Królikarz Polski
Forum poświęcone hodowli królików

Rozród - kiedy zacząć rozmnażać KC

lendzioch - 2012-04-27, 20:42
Temat postu: kiedy zacząć rozmnażać KC
Witam
Ile miesięcy musza skończyć króliki Kalifornijskie Czarne żeby móc je spokojnie rozmnażać i jaka wagę powinny wtedy mieć?

yeti - 2012-04-27, 21:52

Proponuję zajrzeć do działu "Rozród". Sporo tam ciekawych tematów, i o KC też.
Jako dane wyjściowe do rozważań proponuję wziąć 6 miesięcy i wagę 80% wagi docelowej.

Babilon72 - 2012-04-27, 22:00

W książce "Króliki" P. Bielańskiego i D. Kowalskiej wyczytałem, że jest to rasa wcześnie dojrzewająca i samice do rozpłodu można już używać w wieku 4,5 miesiąca.
Przyznam, że ja nie miałem zbytnio dużego doświadczenia w hodowaniu tej rasy, bo mam je dopiero trzy miesiące, ale dopuściłem samicę w wieku około 6 miesięcy.
Jeśli chodzi o wagę, to tabela dla tej rasy przewiduje, iż w wieku 4 miesięcy waga powinna być 2,7 kg i odpowiednio 5 miesięcy - 3,4 kg, 6 miesięcy - 3,7 kg, 7 miesięcy - 4,0, 8 miesięcy - 4,2 kg.

AndrzejZ - 2012-04-28, 22:08

Moim zdaniem bez względu na wiek gdy będzie miieć 4.5 kg. stosuj krycie.
PAWEL_WP1 - 2012-04-28, 23:34

Moim zdaniem 6 mc i waga 4 kg .
lendzioch - 2012-04-29, 09:55

a jesli chodzi o samce czy krycie mlodymi samcami nie wpłynie na jego wielkosc i przyrosty?
włodek - 2012-04-29, 11:51

Było już 4.5 kg, i było 4kg. Mnie natomiast się wydaje, że optymalną wagą do pierwszego krycia KC, jak też w przypadku innych ras średnich jest 3.5kg. Niektórzy twierdzą, że można kryć jeszcze mniejsze samice, ale pewnie tylko tam, gdzie stworzy im się optymalnie wysokie warunki pod każdym względem.
Ja oczywiście piszę to - podobnie jak wszystko inne - pod kątem użytkowym.

Sylwek-27 - 2012-04-29, 14:42

Witam Was.Ja zgadzam się z Paweł_WP1.Wiem że "dopuszczają "samice w wieku 4 miesięcy ,ale potem to można sprzedawać takie króliki,ale na targu za 20 zł hihihi.Jeżeli ktoś ma fajne sztuki to powinno się poczekać do 6 miesięcy,niech i będzie 5 miesięcy ,ale niech samica ma 80% wagi docelowej.Olbrzymy tez "dopuszczają"w wieku 7 miesięcy i też mają króliki.To jest moje zdanie. Pozdrawiam Was.
jacek660 - 2012-04-29, 17:50

nie zapominajmy ze wazny jest kierunek w ktorym chce sie uzytkowac ową samicę. jesli chcesz miec ladne kroliki zblizone do worca kryj ja w wieku 6 mies a jesli chcesz uzyskac od niej jak najwieksza ilosc mlodych na mieso i ja maksymalnie wyeksploatowac to mysle ze 4.5 mies to dobry termin do kryc. pozdrawiam
yeti - 2012-04-30, 08:02

Ponieważ temat zamieszczony był w "Królikach Rasowych", a to Forum założone zostało po to by propagować HODOWLĘ ukierunkowaną na coraz ładniejsze i dorodniejsze króliki, podałem wiek i wagę, moim zdaniem najodpowiedniejsze do krycia samic.
Samczyka potrzymał bym nawet dłużej, do 7-8 miesiąca.

Produkcja mięsa nie interesuję się i interesował nie będę.
Myślę, ze na przyszłość udzielając podpowiedzi na takie tematy zaznaczę, że chodzi mi o HODOWLĘ a nie o CHÓW. Bo to nie to samo.
Mam w związku z tym prośbę. Jak będziecie pisać, że w jakiejś książce podają, lub że jakiś wiek jest optymalny, to może też zaznaczcie czy dotyczy to hodowli czy chowu na mięso.

jpawlak36 - 2012-04-30, 22:22

Wszystko zależy w jakim celu ma byc potem samica "wykorzystywana"
Jeśli dla siebie i zalezy Ci na młodych może to być 3,5 kg i 5 miesięcy.
Jednak jak myślisz potem nad sprzedażą lub wystawą musi mieć tee 4 kg no i wiek różnie jeśli ma te 4 kg to mniej więcej 7 miesięcy jeśli chodzi o rasę średnią to dobry wiek pod krycie jak i pod wystawę

tomala - 2012-05-01, 11:15

Zgadzam się z przedmówcami że zależy w jakim celu będą wykorzystywane młode, zgadzam się ale nie do końca. Samica przekazuje wielkość swoim młodym i to od matki w większości zależy (pomijając karmienie) jakie będą młode , rola samca jest tu mniejsza (samiec w większym stopniu przekazuje np rysunek ) . Dlatego czy na mięso czy na hodowlę proponowałbym jednak poczekać do 6 miesięcy. W swojej hodowli czekam minimum do 7 miesiąca a często do 8 ale to przy wiedeńskich czy wjs-ach. Przy Kc myślę że 6-7 miesięcy to najbardziej optymalny wiek . Oczywiście sam wiek nie jest do końca wyznacznikiem odpowiedniego czasu krycia , ważna jest też waga królika i zgadzałbym się z tym co piszą koledzy że około 4 kg.

A co do wieku samca to nie wcześniej jak 8 miesięcy

Maciek - 2012-05-02, 12:58

Ja swoja samice KC pokryłem po 6 miesiącu życia bo wtedy zbliżała mi się już do wagi docelowej. I nie żałuję, że czekałem dłużej niż się powinno bo samica ma satysfakcjonującą wagę i młode też są ładnie odkarmione.