Portal joomla Królikarz Polski
Forum poświęcone hodowli królików

FAQFAQ  SzukajSzukaj  Portal KrólikarzStrona Główna  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Co zrobić aby woda w poidłach nie zamarzała ?
Autor Wiadomość
yeti 

Wysłany: 2013-02-04, 22:46   

Niby macie rację, ale co to znaczy "gorąca", a co "zimna"?
O ile dobrze zrozumiałem to doświadczenie dotyczyło zagotowanego mleka i przechłodzonego mleka. A więc powiedzmy około 100 stopni i jakichś 30, może mniej.
Tak więc podanie królikom wrzątku nie ma sensu bo woda o temp. 20-30 stopni zamarznie wolniej.
Tyle że ja taką 20-30 uważam za "Ciepłą".
Więc dlaczego mam podawać chłodniejszą?
Nie była gotowana więc nie jest odgazowana.
Nie paruje bo jest w poidłach.

Mike302 

Wysłany: 2013-02-05, 21:58   

Tak też przypuszczałem, że ktoś coś tam usłyszał na temat "Efekt Mpemby" i teraz chwali się wiedzą. Niestety trzeba swą wiedzę uzupełnić: po pierwsze: "w określonych warunkach" następnie "zamarznięciu" oraz co też istotne "cieplejszej”, co oznacza temp wyższą o przynajmniej najmniejszą jednostkę, którą jesteśmy w stanie zmierzyć.
Chyba nikt, kto ukończył 5 klasę szkoły podstawowej (stan sprzed wprowadzenie gimnazjum, bo teraz nie wiem, kiedy w program nauczania jest wprowadzona fizyka) nie powie, że woda ciepła lecąca z kranu o temp około 50 -60 stopni Celsjusza wlana do namarzniętego kafla, puszki czy innej miski zamarznie szybciej niż woda zimna o temp 5-7 stopni wlana do tego samego naczynia w tych samych warunkach. Przecież tu jest kawał energii, która musi zostać oddana otoczeniu, w tym czasie woda zimna wytworzy grubą warstwę lodu o ile nie zamarznie całkowicie.

jerzy030349 

Wysłany: 2013-02-06, 07:35   

Jest toczona bezpłodna dyskusja na temat szybszego zamarzania gorącej wody.
Nie wypowiadam się w tym bezsensownym temacie. Wszystkich wypowiadających się w tym temacie proszę o zrobienie prostego doświadczenia. W jeden słoik nalać wrzątku a w drugi słoik bardzo zimnej wody. Słoiki wystawić na mróz i obserwować w którym słoiku i jakim czasie zamarznie woda. O wynikach z doświadczenia proszę o informację.

marko 
Marko

Wysłany: 2013-02-09, 08:33   

Brawo Jerzy to bardzo dobry pomysł nie mam czasu na doświadczenie, ale to dobry pomysł dla młodych kolegów są ferie więcej czasu czekamy na wyniki. Wracając do pytania twierdze że wodę trzeba podgrzewać aby nie zamarzała, ale jak, aby było tanio i efekt był właściwy, może grzałeczka taka do akwarium z regulatorem ciepłoty wody, może wykorzystać energie słoneczną jakąś wężownicę , a może inaczej jakiś akumulator od Jelcz lub Stara. Ja zanoszę 2x dziennie ale mam tego czasem dosyć łapy marzną, grabieją, skóra jak słoniu szorstka. :->

miki1981qq 

Wysłany: 2013-02-10, 00:11   

Efekt Mpemby – zjawisko polegające na szybszym zamarzaniu wody cieplejszej od zimniejszej w określonych warunkach. W czasach nowożytnych został po raz pierwszy zaobserwowany w Tanzanii przez Erasto B. Mpembę w 1963 roku.

http://www.youtube.com/watch?v=INlhdhosFYs

Maciej 100
[Usunięty]

Wysłany: 2013-02-10, 09:00   

Jeśli masz racje miki to jeszcze o tym czymś nie wiedziałem. :shock:

gotyetech 
Gotyetech

Wysłany: 2013-02-19, 22:25   

Jerzy a czy można poprosić o schemat albo fota takich poideł z butelek albo z doniczek??
Ostatnio zmieniony przez Stefan 2013-02-20, 14:18, w całości zmieniany 1 raz  

Michu87 

Wysłany: 2013-02-25, 13:10   

Ja np. stosuję poidła kulkowe i kiedy naleję wody letniej tzn. 25-30 stopni to kulka zamarznie na pewno później, niż w przypadku wody o temp. 8 stopni. A co później się dzieje z powierzchnią cieczy, to mnie średnio interesuje.

damian90 

Wysłany: 2016-10-07, 09:59   

pod poidło najlepiej podłożyć podgrzewacz do poidła, wtedy woda będzie miała cały czas dodatnią temperaturę i nie zamarznie.

roksi425 

Wysłany: 2017-09-25, 10:23   

Do królików to raczej bardziej będzie się nadawał podgrzewacz jakiś zanurzeniowy, ten powyższy odpowiedni jest bardziej dla poideł dla drobiu. DO królików mam na myśli coś takiego: ;)

http://www.hodowlany.pl/i...rzaniu_15W.html

Odpowiedz do tematu