Królikarz Polski
Forum poświęcone hodowli królików

Żywienie - pasza nutrena dla niosek

baranfrancuski - 2010-12-11, 15:20
Temat postu: pasza nutrena dla niosek
witam czy moza podawać krolikom pasze nutrena dla kur(niosek)?ja rok temu podawałem i nic im nie było rosły jak na drożdżach?można podawać.w jakich ilościach/
Ewa-Anna - 2010-12-11, 15:54

Rób co chcesz, ale jeśli masz paszę dla danej grupy i gatunku to powinieneś ją tak stosować jak zaleca producent. No chyba, że znasz skład i wiesz, że nie będzie tam czegoś co nie powinno być stosowane w żywieniu. Z tego co wiem to można królikom wzbogacić trochę jedzenie o białko paszą do tuczu świń, ale trzeba znać skład i dobrać tak żeby nie przesadzić.
Adam 15 - 2010-12-11, 16:31

dokładnie jeśli chcesz to możesz dawać tylko w niezbyt dużych ilościach
jak masz kasę to kup taką specjalną do królików

harry12 - 2010-12-12, 06:32

Podawanie paszy nie dla swojej grupy ( w tym przypadku preznaczonej dla kur ) to bardzo złe podejście do chowu jaki stosujesz ( bo hodowlą tego nazwać nie można )
Nie ma funduszy na granulat, nie kombinować, i po prostu dawać zboże....

misiek999 - 2010-12-12, 18:21

skoro nie kupisz granulatu specjalnie dla króli w netrenie to gdzie indziej a nie dajesz granulat dla kur może jeszcze żeby Ci jajka zaczeły nieść byś chciał :-)
baranfrancuski - 2010-12-13, 06:38

pytałem sie czy mozna a ciebie nie prosilem o wypowiedz jak sie nie znasz
harry12 - 2010-12-13, 07:19

Z tego co się orientuję granulat dla królików z Nutreny kosztuje ok 35 zł za 25 kg a nioska ok 30 zł chyba. Więc mała różnica
Ewa-Anna - 2010-12-13, 09:49

Jeśli chodziłoby o cenę to tańszy od Nuterny jest granulat z Barbary z Turzy, ale nie wiem czy dostaniesz go u siebie, chociaż jak jesteś z Małopolski to może.
Szczerze to nie znam na pamięć składu tej paszy dla niosek, jak chcesz to go wypisz do tego wartości białka i energii. To mogę Ci dokładnie napisać czy by to uszło, czy nie i ewentualnie w jakich ilościach.

Maciek3 - 2010-12-13, 12:50

Witam. W przypadku drobiu mogą być w paszy dodatki antybiotyków. Ze względu na bakterie rozkładające włókno obecne w przewodzie pokarmowym królika, trzeba zwrócić uwagę czy pasza zawiera takie dodatki. Szkodliwe dla tych bakterii. Można zrobić królikowi krzywdę.
Na codzień mam do czynienia z pestycydami rolniczymi. Aby środek wszedł do handlu musi przejść serię doświadczeń, które odpowiadają na pytanie jakie gatunki, a nawet odmiany mogą być danym środkiem traktowane. Wyniki tych doświadczeń są na etykietce. Zasada ogólna: JEŚLI NIE MA POMIDORA NA ETYKIETCE, TO POMIDORA SIĘ NIE PRYSKA. Myślę, że podobnie powinno być z paszami. Karmić ten gatunek, który jest wyszczególniony na etykietce.
A z drugiej strony: czy człowiek się zatruje konserwami dla psów?

Ewa-Anna - 2010-12-13, 13:04

No właśnie w tej paszy nie ma chyba antybiotyków.
Co do psiej karmy to jeść tego nie radzę. Jak to już trafia dla zwierząt to na prawdę musi być nie do zjedzenia dla nas. Jeszcze i tak jest różnica między karmą taniszą i droższą, chociaż nie koniecznie musi się to przekładać na jakość surowców. Normalnie w sprzedaży jest dużo wyrobów, które raczej nie nie mają dużo wspólnego z prawdziwym jedzeniem dla ludzi, chociażby patrząc na parówki...

Maciek3 - 2010-12-13, 13:19

baranfrancuski, widzisz ile osób stara Ci się wyperswadować i obrzydzić pomysł karmienia królików paszą dla kur. A Ty zrobisz jak zechcesz... Pozdrawiam
Adam 15 - 2010-12-13, 18:28

misiek 999 przeczytaj pytanie dokładnie
harry12 - 2010-12-13, 19:31

Myślę, że dlatego został stworzony granulat specjalnie dla królików żeby go stosować. Zawiera wszystkie niezbędne składniki pokarmowe,witaminy itp.
W dodatku pasza dla królików jest bardzo zbliżona cenowo do pasz przeznaczonych dla drobiu co tym bardziej powinno ułatwić decyzję.
Można podawać paszę dla kur królikom tylko proszę nie zaśmiecać puzniej forum postami typu: mój królik jest osowiały, młode padają itp 8-)

marek - 2010-12-13, 20:02

Witam.
Osobiście nigdy nie stosowałem paszy nie przeznaczonej dla danej grupy czy gatunku zwierząt . Pasze te zostały specjalnie wytworzone dla konkretnego gatunku . Może nie Wiecie ale np. pasza dla króli podana koniowi "Zabije go" -jest dla niego toksyczna . Hoduję kury , króliki oraz świnie i nigdy by mi nie przyszło do głowy robić takie eksperymenty. Pasza dla kur niosek zawiera między innymi barwnik (farbę) . Jak chcecie jeść króle karmione farbą to ....

Ewa-Anna - 2010-12-13, 23:32

To czy coś ujdzie u innego gatunku czy nie to zależy od składu paszy i od dodatków. No chyba nie ma z resztą po co się już nad tym rozwodzić.
U mnie kilka lat temu był jeden przypadek kiedy zwierzę zjadło paszę nie przeznaczoną dla siebie i skończyło się to źle. O ile pamiętam była to właśnie ta pasza z Nuterny, a zjadła ją koza, która przedostała się do kurnika przez dosyć małe okienko. Niestety te zwierzaki mają bardzo wrażliwy układ pokarmowy i im weterynarz nie jest w stanie pomóc.
Konie też są niestety bardzo wrażliwe, nawet jak się jakichś plewów ze zboża nażrą to może być źle. Mają też różną wrażliwość, bo np arabowi niedużo do kolki trzeba, a kiedyś znalazłam przy taczkach z owsem klacz sp, która się wypuściła i jej nic nie było.
W paszy dla Niosek z Nuterny jest kukurydza i to ona nadaje barwę żółtkom. Raczej nie stosuję się jakichś strasznie chemicznych barwników w paszach przeznaczonych do chowu przydomowego. Ludzie teraz mają też trochę inne preferencje odnośnie żółtek jaj fermowych i może w końcu zrezygnuje się z barwienia, chociażby dlatego jak to obrzydliwie wygląda przy gotowaniu.