Królikarz Polski
Forum poświęcone hodowli królików

Rozród - Możliwość noszenia płodów w różnym wieku

Michu87 - 2013-04-21, 09:24
Temat postu: Możliwość noszenia płodów w różnym wieku
Czytałem kiedyś w internecie o tym, że samica zająca może nosić 2 ciąże w różnym wieku. Ma to niby być wyjście awaryjne w momencie, gdy młode z pierwszego wykotu nie przeżyją, bo np. zostaną zjedzone przez drapieżnika. Było tam też napisane, że sytuacja ta dotyczy zajęcy, a królików nie i jest to jedna z charakterystycznych cech odróżniająca zające od królików. W tej chwili nie znajdę źródła, bo to było dawano.
Po pewnym czasie poruszyłem ten temat w rozmowie z weterynarzem, który potwierdził, że taki rodzaj ciąży towarzyszy zającom, a królikom nie.
Dzisiaj krążąc po forum znalazłem taką opinię: "Z powtarzaniem krycia trzeba uważać. Czasem można doprowadzić do tego, że w każdej z 2 części macicy będzie się rozwijała ciąża w innym wieku."
Jaka jest Wasza opinia na ten temat?

Ewa-Anna - 2013-04-21, 11:19

Budowa macicy jest wspólną cechą zajęczaków, więc i zając i królik mają tak samo podwójną macicę (nie dwudzielną tak jak to bywa u wielu innych gatunków).
Jednak zając różni się od królika chociażby miejscem gdzie się koci i stopniem rozwoju młodych po urodzeniu. Zające rodzą młode w dołkach, praktycznie na otwartym terenie. Króliki za to maja trochę bardziej komfortowe warunki, bo rodzią się w norach. Królicza strategia jest nieco inna, samica ponosi wysiłek na budowę nory i to jest dla niej bardziej opłacalne niż strata młodych i rodzenie kolejny raz.
Nie spotkałam się z tym, żeby samica królika mogła urodzić żywie młode jeśli nosi podwójną ciążę. Te pierwsze często są przenoszone, a młodsze niedonoszone. Coś takiego jest zagrożeniem dla samicy, bo starsze młode mogą zacząć się rozkładać i doprowadzić do stanu zapalnego.

włodek - 2013-04-21, 13:08

U moich królików nigdy nie zdarzyła się podwójna ciąża. Nie znam też żadnego hodowcy ze swojego środowiska ''chowaczy'', aby i u nich coś takiego miało miejsce. Jednak z doniesień literatury wynika, że jest takie coś możliwe. Taką ewentualność opisuje np. Roman Kopański, chociaż i On powołuje się na zagraniczne żródła. Całe zjawisko nazywa nadpłodnieniem.
Co do różnic między królikiem i zającem, to bardzo dobrze wypunktował to prof. Niedżwiadek w swojej książce ''Zasady hodowli królików''.
Różnice są
1. W długości ciąży
2. W stanie uwłosienia noworodka
3. W miejscu i sposobie robienia gniazda
4. W widzeniu, słyszeniu oraz czasie pobierania pierwszego pokarmu stałego.
Jeżeli to wszystko się weżmie pod uwagę, wtedy łatwiej zrozumieć dlaczego nie można skrzyżować królika z zającem.

marcin7410 - 2013-04-21, 19:29

zające od wielu pokolen zyja w trudniejszych warunkach, wiec czasami wystepuje podwojna ciaza, aby utzrymac gatunek. Czasami w przezyciu przeszkadzaja złe warunki atmosferycznelub drapieznictwo i dlategojest podwojna ciaza. U królikow podwojna ciaza nie wystepuje, mimo tego ze zalicza sie je do tej samej grupy co zające.
Ewa-Anna - 2013-04-21, 19:49

marcin7410, dlaczego twierdzisz, że u królików podwójna ciąża nie występuje?
taros - 2013-04-21, 20:16

Co do zajęcy:
Zapłodniona samica koci się po około 42 dniach, dając 2-4 młodych. Młode rodzą się dobrze wyrośnięte, owłosione i z otwartymi oczami. Żywią się przez okres 2-3 tygodni mlekiem matki. Pierwszy wykot ma miejsce w marcu i dlatego młode te nazywa się marczakami. Ten miot bardzo często na skutek warunków atmosferycznych (mrozy i deszcze), które występują w marcu i są szkodliwe dla młodych zajączków, zostaje mocno przerzedzony. Samica powtórnie zapłodniona daje w maju drugi rzut, w lipcu-sierpniu - trzeci, czasem jeszcze we wrześniu - czwarty. Pełny rozwój fizyczny osiąga zając po 6 miesiącach.

To co pisze marcin7410 to bzdura warunki bytowe czy chęć przeżycia nie mają nic do tego, natura nie chce by matki ginęły przez podwójna ciążę...
Ewa-Anna już wyjaśniła co i jak ja dopowiem że to normalne NIE jest u zajęcy zdarzyć się może jako anomalia, przypadek z jakiegoś tam powodu a u królików wynika z niewiedzy opiekuna (np. dopuszczanie na silę po 2 tyg.) czy to zając czy królik normalna zdrowa samica nie dopuści do siebie samca będąc w ciąży!!!

korgan - 2013-04-22, 06:39

Taros, słyszałeś o przypadkach, w których samica po 2 tygodniach ponownie zaszła w ciążę? Jakieś banialuki chyba prawisz...
Podwójna ciąża u królików może mieć miejsce gdy samice starym, sprawdzonym, nieprawidłowym sposobem trzyma się z samcem kilka dni lub po kilku (czyt. nie kilkunastu) dniach po udanym kryciu dopuszcza się ją ponownie.

taros - 2013-04-22, 09:58

Banialuki powiadasz dodałeś chyba czyli pewny nie jesteś, wyłuskałeś coś z całej wypowiedzi i trzeba się przyczepić, pewnie gdzieś po drodze na odcisk Ci nadepnąłem nie chce mi się szukać bo nie umiem :mrgreen:

Nie nie słyszałem bo nikt sekcji nie robił i nie oceniał różnicy wieku płodów, nikt kogo znam...

cyt. ze srokacza:
,,Ciąża u królicy trwa 28-33 dni, średnio około 30 dni. Na początku ciąża nie jest u samicy widoczna dlatego hodowcy powtarzają krycie po 7 lub 10 dniach od pierwszego krycia... ... Ale nie można być pewnym do końca ponadto są też przypadki, że kotna samica daje się pokryć podczas powtórnego krycia.

Jak widzisz różnica w wykocie 5 dni to ŻADNA różnica, wpływa na to wiele czynników kiedy to się stanie, więc
Ewa-Anna napisał/a:
Nie spotkałam się z tym, żeby samica królika mogła urodzić żywie młode jeśli nosi podwójną ciążę. Te pierwsze często są przenoszone, a młodsze niedonoszone. Coś takiego jest zagrożeniem dla samicy, bo starsze młode mogą zacząć się rozkładać i doprowadzić do stanu zapalnego.
wynika że ta różnica ma być większa żeby spowodować śmierć i rozkład starszych płodów...

z tym 2 tyg. powtórnym kryciem nie ja wymyśliłem masz wyżej że tak się dzieje, masz też wyżej że może dojść wtedy do ponownego krycia a że
Ewa-Anna napisał/a:
Budowa macicy jest wspólną cechą zajęczaków, więc i zając i królik mają tak samo podwójną macicę (nie dwudzielną tak jak to bywa u wielu innych gatunków).
i może słyszałeś o owulacji indukowanej to może dojść do zapłodnienia, wtedy różnica wiekowa już jest i problemy gotowe...

sposób stary, nieprawidłowy który podajesz jest zły tylko ze względu na to że samiec nie ma ,,dość'' po kryciu, odpocznie trochę i cały czas ,,męczy'' samice, gania, gryzie, wyrywa sierść, po takiej kilku dniowej wizycie często samica wyglądała jak wrak, ledwo żywa, niestety większość samic nie umie się ,,odgryźć'' samcowi i pozostaje jej ucieczka ale nie ma dokąd, dawniej gospodarzowi nie chciało się obserwować zachowania po dopuszczeniu czy ponowne kontrolne krycie, było mu wygodniej wsadzić samice i być pewnym pokrycia...

korgan i jak wyglądają moje i nie tylko moje banialuki w stosunku do Twoich???

PS. prosił bym o wypowiedz Ewy Anny bo ja opieram się tylko na tym co czytam i expertem w tym nie jestem a korgan tym bardziej

korgan - 2013-04-22, 11:39

Taros, zdecydowanie deptanie odcisków jest Twoją przywarą ;-)

Jako nie ekspert w tym co czytam, bądź nawet w tym co czytasz Ty powiem Ci jak wygląda praktyka (definicję praktyki znasz na pewno, także nie będę je przytaczał).
Miałem przypadki podwójnej ciąży w swojej "hodowli". Wystąpiły wyłącznie w przypadku jaki opisałem wyżej.
Kontrolne dopuszczenie po 1-2 tygodniach od krycia swojego czasu było u mnie regułą (było to po czasach praktykowania kilkudniowego "dopuszczania") i z tego powodu samice po raz drugi w ciążę nigdy nie zachodziły.

Odnośnie mojego "chyba"- hodowli królików ciągle się uczę, dlatego pewnych zagadnień pewien być nie mogę. Z kolei od tych pewnych zdarzają się wyjątki i myślałem, że je wskażesz...

"Ale nie można być pewnym do końca ponadto są też przypadki, że kotna samica daje się pokryć podczas powtórnego krycia. "- gdzie masz powiedziane, że po takim kryciu dochodzi do zapłodnienia? Czym popierasz tezę, że może wówczas dojść do owulacji induktowanej?

"Jak widzisz różnica w wykocie 5 dni to ŻADNA różnica"- skąd taki wniosek?

PS. Między Ewy lub Anny usuń "lub".

lady - 2013-04-22, 12:37

korgan napisał/a:
Taros, słyszałeś o przypadkach, w których samica po 2 tygodniach ponownie zaszła w ciążę? Jakieś banialuki chyba prawisz...
Podwójna ciąża u królików może mieć miejsce gdy samice starym, sprawdzonym, nieprawidłowym sposobem trzyma się z samcem kilka dni lub po kilku (czyt. nie kilkunastu) dniach po udanym kryciu dopuszcza się ją ponownie.

Prędzej jak dopuści się ponownie , ponieważ jak samica jest z samcem to ten po dwóch dniach zaczyna tracić zainteresowanie nią.

taros - 2013-04-23, 12:30

korgan odniosę się ostatni raz do tego co piszesz bo jak nie widzisz jednak Ty depczesz po odciskach...

Co ja Ci mam wskazać??? takie przypadki to rzadkość ledwo co informacji można znaleźć na ten temat, informacje są bardzo rzadkie nie udokumentowane a jedynie wspomniane że tak jest, może gdzieś jakiś instytut to badał ja NIE wiem i nie znalazłem...

kurde przecież masz wyraźnie wszystko napisane wyżej echh...
owulacja indukowana polega na tym że uwolnienie komórki jajowej jest w wyniku kopulacji, jest krycie?, jest kopulacja?

Jaki znowu wniosek o te 5 dni???
Ewa-Anna pisała o tym że starsze płody są martwe a młodsze nie donoszone WIĘC różnica musi byś większa BO różnica w płodach np. 2 dniowa nie zabije starszego płodu gdyż mieści się w ,,granicach'' ciąży... czego tu nie rozumiesz?

Napisz może coś więcej bo nic oprócz chodzenia po odciskach nie napisałeś, jak poród się odbył, czy młode i samica przeżyły, jak wyglądało wszystko bo o tym temat, podziel się z nami!

Pytałem specjalnie o wypowiedz experta jak mniemam coś na ten temat więcej by napisała...

A PS. z ,,lub'' był nie do Ciebie dlatego go nie rozumiesz ;-)

korgan - 2013-04-24, 07:44

Taros, wg Ciebie w każdej chwili, po kopulacji może dojść do zapłodnienia- z tym się nie zgadzam. Wg mnie samica pokryta może zostać ponownie zapłodniona tylko w okresie kilku dni po 1. kopulacji.
Chciałbym wiedzieć z czego wynika Twoja pewność do powyższego, w celu weryfikacji mojej wiedzy na temat.

Taros, masz chyba króliki i może zaobserwowałeś, że 2 pierwsze dni w życiu królika to wcale nie mało? Szczególnie widać to przy licznych miotach lub/i mało mlecznych samicach oraz w przypadkach miotu w 2 gniazdach.
Te wspomniane 2 dni to nie różnica w 2 "osobnych" ciążach, a 2 ciążach u jednej samicy, które chcąc nie chcąc są ze sobą powiązane. Nie wziąłeś pod uwagę, że 1 miot może zdominować 2.? Selekcja naturalna musi być, nawet w takich przypadkach.

Rozmawiamy o ciekawych i marginalnych przypadkach ciąż, tylko ton naszych wypowiedzi jest nie taki jak trzeba.

Radząc komuś by nie przetrzymywał samicy z samcem kilka dni, bądź dopuścił samicę kontrolnie po 1 lub 2 tygodniach chcę oszczędzić komuś błędów, które ja popełniałem i pewnie, gdybym nie był ignorantem, popełniałbym nadal lub zniechęcił się do hodowli.

Przypadki, o których wspomniałem miały miejsce kilka lat temu w mojej "hodowli". Szczegółowo ich opisać nie potrafię. USG czy innych badań również nie robiłem, także to co wg mnie uznane było za podwójną ciążę tak naprawdę mogło nią nie być.
Wiem w jaki sposób dopuszczałem samice- kilka dni z samcem lub ponowne krycie "dla pewności" w krótkim okresie.
Wykoty, które w miarę dobrze pamiętam, wyglądały tak:
- samica urodziła 1 młodego poza gniazdem (gniazda mogło wówczas wcale nie być), po 2 dniach urodziła 9szt w gnieździe
- samica urodziła 7-9szt poza gniazdem, po 1-3 dniach kolejne, w gnieździe.
Z powyższych tylko 9 szt z pierwszego przypadku widziałem, że żyły. Reszta z tego co pamiętam była martwa jak je znalazłem.

PS. Często dopuszczam samice kontrolnie 1-2 tyg po kryciu i nieraz dawały się pokryć lub były do tego zmuszone przez samca i nigdy dwóch ciąż z tego powodu nie miały.

Michu87 - 2013-04-24, 14:28

korgan napisał/a:
Rozmawiamy o ciekawych i marginalnych przypadkach ciąż, tylko ton naszych wypowiedzi jest nie taki jak trzeba.

I tu się muszę niestety zgodzić. Taros, jako zakładający temat proszę o nieco delikatniejsze wpisy. Nie interesują mnie prywatne potyczki. Aby udowodnić swoje racje nie trzeba uszczypliwości i "deptania po odciskach".
korgan napisał/a:
- samica urodziła 1 młodego poza gniazdem (gniazda mogło wówczas wcale nie być), po 2 dniach urodziła 9szt w gnieździe

Miałem kilka podobnych przypadków, nie stosowałem jednak wtedy ponownego krycia, więc nie była to raczej podwójna ciąża.
korgan napisał/a:
PS. Często dopuszczam samice kontrolnie 1-2 tyg po kryciu i nieraz dawały się pokryć lub były do tego zmuszone przez samca i nigdy dwóch ciąż z tego powodu nie miały.

U mnie w takich przypadkach był duży odsetek zmarnowanych miotów, dlatego zrezygnowałem szybko z powtórnego krycia, tym bardziej że samce mam ostre.

Ewa-Anna - 2013-04-24, 22:09

Ja akurat mam 100% pewności, że coś takiego jak podwójna ciąża występuje. Miałam taki przypadek kilka lat temu u samicy NB... ale człowiek uczy się na błędach.
Teraz zastanawia mnie jak to jest od strony hormonów, bo wygląda na to, że coś z nimi może być nie tak i dlatego samica rozpoczyna 2. ciąże.
Nie mam teraz czasu czytać i tłumaczyć. Jeśli ktoś chce to mogę udostępnić artykuł, który był opublikowany w ubiegłym roku w Kaninchen Zeitung właśnie o specyfice rozrodu królików.

królica - 2013-06-14, 12:54

No cóż.
Nie jestem specjalistką.
Ale u mnie samica miała taki przypadek.
Obydwa króliczki urodziły się martwe, z tym, że jeden był przerośnięty i był na długość mojej dłoni. A drugi był na szerokość dłoni. Drugi był mało rozwinięty, do tego jego skóra była tak delikatna, że samica rozerwała mu brzuszek. Obydwa urodziły się martwe.

Według moich wyliczeń ciąża powinna zakończyć się jakiś tydzień conajmniej wcześniej. Więc w końcu myślałam, że ciąża jest urojona.

Na początku nie wiedziałam nawet, że te dwa stwory to samica i samiec. . .
No cóż. Jak się zorientowaliśmy to oddzieliliśmy je...

Nie wiem czy dopuszczać samca ponownie. Boję się, że znów urodzą się martwe maluszki.
A ja mam już któryś dzień kłopot z myśleniem, bo mam przed oczami tak małe i tak biedne stworzenia... Eh.