Portal joomla Królikarz Polski
Forum poświęcone hodowli królików

FAQFAQ  SzukajSzukaj  Portal KrólikarzStrona Główna  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Kiedy moge kryć króliki
Autor Wiadomość
Olek1163 

Wysłany: 2011-11-14, 19:33   Kiedy moge kryć króliki

Witam jestem początkującym hodowcą .Mam króliki od 7 miesięcy. Nie wiem czy mogę dopuścić samice BOS do samca BOS teraz w listopadzie .Było to w innym temacie ale chciałem się upewnić czy mogę ją teraz dopuścić czy dopiero na wiosenne Dopuszczałem inną samice w lato jak zaczynałem hodowle ale nic nie wypaliło .

Z góry dziękuje na odpowiedzi.

Baartez2006 
Hodowca

Wysłany: 2011-11-14, 19:39   

Napisz coś o wieku i wadze.

Olek1163 

Wysłany: 2011-11-14, 19:49   

Wszystkie Moje króliki mają po 8 miesięcy 3 nie śą czysto rasowe ale z dobrych miotów a 3 pozostałe to mieszańce te 3 to Para BOS i BOż albo Boź nie jestem pewien one mają ponad 6 kg może więcej reszta ok 4,5 kg lub 5 kg

[ Dodano: 2011-11-14, 19:50 ]
Przepraszam Para BOS samica i samiec . A boż to ten trzeci

pajo 
pajo

Wysłany: 2011-11-15, 00:35   

jeśli to są BOS jak twierdzisz Krzyżówka dużych ras to ich minimalna waga do dopuszczenia powinna być większa Bos co najmniej 7,5 kg , Krzyżówka morze mieć trochę mniej , i musi być zachowany odpowiedni wiek królików w zależności od rasy .
- Wiedeńskie Niebieskie WN
- Kalifornijskie KC
hodowcapawelwlosek.tnb.pl/news.php

yeti 

Wysłany: 2011-11-15, 08:26   

Do 7,5 kg mogą nigdy nie dojść.
Jeśli po 8 miesięcy mają te po 4,5 - 5 kg to możesz je kryć.
Te w typie rasy BOS i BOŻ zależy od Ciebie. Wydaje się że bezpiecznie byłoby zastosować zasadę, ze rozmnażamy króliki które maja nie mniej niż 8 miesięcy(u ras dużych) i osiągnęły minimum 80% wagi docelowej.
Biorąc pod uwagę, że to króliki w typie rasy, a nie rasowe, myślę że już te 80% mają.
Sam oceń czy jeszcze rosną czy też nie. Dobrze było by jeszcze troszkę poczekać i dać sobie czas na obserwację.
Jeśli zastanawiasz się nad kryciami w listopadzie rozumiem, ze masz klatki przygotowane do wykotów w porze jesienno zimowej. Nie będzie więc problemów także w kryciu grudniowym.
Wykot byłby w styczniu, a wielu hodowców ras dużych podkreśla, że właśnie te mioty są najzdrowsze i najładniejsze.
Decyzję musisz podjąć sam

Olek1163 

Wysłany: 2011-11-15, 15:42   

Te króliki wagowo rosną dobrze tak jak powinny bo podałem wagi takie kiedy ważyłem około 2 lub 2,5 miesiąca temu ale widać żę są większe przybrały na masie i są lepiej zbudowane bo mam 3 też mieszańce ale one też mają dobrą wagę. Nie taką jak tamte ale też dobrze przybierają na wadze Króliki z BOS będą większe bo jak kupowałem to widziałem ich rodziców to były duże i dobrze zbudowane . A natomiast klatek jako tako nie mam przygotowanych bo mam w pomieszczeniu w garażu i nie zdążyłem go ocieplić go na zime do kryć ale temperatura w środku jest większa jak na dworzu . Dlatego ja chce dopuścić ale mi każdy mówi żebym poczekał do wiosenny ,gdyż było by to moje pierwsze zimowe krycie

[ Dodano: 2011-11-15, 15:43 ]
i nie jestem pewien czy by mi młode zmarzły czy nie

[ Dodano: 2011-11-15, 15:47 ]
one pochodzą od dużych królików tylko ,że ich rodzice nie byli rasowymi królikami nie mieli certyfikatów ani nie pochodziły z rasowej hodowli tylko od dobrze mi znanych ludzu ale z wyglądu i umięśnienia królików to czyste BOS

yeti 

Wysłany: 2011-11-15, 21:15   

No cóż dalsze rozważania (baz wagomiaru na dzisiaj) są już czysto teoretyczne.
Jeśli Twoje króliki różnią się od rasowych BOS tylko brakiem rodowodów to spokojnie nazywaj je "w typie rasy BOS" co będzie zrozumiałe dla większości forumowiczów.
Jeśli ich rodzice faktycznie byli tak potężnie zbudowani to i ja radze poczekać Ci jeszcze do lutego. Poczytaj, a w miedzy czasie poczytaj jak powinna wyglądać klatka do zimowych wykotów i podejmiesz decyzję.

Babilon72 
TO 25

Wysłany: 2011-11-16, 20:03   

A proszę mi podpowiedzieć - dopuściłem w tym tygodniu BFn samicę wiek 8 miesięcy (waga 4,6 kg) z samcem BFc wiek 9 miesięcy (waga 6,2 kg). Czy to aby nie za wcześnie ?

pajo 
pajo

Wysłany: 2011-11-16, 21:14   

Olek1163 Poczekaj z tym co najmniej do lutego nie pożałujesz .
Babilon 72 co to za baran Francuski w wieku 8 miesięcy 4,6 kg , nie dość ,że słaby a ty ją dopuściłeś , mogłeś poczekać aby nabrała wagi
- Wiedeńskie Niebieskie WN
- Kalifornijskie KC
hodowcapawelwlosek.tnb.pl/news.php

Babilon72 
TO 25

Wysłany: 2011-11-16, 21:19   

No cóż trochę wcześniej chorował - podawałem antybiotyk na katar

MATI 
MATI

Wysłany: 2012-02-06, 19:02   

Czy samiec FB w wieku 8miesięcy i wadze 6,2kg. może już kryć. Kiedy barann francuski osiąga pełną dojrzałość płciową?

[ Dodano: 2012-02-06, 19:04 ]
Wiem, że u BOSów najlepiej pierwszy raz kryć samcem, który ma 12 miesięcy. Jak to jest u baranów, czy też trzeba czekac do 12 miesiąca.

jacek660 
jacek660

Wysłany: 2012-02-06, 20:07   

co do Bosow to nie koniecznie 12 miesiecy. moze byc 10. znam hodowce kotry kryje belgi nie patrzac na wiek tylko na wage. jak osiagnie 7kg to zaczyna juz rozmnazac. mysle ze samcem BF juz mozesz kryć ale musisz liczyc sie z tym ze moze zatzrymac sie jego wzrost

yeti 

Wysłany: 2012-02-06, 22:19   

MATI. Podejrzewam, ze ten samiec ma Ci jeszcze posłużyć. Jak to ma być samiec na którym dalsza pracę hodowlaną oprzesz, to poczekaj.
Ja się z BOS-em pospieszyłem. Młode po nim całkiem, całkiem, ale jak ktoś chce ojca zobaczyć to zaczyna "mlaskać" i szczerze mówiąc mu się nie dziwię.
Drugi raz już tego błędu nie popełnię.

Baartez2006 
Hodowca

Wysłany: 2012-02-06, 22:21   

Wiek to jedno a wygląd to drugie. Jeśli królik osiągnie to co od niego oczekuję to kryję. Mowa tu o budowie itp.

yeti 

Wysłany: 2012-02-06, 23:13   

Bartez ma rację. U ras średnich to nie problem. We wzorniku jest waga i po sprawie.
Ale co z rasami gdzie nie ma górnej granicy wagi? Gdzie jest to miejsce, że samiec już nie nabierze wagi?
I tu właśnie warto być cierpliwym. Delikatna dietka i niech spokojnie sobie "dojrzewa".
Jeszcze nikt na tej metodzie nie stracił.

Odpowiedz do tematu