Portal joomla Królikarz Polski
Forum poświęcone hodowli królików

FAQFAQ  SzukajSzukaj  Portal KrólikarzStrona Główna  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Stefan
2012-01-16, 15:41
Krzyżowanie krewniacze właściwe
Autor Wiadomość
Baartez2006 
Hodowca

Wysłany: 2011-07-02, 17:06   Krzyżowanie krewniacze właściwe

Kojarzenie krewniacze nazywane jest też: kojarzeniem wsobnym, kojarzeniem w pokrewieństwie, hodowlą krewniaczą, a także inbredowaniem. Przez to pojęcie należy rozumieć kojarzenie partnerów płciowych spokrewnionych ze sobą przez jednego lub kilku wspólnych przodków przodków występujących w ich rodowodach do piątego pokolenia wstecz. Wyróżniamy: kojarzenie kazirodcze, kojarzenia krewniacze właściwe i kojarzenia krewniacze umiarkowane.
Teraz opiszę kojarzenie krewniacze właściwe (w przyszłości postaram się opisać kojarzenie kazirodcze i krewniacze umiarkowane). Kojarzenie krewniacze właściwe to łączenie osobników, których spokrewnienie wyraża się niższą wartością wskaźnika pokrewieństwa, mieszczącą się w granicach 0,1-0,49, a wspólni przodkowie występują w pokoleniu I-II. Genetycznym skutkiem kojarzenia krewniaczego jest wzrost homozygotności uzyskanego potomstwa. Jednak homozygotyczność może występować zarówno w parach genów pożądanych jak i niepożądanych. Homozygotyczność prowadzi do obniżenia się przeciętnej wartości wielu cech użytkowych, np. płodności, masy ciała, itp. Jednak wśród królików zinbredowanych będą nieliczne homozygoty w parach genów dominujących. Osobniki te nie będą wykazywały obniżenia wartości tych cech. Będą równie doskonałe jak heterozygoty. Ich potomstwo będzie wyrównane morfologicznie. Ale żeby zacząć kojarzenie w pokrewieństwie najpierw trzeba wyselekcjonować osobniki które są zbliżone do wzorca. Aby utrzymać lub podnieść „jakość” królików należy kojarzyć najlepsze sztuki między sobą.

To tyle teorii z mojej strony. Próbował ktoś wyżej wymienionego krzyżowania??? Jeśli tak to proszę aby podzielił się z nami swoimi doświadczeniami i ewentualnie poprawił mój wpis.
Zapraszam wszystkich chętnych do podyskutowania na temat kojarzeń ;-)

Kalkulator współczynnika inbredu
http://www.czerwonytrop.c...?full=ok&lng=pl

PAWEL_WP1 

Wysłany: 2011-07-02, 19:52   

brawo Bartez za podięcie bardzo trudnego tematu , mam nadzieję ze bartek zacheci do metorycznej dyskusji , panowie i panie BARTEK zrobił pierwszy krok niezmarnujmy tego .

stunter77 
Hodowca
FB

Wysłany: 2011-07-02, 19:54   

chętnie będę patrzył ten post gdyż nie mam głębszego pojęcia o genach i krzyżowania.

Baartez2006 
Hodowca

Wysłany: 2011-07-04, 12:35   

Nie sądzę abym wyczerpał temat kilkoma zdaniami... Nigdy nie słyszeliście o takim sposobie hodowli? A może słyszeliście i jest on bardzo dobry... (nie będę kończył bo chyba wiecie co chce napisać)
Z pewnością na forum jest ktoś kto ma większą wiedzę na ten temat ode mnie i na dodatek popartą praktyką :-D
Więc zapraszam do dyskusji. No chyba ze się boicie konkurencji która wyrośnie czytając ten temat... :?:

[ Dodano: 2011-08-26, 17:41 ]
Chyba jednak wyczerpałem temat tymi kilkoma zdaniami :-x
Stefan co z Twoją hodowlą na linię :?:

[ Dodano: 2011-10-26, 19:01 ]
Również i ten temat prosiłbym o przyklejenie i ewentualne przeniesienie do właściwego działu.

MicSre 

Wysłany: 2017-06-17, 16:41   

Witam! Odkopie trochę temat :) Mam nadzieje, że w dobrym miejscu będzie mój post.

Mam 4 samce do rozpłodu. Nazwijmy je A, B, C, D.

Samic mam 6 (tak na prawdę 5, bo jedna z nich mi już padła). Nazwijmy je podobnie jak samce A, B, C, D, E, F, G

Poniżej zamieszczam rozpiskę jak łączyłem swoje króliki

- Samiec A (rudy mieszaniec) + Samica A (czarna nowozelandzka) -> Samica B (ruda z cechami matki)
- Samica B + Samiec B (dominujące cechy KB) -> w jednym miocie Samica C (szara z cechami ojca) a z drugiego miotu Samiec C (albinos)
- Samica C + Samiec D(krasy z cechami belga)-> Samica D (szaro-biała) + 2 inne samce

- Samiec A + Samica E (ta samica mi już padła)-> Samica F (biało-ruda)
- Samica G + Samiec z innej hodowli -> Samiec D

UWAGI:
- Nie wiem jakim konkretnie mieszańcem jest samiec A
- Samiec B na 100% nie jest czystym kalifornijskim (ma tylko czerwone oczy i szare uszy)
- Nie mam pewności czy samica A jest czystym królikiem nowozelandzkim
- Nie wiem jakim mieszańcem są samice E i G
- Samica E i G są z jednego miotu.
- Samiec który krył samice G prawdopodobnie nie był czystym belgiem
- Samica C umaszczeniem przypomina kune wielką
Moje pytania są następujące:

1. Z jakim samcem mógłbym skojarzyć samice D?
2. Z jaką samicą mógłbym skojarzyć samca C i ewentualnie samce z miotu samicy D
3. Czy warto krzyżować samice C z samcem A?

Dodam, że samica C jak na królika z ras średnich jest na prawdę spora. Po odstawieniu młodych miała 7 kg wagi, a młode (w wieku ok. 11 tyg.) pomiędzy 2,5 a 3 kg.

Średnio moje króliki nie mają więcej jak 5,5 kg wagi.

Po kojarzeniu nie chciałbym, aby nowe króliki były mniejsze.

Może macie jakieś inne pomysły jak pokrzyżować moją hodowle?

Mam nadzieję, że wszystko jasno napisałem i będziecie w stanie mi coś doradzić:)

Jeżeli brakuje Wam czegoś w tym co napisałem to piszcie

[ Dodano: 2017-06-17, 19:34 ]
Jako, że nie mogę już edytować posta, a sam już pogubiłem się jakie moge mieć mieszanki. Dzis troszkę poczytałem o różnych rasach i mam teraz mętlik w głowie. Dodaje załączniki królików

samiec D.jpg
Samiec D
Plik ściągnięto 5 raz(y) 92,44 KB

Samiec C.JPG
Samiec C
Plik ściągnięto 7 raz(y) 91,24 KB

Samiec B.jpg
Samiec B
Plik ściągnięto 5 raz(y) 71,69 KB

Samiec A.JPG
Samiec A
Plik ściągnięto 5 raz(y) 110,93 KB