Portal joomla Królikarz Polski
Forum poświęcone hodowli królików

FAQFAQ  SzukajSzukaj  Portal KrólikarzStrona Główna  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
tb x bos
Autor Wiadomość
jacek660 
jacek660

Wysłany: 2012-04-07, 18:55   tb x bos

czy ktos krzyzowal belgi z termondami? po ilu miesiacach u krzyzowek tych ras tempo wzrostu zwalnia? w ktorym miesiacu je zabijac/sprzedawac? jak u nich ze wzrostem przy zywieniu tradycyjnym gdzie granulat jest tylko dodatkiem do zboz? bede usatysfakcjonowany kazda odpowiedzia. pozdrawiam

szczypiorek4 

Wysłany: 2012-04-08, 20:44   

zmieszaj i bedziesz wiedział, a nie chcesz TB sprzedać

Baartez2006 
Hodowca

Wysłany: 2012-04-08, 21:36   

szczypiorek4 napisał/a:
a nie chcesz TB sprzedać

Z tym to na pw bo odbiegasz od tematu.

przemo 

Wysłany: 2012-04-08, 22:21   

Czytałeś to?
http://www.farmer.pl/prod...szane,7997.html

jacek660 
jacek660

Wysłany: 2012-04-08, 22:35   

czytałęm. tu mamy do czyniena z produkcja towarowa. ja bardziej opieram sie na zywieniu tradycyjnym a wiadomo ze to sa dwie inne bajki. pozatym tam jest omowione krzyzowanie krolikow nowozelandzkich a ne termondzkich

przemo 

Wysłany: 2012-04-09, 01:11   

Wg moich mięsnych kryteriów TB, (które mam), NB i WJS (które miałem), Kc (po których mam mieszańce z BOB) to są rasy średnie, mięsne i w przydomowym tradycyjnym chowie nie widzę różnic między nimi. Owszem, samiec BOB pochłaniał niesamowite ilości jedzenia, ale to już historia. Żywienie jednolitym granulatem przez cały czas trwania doświadczenia zmniejsza błąd doświadczalny, bo odpada zmienność dawek (np. u mnie lato - zima). Wnioskowanie na podstawie dużej liczby osobników i przy jednolitym żywieniu jest dla mnie pewniejsze, tym bardziej że tam chyba była policzona najmniejsza istotna różnica. Gdybyś chciał to zrobić dla TB to opublikuj wyniki.
Podchodzę do mojego chowu praktycznie i na początku też miałem takie pytania jak Ty, (podaj mi link do wzorca TB? Nie znalazłem.) Posiłkowałem się wzorcami NB i WJS, które tylko w ósmym miesiącu różnią się więcej niż 100g. Ale ósmy miesiąc to ho ho, chyba dla stada podstawowego. Tuczniki u mnie nie dożywają tak sędziwego wieku. Wobec tego zrobiłem wykresy tego idealnego królika nie tylko tych 2 ras, ale w sumie czterech. Na jednym obrazku dały mi do myślenia. A krzyżując z rasami późno dojrzewającymi na pewno punkt zatrzymania szybkich przyrostów przesunie się na późniejszy wiek. Eksperymentuj. Pozdrawiam

włodek 

Wysłany: 2012-04-09, 09:20   

Tak właśnie jest Przemo. Jak kończy się u brojlerów ''zaprogramowanie'' i przyrosty gwałtownie wyhamowują, to mieszaniec z rasą dużą przyrasta normalnie, odskakując od peletonu.

jacek660 
jacek660

Wysłany: 2012-04-09, 11:52   

chce wlasnie prowadzic notatki dotyczace mieszancow tb x bos co do ich zuzycia paszy i wagi. narazie mam tylko 2 samice tb pokryte tez tb. zamierzam wyprowadzic z nich linie matek ktore nastepnie bede kryl bosem. notatki co do wagi zamieszcze tu napewno ale co do zuzycia paszy pewnie nie dam rady z tego wzgledu ze pokarm ktorym beda sie odzywialy bedzie dosyc roznorodny oparty na zywieniu tradycyjnym a wiadomo ze tego nie da sie policzyc jak np granulatu. na zywienie samym granulatem mnie nie stac.

ma ktos tabele wag rasy tb? bo nigdzie nie moge znaleźć

włodek 

Wysłany: 2012-04-10, 00:25   

Różne żródła, różnie podają. Te najbardziej optymistyczne w wieku 90 dni mówią o 2,7kg.
Z kolei inni, w tym samym wieku piszą o 2,2kg. Ta ostatnia waga jest realna przy żywieniu tradycyjnym. Z tym, że żywienie tradycyjne to nie oznacza jakieś plewy czy ogryzki. TB jest rasą mięsną, a mięso równa się białko.
Chcesz mieć wyniki, weż to pod uwagę.

jacek660 
jacek660

Wysłany: 2012-04-10, 01:18   

włodek, wiem co masz na mysli. przez te kilka lat odkrylem po ktorych paszach krolik rosnie a po ktorych nie:)

Odpowiedz do tematu