baartez2006 - 2012-01-13, 20:59

O katarze było już bardzo dużo pisane na tym forum. Wystarczy poszukać.
tomek_461 - 2012-01-13, 21:16

Szukałem ale zdecydowałem się napisać ponieważ we wszystkich przypadkach jakie znalazłem występowało kichanie a mój królik nie kicha, niema też żadnych innych objawów, jeśli to możliwe to chciałbym zachować tę samiczkę, dlatego chciałem poznać waszą opinię i ewentualne rady.
Stefan - 2012-01-13, 21:42

Sprawdź czy nie ma gęstego ropnego wysięku z nosa. Trochę mokry nosek może być od picia wody z kafla. Obserwuj.
tomek_461 - 2012-01-13, 22:05

Gęstego wycieku nie ma, Futerko koło nosa jest tylko lekko wilgotne cały czas zauważyłem to ok 4 dni temu. Obserwuję go dokładnie.
tomala - 2012-01-14, 10:28

Sprawdź czy włosy na łapkach nie są posklejane , jeśli nie są to nie masz powodów do niepokoju. Posklejane włosy mogą świadczyć o ropnej wydzielinie z nosa.
tomek_461 - 2012-01-14, 22:51

Sierść na łapkach nie jest posklejana, nadal nie zaobserwowałem ropnej wydzieliny ani kichania. Jakie mogą być inne przyczyny mokrego nosa u królików? Czy od podwyższonej wilgotności powietrza mogłaby się wdać jakaś infekcja lub jakieś podrażnienie?
marko - 2012-01-14, 23:40

Wilgotny nos może być jak najbardziej od wilgotnego powietrza , powodem może być też przeciąg nawet w pomieszczeniu - przy otwartych drzwiach np. na noc , czy też przy pozostawionym otwartym oknie. A jak z gnojem czy nie zalega i nie wydziela nadmiaru amoniaku?
tomek_461 - 2012-01-15, 13:38

w klatkach sprzątam mniej więcej co tydzień także w klatkach nie zalegają nieczystości, w stajni jest jeden koń i u niego czasem trochę się nazbiera ale niezbyt wiele, teraz w zimę jest tam podwyższona wilgotność bo nawet woda na oknach się skrapla, przeciągów raczej niema drzwi i okna zamknięte. Na chwilę obecną przeniosłem królika w inne miejsce (do garażu) co jeszcze mogę zrobić? Czy jeśli jest to katar od wilgoci to ustąpi sam?
Baartez2006 - 2012-01-15, 13:41

No dobra, chyba coś jest nie tak z tym królikiem skoro inne nie mają a są w tym samym pomieszczeniu.
włodek - 2012-01-15, 17:02

Jak przeniosłeś tego królika do garażu to przynajmniej po pewnym czasie będziesz mógł stwierdzić czy przyczyną tego mokrego nosa były gazy z poprzedniego lokum.Pod tym względem jest to właściwy ruch, natomiast zwróć jeszcze uwagę, ażeby w garażu nie było za chłodno w porównaniu ze stajnią, bo taka zmiana też nie jest wskazana.
Teoretycznie katar niezakażny powinien ustępować po wyeliminowaniu przyczyny. Jednak trudno powiedzieć gdzie jest granica między niezakażnym a zakażnym.Katar niezakażny ma podobne objawy do zakażnego, a więc jeżeli jest mokry nos to świadczy o jakimś podrażnieniu.Jak jest podrażnienie to i w jakimś stopniu osłabienie organizmu, a jak osłabienie to możliwość szybkiego namnażania się bakterii, między innymi tych , które są głównymi sprawcami kataru.Jak łatwo może dojść do takiego namnożenia niech posłuży fakt , że królik nie musi zarażać się tymi bakteriami z zewnątrz, ponieważ ma je w sobie.
Jeżeli Twój królik ma na razie apetyt i nie widzisz żeby chudnął ,to obecnie zapewni mu suchą sciółkę, a do pokarmu dodawaj witaminy.Przy katarze szczególne znaczenie ma witamina A. Jak po pewnym czasie nie będzie poprawy to pomyślimy co dalej.

mlody - 2012-01-15, 18:09

Sam ma podobny problem pare krolikow tez mi kicha nie maja zadnej wydzieliny a kichanie sie pojawia nie czesto ale co jakis czas . Wilgotnosci w pomiesczeniu nie mam za duzej , ogolnie mam zadmane wszystko na cacy klatki sprzatam raz w tygodniu . Nie moge znalesc przyczyny tego kichania . Krolki powiny wogole nie kichac jedynie przy podaniu siana jezeli cos im wpadnie do nosa to moze sie zdarzyc . Wiec tez prosze o pomoc .
włodek - 2012-01-16, 12:18

Jeden królik mimo objawów kataru będzie sobie jakoś radził, drugiego dla poprawy stanu zdrowia trzeba będzie wspomóc lekami, a trzeciemu leczenie może nawet nie pomóc.Przy tej chorobie trudno o dogmaty.Na forum już się trochę ''naprodukowaliśmy'' odnośnie kataru, więc przejrzyj to wszystko i może z tego wyciągniesz coś dla siebie.Jak nic nie znajdziesz to postaraj się napisać coś więcej o tych królikach np. w jakim są wieku , od kiedy chorują , czy to jest chów , czy może hodowla itp.
tomek_461 - 2012-01-16, 16:51

Niestety ale w garażu jest zimniej, nie mam innego miejsca żeby było tak ciepło jak w stajni. Kupiłem preparat Metavit Standard, będę go podawał i obserwował królika. Inne rady nadal mile widziane.