Portal joomla Królikarz Polski
Forum poświęcone hodowli królików

FAQFAQ  SzukajSzukaj  Portal KrólikarzStrona Główna  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
zimowy wykot samicy
Autor Wiadomość
Świerczów 

Wysłany: 2012-01-23, 19:42   zimowy wykot samicy

gdyż ostatnio pojawiło się na forum o wiele pytań ciąze samicy postanowiłem utworzyć ten temat.

8styczeń dopuszczenie samicy (mięszaniec niewiem jakiej rasy ) do samca samiec (samiec to mięszaniec BOS) skoczył i spadł dwa razy ( oczywiście kontrolowałem co się dzieje czy się nie gryzą) po skokach wsadzam samice spowrotem do jej klatki .

14 (6 dzień ciąży) styczeń wsadzam samice do samca dosłownie na 10 sekund, samica nie chce wręcz atakuje samca gdy samiec podchodzi to ona piszczy, oznacza to że samica jest kotna.

22styczeń (14 dzień ciązy samica zaczyna przekopywać ściółke to dobry znak na 99 % jest kotna, zwiększył się apetyt.

ciąg dalszy nastąpi historia opisana na faktach samica ma termin na 8 luty 2012 informacje podaje na bieżąco , jak będe miał więcej czasu to wyśle fotki.

wojtek123 

Wysłany: 2012-01-23, 20:11   

Witaj. Ja bym ją jeszcze raz na chwile wsadził do samca.Moim zdaniem za szybko przekopuje tą ściółke.

włodek 

Wysłany: 2012-01-24, 00:13   

Nie za szybko,jeszcze nawet wcześniej zaczynają przekopywać.

Świerczów 

Wysłany: 2012-01-24, 19:00   

wojtek123,dlaczego miałbym ją jeszcze raz wsadzać do samca ja nie widzę takiej potrzeby, po tygodniu raz ją wsadzałem i myślę ze to wystarcz.Ja wiem o co ci chodzi z tym przekopywaniem ściółki,ona tylko kopie w tej ściółce a ty chyba myślałeś żę ona już robi gniazdo, moje samice zawsze tak mają że pod koniec 2 początek 3 tygodnia aż do końca ciąży przekopuje ściółke, a gniazdo robią 2-3 dni przed wykotem
Moje twierdzenie jest takie, im więcej razy samice wyciąga się z klatki tym gorzej, ponieważ może sie udeżyć ( raz mi sie udeżyła to urodziła 22 dniu ciąży cztery dni po tym wypadku 9 sztuk wszystkie nieżywe) albo wypaść z ręki (choć nigdy mi się to niezdażyło ale mojemu dziadkowi wypadła 10 kilowa samica BOS dziadek ma 74 lata i już nie ma takiej siły jak kiedyś teraz jak coś robi z kotną samicom to mnie woła do pomocy)

Baartez2006 
Hodowca

Wysłany: 2012-01-24, 19:15   

Jeśli ją włożysz do samca w późnej ciąży i dojdzie do pokrycia to może poronić.

yeti 

Wysłany: 2012-01-24, 19:48   

Brawo "świerczów". Szanuj samiczkę, dbaj o nią odwdzięczy Ci się pięknymi królikami. Nawet jeśli nie tym razem to i tak warto być cierpliwym.
U mnie nie jedna przekopuje ściółkę będąc w ciąży. Nie mylić tego z moszczeniem gniazda i wyrywaniem sierści.

Świerczów 

Wysłany: 2012-01-25, 18:42   

25 stycznia 17 dzień ciąży samica je o połowe więcej niż przed ciążą.

Zastanawia mnie jedna żecz kiedy wstawić kotnik, ponieważ bez kotnika młode nie przetrwają.

yeti 

Wysłany: 2012-01-26, 20:48   

Ja wstawiam na 7 dni przed planowanym terminem wykotu. Przed wstawieniem gruntowne czyszczenie klatki, łącznie ze skrobaniem podłogi, omiataniem ścianek i drzwiczek, myciem (lub wymianą karmidła).

Świerczów 

Wysłany: 2012-01-27, 16:12   

27 styczeń w nocy był silny mróz do 10 stopni jeżeli tak będzie podczas wykotu to młode nie mają szans.gdy po południu poszedłem oprzątnąć swoje stado to zauważyłem że samica zrobiła takie wielkie gniazdo w którym lerzy. dałem jej ziarna jak zawsze po południu.ona wyszła z tego gniazda i normalnie jadła,lecz gdy poszedłem za godzine do samicy to ona znów leżała w tym gnieżdzie,myśle że jest jej zimno.

przemo 

Wysłany: 2012-01-27, 18:44   

Sprzątanie dobre wiosną. Zimą głosowałbym za 15 centymetrową warstwą obornika jako "kaloryferem". Procesy gnilne podnoszą temperaturę kompostu czy gnoju do 70 st. C. Albo gniazdo zakopane w ściółce, albo śmierć. W końcu młode rodzą się bez futra i do tego mokre. Pozdrawiam
PS. Dobrostan zwierząt to chyba powyżej plus dziesięć dla wykotów. Masz jakieś cieplejsze miejsce dla nich?

jacek660 
jacek660

Wysłany: 2012-01-27, 21:29   

przemo czyli nie sprzatasz klatek zima?

yeti 

Wysłany: 2012-01-27, 21:31   

Nie wiem jaka musiała by być warstwa tego obornika by zachodziły procesy gnilne i podgrzewały klatkę. W normalnych warunkach to po prostu zamarza. A poza tym jeśli by doszło do tych procesów to po prostu króliki podusiły bu się od tego smrodu.
Sucha klatka i dobry kotnik w jakiś sposób zwiększają szansę na udany wykot, ale nie oszukujmy się. Nie przy mrozach.
Jeśli ktoś ma (jak ja) klatki na dworze to niech czeka z wykotami do końca marca i tyle.

przemo 

Wysłany: 2012-01-27, 21:46   

Yeti oczywiście masz rację. Dlatego proponowałem przeniesienie kotnej samicy do ciepłego pomieszczenia, a wykoty na dworze zacząć w ciepłej porze roku. Szkoda królików. Co do wykotu w ciepłej gnijącej ściółce pomysł wziąłem z "chowu na głębokiej ściółce" w boksach - oczywiście w pomieszczeniu. To nie klatka ma być podgrzewana, bo to nie inspekt, tylko młode. Królik jest norowcem, w naturze jest do tego przystosowany. Intensywna produkcja posiłkuje się kaloryferem i płytkami łazienkowymi. Ekstensywna na głębokiej ściółce obornikiem usuwanym po odsadzeniu młodych. Cytat ze srokacza:
"Samicę po pokryciu umieszcza się w świeżo przygotowanej klatce tzn. z nową ściółką. Kotnej samicy nie potrzeba wstawiać skrzynki wykotowej, ponieważ buduje ona gniazdo w ściółce, do którego rodzi młode. Ciepło wydzielane przez grubą warstwę ściółki powoduję, iż noworodki nie przemarzają nawet w zimie. Dzięki temu w systemie tym, można utrzymywać sezon rozrodczy królików przez cały rok, nie ponosząc dodatkowych kosztów na ogrzewanie budynku. Samicę pozostawia się w klatce razem z młodymi do momentu odsadzenia uzupełniając ściółkę w miarę potrzeby."
http://srokacz.pl/182-cho...ej_sciolce.html
Pozdrawiam
jacek660, króliki mam w klatkach, więc sprzątam. Nie mam boksów "zamieszkanych" zimą. Duże boksy służą mi do wychowu młodzieży (latem) i też je sprzątam.

koby 

Wysłany: 2012-01-28, 00:38   

Świerczów jak nie masz możliwości przeniesienia całej klatki do pomieszczenia, a zależy Ci na królikach zrób jakąś tymczasową ze skrzynki, albo nawet grubego kartonu w garażu albo piwnicy. Przenosiny przed wykotem niby nie są wskazane, ale jak samica nie jest nerwowa będzie dobrze, a młode będą miały szansę na przeżycie. Głęboka ściółka i fermentujący obornik to według mnie trochę dwa odległe tematy i nie w klatce jaką dysponujesz.

dawid 

Wysłany: 2012-01-28, 08:32   

Moim zdaniem wszystko zależy od samicy, jaką jest matką. Ja zimą stosuję wykoniki ocieplone z każdej strony styropianem 6 cm. Mam samicę która (po wykoceniu) do wykotnika wkłada tyle słomy jaki duży jest wykotnik (u mnie 50-40-40), tworząc kostkę (bryłe) słomy wielkości wykotnika. Podczas karmienia musi wyciągać tą słomę bo nie ma innej możliwości dostania się do młodych.

Odpowiedz do tematu