Królikarz Polski
Forum poświęcone hodowli królików

Urządzenia hodowlane - wyprawianie skórki

Izabela - 2012-05-05, 13:24
Temat postu: wyprawianie skórki
czy wykorzystujecie skórki z królika, jeśli tak to jak je wyprawiacie
czy można zrobić to samemu domowym sposobem, czy trzeba oddać do garbarni
czy oreintuje się ktoś jakie są ceny wygarbowania skórki,
czy w Bygdoszczy jest jakaś garbarnia, jeśli tak to na jakiej ulicy i jakie tam są ceny

Kubaa - 2012-05-05, 14:14

Aby zmniejszyć koszty można wyprawić skórki samodzielnie nie zapominając, że garbowanie skórek wymaga dużej wiedzy, a przede wszystkim doświadczenia związanego z odpowiednim doborem chemikaliów. Dlatego garbarnie są zmuszone do ponoszenia dużej odpowiedzialności za przyjmowany do uszlachetnienia surowiec.

Próbując garbować skórki samodzielnie, należy na początek użyć do tego celu mniej wartościowych skórek.

Po ściągnięciu skórki z królika, należy ją dokładnie oczyścić z resztek tłuszczu najpierw łyżką, a następnie pumeksem, po czym mizdrę natrzeć ałunem ( siarczanem glinowo - potasowym). Po wykonaniu tej czynności trzeba odciąć mniej wartościowe części znajdujące się na jej krańcach. tak przygotowane skórki należy ułożyć jedna na drugiej. Między skórki trzeba wkładać dość grube warstwy papieru, po czym całość mocno obciążyć i pozostawić na trzy tygodnie. Aby odpowiednio obciążyć skórki można włożyć całą ich partię pomiędzy dwie deski, które skręcone śrubą oddziałują podobnie do pracy, zapewniając pożądany nacisk. Po trzech tygodniach skórki trzeba wyjąć i oczyścić z papieru używając - jak poprzednio - pumeksu. Następnie należy ponownie je rozciągnąć i w tym stanie przymocować gwoździkami do drewnianej płyty, na której oczyszczenie pumeksem powinno zostać doprowadzone do końca. Jeżeli wykonawca ma szczęście, w ten sposób obrobiona skórka, zakładając że będzie czysta i miękka, zachowa ten stan na zawsze. Osiągnięcie takiego rezultatu nie zawsze jest możliwe. Zależy to od ilości użytego ałunu oraz innych czynników, które mogą mieć wpływ np. na czyszczenie czy obciążanie skór. Rezultaty domowej wyprawy skór powinny być przedmiotem wymiany doświadczeń między hodowcami, co z pewnością polepszyłoby jej wykonanie i pozwoliłoby otrzymać dobry surowiec.

A tu na naszym forum podobny temat: http://krolikarzpolski.pl...topic.php?t=491

Izabela - 2012-05-05, 17:57

Kubaa napisał/a:
Po ściągnięciu skórki z królika, należy ją dokładnie oczyścić z resztek tłuszczu najpierw łyżką, a następnie pumeksem, po czym mizdrę natrzeć ałunem ( siarczanem glinowo - potasowym).


tylko gdzie ten ałun można dostać?
i czy po takim wyprawieniu skórka będzie miękka i żeby futro z niej nie wypadało

Ewa-Anna - 2012-05-05, 18:46

Ałun jest do dostania w różnych miejscach, może być w sklepie dla chemików, ale i malarzy plastyków. Mozna go nawet kupić na allegro. Przydaje się też do farbowania ;-)
W garbowanie nigdy nie bawiłam się sama, bo szkoda było mi skór, ale to koszt od kilku do ponad 20zł za skórkę.
Warto wspomnieć, że skóra musi być dojrzała inaczej nie ma co się za nią brać.

Izabela - 2012-05-06, 10:05

wiem że sporo przy tym roboty ale szkoda mi wyrzucić skórę
a można się trochę pobawić i później ładna narzuta wyjdzie
mam już dwie na fotele, i cieplutko się na nich siedzi :)
a poza tym jest satysfakcja że nic z chodowli się nie marnuje

Ewa-Anna - 2012-05-06, 11:23

Izabela powodzenia z próbami, jak wyjdzie Ci coś fajnego to podziel się rezultatami, bo mnie to też bardzo interesuje. Powiem szczerze, że tez lubię mieć coś z własnych królików ;-) Szkoda tylko, że królicze skóry są tak cienkie i włosy szybko się wycierają.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group