Portal joomla Królikarz Polski
Forum poświęcone hodowli królików

FAQFAQ  SzukajSzukaj  Portal KrólikarzStrona Główna  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Mlode bos biegunka czarny kal
Autor Wiadomość
jakub.artur 
BO , NZ

Wysłany: 2011-04-01, 09:16   Mlode bos biegunka czarny kal

Witam
czy mial ktos przypadek że po odstawieniu mlodych od matki do innej klatki smigaly 4 dni a po czterech dniach dostaly biegunki i maja kal czarny jak smola ? do jedzenia dostaja to co w klatce z matka owies, granulat, siano, woda, Zatanawiam sie co im zaszkodzilo a jeszcze jedno byla ladna pogoda i pokazala sie juz swieza trawka wiec puscilem je do zagrody aby se poskubaly czy aby to nie bylo przyczyna, no sa juz nie wiem, moze ktos mial podobny przypadek , aby sie ustrzec bledow na przyszlosc.
(z 8 sztuk 2 padly)

Baartez2006 
Hodowca

Wysłany: 2011-04-01, 11:05   

pytanie czy podawałeś coś na kokcydiozę?

yeti 

Wysłany: 2011-04-01, 18:29   

Jeśli wypuściłeś na wybieg to nie jadły tego samego co wcześniej. To bardzo zły pomysł był.
Trawka zielona po wierzchu a pod spodem stare zbutwiałe części z jesieni.
Może to być także kokcydioza. W tym przypadku ta "trawka" także nie pomogła.

jakub.artur 
BO , NZ

Wysłany: 2011-04-01, 21:04   

nie podawalem nic na kokcydioze maja w granulacie ma kokcydioze
( z 8 zostalo 5)

PAWEL_WP1 

Wysłany: 2011-04-01, 21:07   

szkoda
za mlode odstawione od matki , moze jeszcze dałes do innej klatki?

jakub.artur 
BO , NZ

Wysłany: 2011-04-01, 21:18   

PAWEL_WP1 napisał/a:
szkoda
za mlode odstawione od matki , moze jeszcze dałes do innej klatki?

zawsze molde daje do innej klatki w zeszlym roku na okolo 40 sztuk ani jeden mi nie zdech to pierwszy taki przypadek ze mlode po odstaweniu sie rozchorowaly

PAWEL_WP1 

Wysłany: 2011-04-01, 21:31   

młode maja pewnie trzy miesiące . biegunka czarna wodnista o silnym nieprzyjemnym zapachu .
napisaleś ;
ja osobiscie mialem takie przypadki u fb . mino ze dostaja granulat .
zaczołem stosowac dodatki ja- em priobiotyk opisywany na forum,
sa napisane artykuły o nowej jednostce horobowej , odstawiam kroliki pózniej niz 3 mc dodatkowo teraz jest okres gdzie kroliki szybciej mogą na cos zachorować .

jakub.artur 
BO , NZ

Wysłany: 2011-04-01, 22:03   

PAWEL_WP1 napisał/a:
młode maja pewnie trzy miesiące . biegunka czarna wodnista o silnym nieprzyjemnym zapachu .
napisaleś ;
ja osobiscie mialem takie przypadki u fb . mino ze dostaja granulat .
zaczołem stosowac dodatki ja- em priobiotyk opisywany na forum,
sa napisane artykuły o nowej jednostce horobowej , odstawiam kroliki pózniej niz 3 mc dodatkowo teraz jest okres gdzie kroliki szybciej mogą na cos zachorować .

molode maj 5 tygodni zawsze ostawiam po miesiacu ( 4 tygodniach) szybko odstawiam bo samica jest zakocona w ruje poporodowa robie 2 legi i koniec rozmnazania bos dluga rosna wiec na jesien wybieram cos do dalszej chodowli reszte jest na sprzedaz jesli nie ma chetnych to zapraszam je na obiad :)

yeti 

Wysłany: 2011-04-01, 23:36   

Odsadzasz 4 tygodniowe BO? Jestem pod wrażeniem, że tylko tyle dotychczas padło.
Miałeś kolego dużo szczęścia, ale widocznie powoli się kończy.
Przy wyprowadzaniu dwóch miotów w roku od jednej samicy w żaden sposób nie uzasadnia
krycia zaraz po wykocie.
Mam nadzieję, ze to co sprzedajesz idzie na ubój a nie do dalszej hodowli.
Z niedożywionego młodego "cudo" do hodowli nie urośnie.
Pięciotygodniowe w marcu na trawkę wypuściłeś i dziwisz się, że chorują?

jakub.artur 
BO , NZ

Wysłany: 2011-04-02, 07:43   

a wedlug ciebie w jakim wieku BO sie odstawia 3 miesieczne ? a krycia sa tylko dwa bo klatki mam na dworze i jak juz jest bardzo cieplo to nie za bardzo sa zaineresowane chowaniem mlodych a z tych z zeszlego roku mam samice 8 KG i 3 po 7 KG oczywiscie byly odstawione po 4 tygodniach

Kod:
Odsadzenie królików od matki przypada pomiędzy 4 a 7 tygodniem życia. Zależy to w dużej mierze od systemu intensywności rozrodu stosowanego przez hodowcę. Na fermach towarowych gdzie zwierzęta karmione są pełnoporcjowymi mieszankami (najczęściej granulatem) króliki odsadza się od matki w 28 dniu życia. W stadach zarodowych lub przydomowym chowie młode odsadzane są pomiędzy 5-7 tygodniem życia. Wtedy króliki dłużej wykorzystują mleko matki, które jest źródłem wielu cennych składników mineralnych i witamin.
poczytaj se
yeti napisał/a:
Z niedożywionego młodego "cudo" do hodowli nie urośnie.
Pięciotygodniowe w marcu na trawkę wypuściłeś i dziwisz się, że chorują?

8KG lub 7KG to "cudo" nie dozywione ?
co do tej trawki to mysle ze to im zaszkodzilo bo w innych klatkach nic sie z mlodymi nie dzieje a to samo dostaja do jedzenia tylko nie tej trawki
na dodatek te "cudo" maja mlodych od 9-12 sztuk
( z 8 zostalo 4 )

yeti 

Wysłany: 2011-04-02, 08:19   

No i co niby ma wynikać z tego cytatu. Gdzie tam pisze, ze do dalszej hodowli odsadza się w 4 tygodniu? Napisałem, że jeśli na mięso tak jak w tuczu to nie ma sprawy, ale do rozwoju przeznaczonych do dalszej hodowli to za wcześnie. Warto jeszcze się zastanowić dla jakich ras ten podział 5-7 tydzień. Jak dla mnie 5 to minimum dla ras średnich szybciej dojrzewających a 7 to minimum dla ras dużych. "poczytałem se" i doszedłem do wniosku,że samo czytanie nie wystarczy, to ma być czytanie ze zrozumieniem.
Na pewno w tej książce masz także dawki żywieniowe. Sprawdź czy podane wagomiary wystarczą dla BO czy nie. I co ty na to?
A 7-8 kg u BO to norma, nie sukces.
J też mam klatki na dworze. Bez problemów można wyprowadzić dwa mioty pozwalając młodym zostać z matką do 7-9 tygodnia. Nie zganiaj na pogodę, w maju upałów nie ma.
A co do niedożywienia to nie tajemnica, że skład pokarmu samicy zmienia się w czasie laktacji. Kryta po wykocie samica nie może wytwarzać dobrego pokarmu kiedy jednocześnie rozwijają się nowe płody.
Metoda krycia która stosujesz jest dla Tuczarni i "chowu" na mięso, z "hodowlą" ma niewiele wspólnego.

jakub.artur 
BO , NZ

Wysłany: 2011-04-02, 09:01   

yeti:
odbieglismy bardzo daleko od tematu mi chodzilo o przypadek biegunki i czarny kal jesli miales taki przypadek to opisz czy dales se rade z tym i w jaki sposob , a co do chodowli mozna zrobic osobny temat tu jest o Profilaktyka i leczenie chorób
( z 8 zostalo 3)

tomala 
Hodowca

Wysłany: 2011-04-02, 10:00   

Zgadzam się z Yeti , za wcześnie odstawiasz młode . I to jedna z przyczyn. Tak nawiasem to sprawdź czy miesięczne przyrosty bos zgadzają się z tymi we wzorcu i wyciągnij wnioski. Podawanie młodym królikom trawy powinno być stopniowe tzn przez kilka dni przyzwyczajać do zmiany poprzez powolne podawanie małych porcji zielonki najlepiej z obecnością siana. Pozwoli to na minimalizacje wystąpienia biegunki .

jakub.artur 
BO , NZ

Wysłany: 2011-04-02, 11:21   

Wlasnie poszperalem troche w google i znalazlem ze nowa ( swieza) trawa nie jest za dobra najlepiej jak jest wieksza mysle ze w 99% to byla przyczyna tego fatum bede wiedzial na przyszlosc no i moze ktos poczyta ten post i nie popelni tego bledu co ja
a co do wagi bos to raczej jest zblizone do wzorca jak na srokacz.pl wszystko zalezy jaki material byl do rozplodu ( waga) jeli samiec mial 6 KG a samica 6,5 KG to mlode nie beda po 12 KG nap w zeszlym roku mialem samca 6KG samiece 6-6.5 mlode po nich sa wieksze od rodzicow maja ponad 7KG , w innym przypadku kupilem samice 9KG po 2 miesiacach na mojej karmie miala 8 KG ( zapasiona byla miala po 18-19 mlodych lecz miniaturki i nie miala mleka mlode padaly ) u mnie samice maja to co powinny wiec mysle ze nic im sie nie stalo ze za szybko zostaly odstawione , ale czlowiek sie uczy do konca zycia :)

PAWEL_WP1 

Wysłany: 2011-04-02, 19:00   

Przepraszam nie wierze w to ze odstawiasz 4 ryg. młode i zadne wczesniej nie padlo na 40 szt młodych nic , jeszcze w dodatku duza rasa taka jak bos .
Na fermach hodowlanych upadki to 5 do 10 % przy rasach srednich .Ja osobiscie mam upadki przy odsadzaniu w duzych rasach szczególnie , myślę tez ze to nie trawa tak jak sobie to tłumaczysz - dla mnie za młode do odsadzania .

jezeli biegunka jest kol czarnego i ma bardzo intensywny nieprzyjemny zapach dodatkowo wzdecia mozna podać sulfamid doustnie i dietka siano . mam radę skontaktuj sie z wetm on poda moze coś innego. U mnie padło 7 z 8 szt
powodzenia

Odpowiedz do tematu