Portal joomla Królikarz Polski
Forum poświęcone hodowli królików

FAQFAQ  SzukajSzukaj  Portal KrólikarzStrona Główna  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Jak zrobić POIDŁO.
Autor Wiadomość
spec 

Wysłany: 2012-04-16, 20:37   

Cześć moje poidła kropelkowe.
Koszt 1 sztuki około 4 zł :-) http://www.fotosik.pl/u/k...5/album/1084587

Tak na szybko napiszę jak zrobić:

- kupujemy smoczki http://allegro.pl/20-szt-...2241964620.html

- kupujemy wężyk fi 0,8cm , albo 1 cm (nie pamiętam) na jedno poidło potrzeba około 7-10 cm wężyka
- butelka po napojach plastik , nawiercamy w korku otwór o 1-1,5 mm mniejszy niż średnica wężyka , wkładamy wężyk do nawierconego otworu , a z drugiej strony wkręcamy smoczek w wężyk.
- montaż za pomocą drutu (ja mam do wiązania zbrojeń)
- Po montażu nacinamy butelkę przy denku (butelka teraz jest do góry nogami i robimy "zamykany" pojemnik , przez nacięcie dolewamy wodę.
- przy piętrowych klatkach dobrze jest założyć woreczek, reklamówkę , co zapobiega zaśmiecaniu wody.
- co w przypadku podgryzania wężyka - owinąć drutem nierdzewnym wężyk.

Gotowe tanio i dobrze

rafał 
ravcio

Wysłany: 2012-04-16, 20:43   

A w zimie się sprawdzają?

yeti 

Wysłany: 2012-04-16, 21:04   

Rafał. Wiosna idzie :-D , zimą będziemy martwić się później.

P.S.
Temat godny uwagi i oddzielnego tematu, więc wydzielam. Jak się ciekawie rozwinie to podłączymy pod karmidła, żeby nie zniknął

spec 

Wysłany: 2012-04-16, 21:54   

rafał napisał/a:
A w zimie się sprawdzają?

W pomieszczeniu jak najbardziej 8-)

Cześć Yeti a pro po karmideł , dzisiaj wydrukowałem sobie całe Twoje litanie 13 stron , (mała książka ) jak zrobić karmidło i niebawem ruszam :-D

Jeszcze odnośnie zaginarki , nie wiem, czy dorwę gdzieś takie kątowniczki i pomyślałem ,że całość zrobię z suchego dęba
- kantówka 5/4 cm
- dwie kantówki 1/1,5 cm , co Ty na to będzie?

Mike302 

Wysłany: 2012-04-17, 06:45   

Mam zrobione poidla podobnie tylko zmieniam nakrętki w butelkach na te og kubusiów, lub wody 0,5l. ze "smoczkami". Po obcięciu samej końcówki takiego "smoczka" wężyk 0,8mm pasuje idealnie i się trzyma.
Ostatnio wydaje mi się że udoskonaliłem metodę gdyż wywiercam wiertłem 0,8mm otwór w nakrętce i od razu wkręcam smoczek. Butelkę umieszczan wewnątrz klatki i robię małą dziurkę do nalewania wody w podstawie butelki. Unikam problemu z wyrywaniem węzyka przez króliki, oraz nieszczelnością w miejscu łączenia butelki oraz węzyka.
Lecz nadal pozostaje problem z koniecznością mycia co jakiś czas butelek!!!

rafał 
ravcio

Wysłany: 2012-04-17, 15:14   

Miałem takie, tak samo zrobione, tylko zima jak zamarzło to smoczek był już do wyrzucenia - ciekło.

yeti 

Wysłany: 2012-04-17, 19:03   

Jest wiele tematów, w których możemy krytykować poidła.
Mam prośbę. Zostawmy CHOCIAŻ JEDEN z instrukcją jak je robić. Macie pomysły jak poprawić wykonanie i funkcjonalność to opisujcie. Jakie wężyki użyć, jakie kleje (a może bez), butelki z jakich napojów się wam sprawdzają.
Więcej konstruktywności.

rafał 
ravcio

Wysłany: 2012-04-17, 19:30   

Ja mam po WYBOROWEJ (poważnie) :mrgreen:

Jerzy 
rolnik

Wysłany: 2012-04-17, 21:24   

Poidło kulkowe.
Kupowałem kilkakrotnie belgijskie poidła kulkowe. Są dobre, ale mają 2 wady:
1. Są drogie. Litrowe 16 zł/szt.
2. Ginie wyciągana przez króliki rurka. Kupiłem już "lutownicę do plastiku" chyba 17 zł, czyli koszt jednego poidła. Przylepiłem metalową rurkę do plastikowej nakrętki grubą warstwą kapiącego z grzałki plastiku. Po tej modyfikacji nadają się do użytku.

Poidło łączone.
Kilka miesięcy temu znalazłem w sklepie miseczki 600 ml dla ptaków. Kupiłem 4 i po zamocowaniu w króliczych klatkach codziennie znajdowałem miseczki razem z uchwytem na dnie klatki. Mam zamiar zapobiec temu zrzucaniu przez obciążenie miseczki butelką z wodą. Znalazłem taki pomysł w sieci: plastikowa butelka odpowiedniej twardości napełniona wodą i zakręcona. 3,5 cm od góry zrobiony boczny otwór w szyjce. Butelka odwrócona do góry dnem i postawiona nakrętką w miseczce, przymocowana drutami do klatki. Spodziewam się, że butelka po coca-coli jest tak twarda, że nie będzie się odkształcała przy ubywaniu wody. Zalety: 1.miseczka tylko 10 zł, 2.coca-cola dla mnie.

Paweł WP1 Twoje grawitacyjne mają zbiornik na zewnątrz klatki, prawda? Nie wiem czy butelka zmieści się w środku na wysokość.

Belgijski96 
Młody hodowca

Wysłany: 2012-04-17, 21:53   

Jerzy, co do kulkowych poideł. Ja ten smoczek zamocowałem na Poxipol, dobrze trzyma króliki nie dają rady. Lecz są dwa rodzaje takich poideł. Z wyciąganymi końcówkami i z wtopionymi.

www.fotosik.pl/u/krolikarzpolski/album/1156165

rafał 
ravcio

Wysłany: 2012-04-18, 05:34   

Cytat:
Poidło łączone.
Kilka miesięcy temu znalazłem w sklepie miseczki 600 ml dla ptaków. Kupiłem 4 i po zamocowaniu w króliczych klatkach codziennie znajdowałem miseczki razem z uchwytem na dnie klatki. Mam zamiar zapobiec temu zrzucaniu przez obciążenie miseczki butelką z wodą. Znalazłem taki pomysł w sieci: plastikowa butelka odpowiedniej twardości napełniona wodą i zakręcona. 3,5 cm od góry zrobiony boczny otwór w szyjce. Butelka odwrócona do góry dnem i postawiona nakrętką w miseczce, przymocowana drutami do klatki. Spodziewam się, że butelka po coca-coli jest tak twarda, że nie będzie się odkształcała przy ubywaniu wody. Zalety: 1.miseczka tylko 10 zł, 2.coca-cola dla mnie.

Wiem, ze wszystko co zrobione samemu cieszy i ma się ta satysfakcję, ale poidło grawitacyjne w sklepie kosztuje 5 zł(plastik), 7,5 (metal). Ja jestem zadowolony z nich w jednej klatce mam młoteczkowe to woda z niego kapie.

PAWEL_WP1 

Wysłany: 2012-04-18, 08:02   

poidła grawitacyjne dedykowane dla królików nie sprawdziły sie z dwóch powodów :
- przy zastosowaniu srodka EM który powoduje osadzanie sie śluzu zatyka wlot wody do pojemnika , jest on za mały średnica około 1 mm
- rozwiercenie tego otworu jest prawie niewykonalne , użyte materiały do produkcji poidła są zbyt miękie ( myślę że to jest PP z odzysku ) w chwili wiercenia koniec zawsze odkształca sie i nie ma mozliwosci doszlifowanie tego w taki sposób aby pływak zamykał prawidłowo dostęp wody w wyniku czego woda ze zbiornika jest przelewana i w ostatecznosci króliki jej nie maja.

testuje obecnie od tygodnia poidła grawitacyjne dedykowane dla kur ( koloru białego ), i z tych jestem zadowolony zobaczymy jak z trwałością . króliki nie obgryzają tego poidła i nawet nie próbują sciągać. Moim zdaniem jest to dobre rozwiazanie do klatek z młodymi , młode nie maja jak wskakiwać do poidła, maja cały czas dostęp do wody ( duzy wpływ na brak zachorowań na Brzuszki) szybciej i wiecej królik moze wypić wody .

Poidła kropelkowe są czasochłonne podczas mycia i sama końcówka zapycha sie dosyć czesto przy zastosowaniu EM . Zaleta - łatwość wlewania wody.
Miseczki są bardzo dobrym rozwiazaniem dla królików wiekszych w pojedynczych klatkach , uciazliwe może być na początku zdejmowanie miseczki przez królika ale i na to są sposoby.

przemo 

Wysłany: 2012-04-18, 09:18   

Jakie?

rafał 
ravcio

Wysłany: 2012-04-18, 13:05   

PAWEL_WP1 napisał/a:
poidła grawitacyjne dedykowane dla królików nie sprawdziły sie z dwóch powodów :
- przy zastosowaniu srodka EM który powoduje osadzanie sie śluzu zatyka wlot wody do pojemnika , jest on za mały średnica około 1 mm
- rozwiercenie tego otworu jest prawie niewykonalne , użyte materiały do produkcji poidła są zbyt miękie ( myślę że to jest PP z odzysku ) w chwili wiercenia koniec zawsze odkształca sie i nie ma mozliwosci doszlifowanie tego w taki sposób aby pływak zamykał prawidłowo dostęp wody w wyniku czego woda ze zbiornika jest przelewana i w ostatecznosci króliki jej nie maja.

testuje obecnie od tygodnia poidła grawitacyjne dedykowane dla kur ( koloru białego ), i z tych jestem zadowolony zobaczymy jak z trwałością . króliki nie obgryzają tego poidła i nawet nie próbują sciągać. Moim zdaniem jest to dobre rozwiazanie do klatek z młodymi , młode nie maja jak wskakiwać do poidła, maja cały czas dostęp do wody ( duzy wpływ na brak zachorowań na Brzuszki) szybciej i wiecej królik moze wypić wody .

Poidła kropelkowe są czasochłonne podczas mycia i sama końcówka zapycha sie dosyć czesto przy zastosowaniu EM . Zaleta - łatwość wlewania wody.
Miseczki są bardzo dobrym rozwiazaniem dla królików wiekszych w pojedynczych klatkach , uciazliwe może być na początku zdejmowanie miseczki przez królika ale i na to są sposoby.

Chyba mówimy o dwóch różnych poidełkach, ja używam takich.
http://www.hodowlany.pl/i...e_metalowe.html

PAWEL_WP1 

Wysłany: 2012-04-18, 18:29   

tak o innych to tam nazywa sie automatyczne poidło dla królika.

Odpowiedz do tematu