- Szczegóły
- Odsłony: 3201
Odmiany barwne: - standard (czerwono-brązowa),
- podpalana czarna,
- podpalana niebieska,
- biała.
Rasa wyhodowana w Anglii. Pierwsze wzmianki o królikach tej rasy pochodzą z XIX wieku. Podstawową odmianą barwną jest mahoniowa (czerwono-brązowa) i biała. Obie odmiany barwne wyprowadzone w Anglii. Odmiany podpalane: czarna i niebieska wyhodowane przez hodowców z Belgii i Holandii.
W końcu XIX wieku zajęczaki stały się najbardziej modną a jednocześnie drogą rasą. W tym okresie nastąpił masowy eksport królików tej rasy do Stanów Zjednoczonych, Belgii, Holandii i Niemiec.
Zajęczaki są rasą o wyjątkowo eleganckiej i doskonałej sylwetce. Prezentacja tej sylwetki to jedna z kategorii oceny tego królika. Hodowcy i hodowle tej rasy należą dalej do rzadkich w Polsce a jednocześnie nobilitujących w świecie hodowlanym.
Zajęczaki nazywano „arystokracją króliczą” i jest to rasa zasadniczo różniąca się od pozostałych ras króliczych.
W początkowym okresie zajęczaki uważano jako rasę typowo sportową, jednak w miarę rozwoju hodowli i ukazania bardzo dobrego umięśnienia oraz walorów smakowych zaczęto króliki te postrzegać jako użytkowe.
Idealna masa ciała to 3,50 – 4,25 kg. Tułów wydłużony, przewężony z parabolicznie wygiętym grzbietem. Rasa plenna, nie wymagająca szczególnych warunków hodowlanych.
Bardzo rzadko zachodzi ryzyko przetłuszczenia tuszek. Wymaga klatek przestronnych i wyższych od innych ras.
Rasa zajęczak jest również bardzo wdzięczną rasą wystawową, skupiającą zwiedzających ze względu na swoją odmienność w stosunku do innych ras króliczych.
- Szczegóły
- Odsłony: 3873
Rasa wyhodowana w Niemczech.
Bardzo ciekawa rasa ze względu na fakt rodzenia się młodych w kolorze czarnym, a następnie barwa okrywy włosowej z wiekiem uzyskuje piękny srebrzysty kolor.
Najniższa dopuszczalna waga w wieku 8 m-cy i powyżej –4,0 kg, najwyższa- 5,8 kg.
Harmonijna budowa ciała. Tułów średnio długi, walcowaty, dobrze umięśniony. Partia przednia i tylna tułowia szeroka. Zad wyraźnie zaokrąglony.
Uszy mięsiste, stojące, mocno osadzone, zakończone łyżeczkowato, o długości 12-13 cm. Cała zewnętrzna powierzchnia uszu dobrze owłosiona.
Okrywa włosowa gęsta, sprężysta, jedwabista. Długość włosów pokrywowych około 3 cm.
Barwa włosów pokrywowych na 2/3 długości błękitnobiała. W zakończeniach włosów na długości około 1 cm występuje pas zabarwiony czarno lub niebiesko, który w połączeniu z białymi końcówkami włosów podszyciowych tworzy charakterystyczne „paskowanie”. Błękitnobiała barwa włosów pokrywowych w połączeniu z niebieskim podszyciem daje w okrywie włosowej wrażenie jasnego (nowego) srebra, z połyskiem. Na brzuchu srebrzystość matowa. Srebrzystość i „paskowanie” powinny być równomiernie rozłożone. Przy czarno zabarwionych końcówkach włosów pokrywowych, barwa okrywy jest w tonie ciemniejszym, przy niebieskich, w typie jaśniejszym. Barwa włosów podszyciowych od nasady niebieska przechodząca do białej przy zakończeniu włosów.
- Szczegóły
- Odsłony: 1557
Rasa wyhodowana w Niemczech na skutek kojarzeń wiedeńskich niebieskich z szarymi.
Do wzorca niemieckiego po raz pierwszy trafiła 1997 roku.
Rasa bardzo ciekawa jeśli chodzi o barwę.
Pozostałe parametry takie jak u wszystkich ras wiedeńskich.
- Szczegóły
- Odsłony: 2279
Rasa powstała w latach trzydziestych XX wieku.
Twórcą rasy jest niemiecki hodowca Korn z Wunterbergu.
Króliki tej rasy uzyskano dwoma drogami: jedna to kojarzenia małych królików szarych z Belgijskim Olbrzymem,
druga to: kojarzenia Wiedeńskiego Niebieskiego z olbrzymem białym.
Wiedeński szary dopiero w 1962 roku dostał nazwę zatwierdzoną po wcześniejszych różnych zmianach.
Spotyka się trzy odcienie odmiany barwnej szarej, a sporadycznie występuje odmiana ognista.
Masa ciała 4,00 – 5,00 kg, długość uszu 10,5- 12 cm.
- Szczegóły
- Odsłony: 5669
Rasa Wiedeński Niebieski powstała w Austrii pod koniec XIX wieku.
Twórcą tej rasy jest Johan Schulz, kolejarz z Wiednia- Hetzendorf, prezes pierwszego wiedeńskiego związku hodowców królików.
Pierwsze osobniki tej rasy były nieco cięższe i ważyły do 6,50 kg.
Rasę w Austrii oficjalnie uznano w 1897 roku. W 1903 roku rozpoczął się masowy eksport królików wiedeńskich do różnych krajów Europy. Wielbicielami rasy Wiedeński Niebieski byli i są szczególnie Niemcy, którzy już w roku 1905 na wielkiej wystawie w Hamburgu wystawili ponad 300 sztuk królików tej rasy.
Rasa ma wszelkie warunki być postrzeganą jako dobrą rasą użytkową. Wysoka plenność, dobra wydajność rzeźna (około 54%), bardzo gęsta okrywa włosowa pozwala jak wyżej klasyfikować rasę.
Króliki Wiedeńskie Niebieskie występują w różnych odcieniach. W Polsce obowiązuje ciemno- niebieska barwa, chociaż w ostatnich latach na skutek dużego importu z Niemiec pojawiły się króliki o jaśniejszym (niepożądanym) odcieniu.
Hodowla ras wiedeńskich w Europie jest bardzo popularna, jednak zdecydowanie prymat wiedzie barwa niebieska tej rasy.
Masa ciała 4,25-5,25 kg. Ciało masywne, dobrze umięśnione. Długość uszu 11,5-12,5 cm. Okrywa włosowa bardzo gęsta, szczególnie w podszyciu.