Portal joomla Królikarz Polski
Forum poświęcone hodowli królików

FAQFAQ  SzukajSzukaj  Portal KrólikarzStrona Główna  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Ruszta - pytania
Autor Wiadomość
Piotrek91 

Wysłany: 2016-11-17, 21:20   Ruszta - pytania

Witam,
W niedługim czasie planuję budowę nowej klatki dla królików. Przewiduję 12 stanowisk (3 w pionie, 4 w poziomie). Króliki hoduję głownie w celach „kulinarnych”, na wolnym powietrzu. Całe dolne piętro (4 klatki) przewiduję dla dorosłych samic. Tam będzie zamontowana podłoga z grubej deski z niewielkimi odstępami, aby uniknąć konieczności robienia odpływu moczu. W pozostałych stanowiskach przeznaczonych do odchowu młodych planuję zrobić podłogę z rusztem (większa higiena, oszczędność czasu oraz najważniejsze - generacja mniejszej ilości obornika). Mam kilka pytań z tym związanych do osób, które mają doświadczenie w tej kwestii:

1. Siatka zgrzewana. Jakie macie doświadczenia? Moją główną obawą jest stosowanie jej na zewnątrz w okresie zimy. Boję się, żeby króliki nie „przymarzały” do niej podczas niskich temperatur. Jeśli polecacie ją, to jaki rodzaj wybrać (oczko, grubość drutu)? Byłoby to wg. mnie super rozwiązanie.

2. Ruszta drewniane. Czy będą lepsze niż siatka? Jak jest z ich trwałością? Obawiam się, że mogą zostać zjedzone, co przy siatce nie byłoby zmartwieniem. Jaką zastosować szerokość i rozstaw listew? Jaką grubość? Mam sporo desek odpadowych z miękkiego drewna o grubości 2 cm. Zdadzą egzamin?

3. Kuweta. Pod rusztem planuję zastosować kuwety. Wpadłem na pomysł, aby użyć kuwet ogrodniczych. Czy macie jakieś doświadczenia? Jak jest z ich trwałością (zwłaszcza podczas mrózów)? Jaką wysokość polecacie? Czy ma ktoś może namiar na producenta (interesuje mnie wymiar 70 cm x 40-50 cm).
https://www.google.pl/sea...tpk1bn-8aayM%3A

Z góry dziękuję za odpowiedzi w tym temacie!

Adam30poznan 

Wysłany: 2017-01-03, 15:07   

mam siatkę zgrzewaną taką: http://www.fermo.pl/Towary/141/1751_2.jpg i nie zauważyłem żeby królikom coś dolegało. Tylko, że klatka jest w pomieszczeniu z dachem a ściany pomieszczenia są również wykonane z siatki tylko, że z takiej jak stosuje się przy pawilonach dla ptaków. Dodatkowo do ścian przytwierdziłem na okres zimowy plandekę: http://allegro.pl/plandek...6063256237.html której za zadanie jest osłonić to pomieszczenie.Na okres wiosenny plandeki znikną a w pomieszczeniu nie będzie praktycznie czuć, że są króliki. Zastanawiałem się nad drewnianymi ale sam nie wiem czy nie będą wygryzały w niej dziur

Piotrek91 

Wysłany: 2017-02-06, 14:13   

Witam,

Ostatecznie wymyśliłem coś takiego jak poniżej. Klatka ma mniejszą ilość oczek niż planowałem (na chwilę obecną wystarczająca jak dla mnie). W razie potrzeby dobuduję klatkę "bliźniaczą". W jednym oczku zastosowałem ruszt łączony (drewno + siatka). Jest on jednak bardzo zgryzany dlatego w pozostałych trzech założyłem tylko siatkę (19x19). Wygląda, że króliki dobrze się na niej czują, a higiena i wygoda ze sprzątaniem jest ogromnym plusem.

Poniżej zamieszczam kilka zdjęć z ukończonych prac.

[ Dodano: 2017-02-06, 14:21 ]
I tutaj pytanie za 100 punktów... jak można wstawić tutaj zdjęcia? :-/

Hodowca1979 

Wysłany: 2017-07-02, 12:51   

ja też stosuje ruszt ale drewniany. Wymiary kantówek to- szerokość 3-3,5 cm grubość 2,5cm rozstaw pomiędzy kantówkami to 1.5 cm, jest to dobra odległość dla królika bo nie wpada mu tak przednia noga, przy większym rozstawie ryzykujemy skręceniem/złamaniem nogi. Na taki ruszt kładę trochę słomy ale i tak króliki przesuwają całą słomę pod drzwi lub ścianę i wolą leżeć na ruszcie. Pewnie zmieni to nie w okresie jesienno-zimowym , ale i tak hodowle mam w pomieszczeniu.

Odpowiedz do tematu