• Logo królikarz

  W województwie lubelskim i województwach sąsiednich prowadzi działalność Stowarzyszenie Hodowców Królików, Ptaków i Psów Rasowych. Celem naszym jest popularyzacja i stałe podnoszenie poziomu hodowli królików rasowych, drobiu rasowego i psów rasowych. Udowadniamy, że hodowle rasowe świetnie współgrają z wykorzystaniem użytkowym zwierząt i ptaków. Realizację celów osiągamy poprzez organizowanie wystaw, pokazów i szkoleń. Gwarantujemy dobrą atmosferę i satysfakcję z podjęcia decyzji o wstąpieniu w nasze szeregi.

 • króliki

  Hodowla królików rasowych jest podstawową formą działalności i głównym celem powstania Stowarzyszenia.
  Hodowcy- członkowie są zaangażowani w hodowle i aktywnie uczestniczą w ogólnokrajowych oraz regionalnych wystawach i pokazach królików rasowych.
  Do niedawna, króliki polskie średnio prezentowały się na tle królików państw ościennych, jednak w wyniku wstąpienia Polski do Unii Europejskiej i po zniesieniu formalności granicznych, na skutek przepływu materiału hodowlanego różnice wyraźnie się zacierają.
  Hodowcy naszego Stowarzyszenia rywalizują skutecznie z hodowcami krajowymi i z zagranicy zajmując czołowe miejsca na wystawach.
  Organizujemy również wystawy w Lublinie i Kraśniku, w których brały udział króliki z całego kraju. Naszym celem jest popularyzacja hodowli królików rasowych jako formy rywalizacji hobbystyczno- sportowej.

   

 • slajd kury

  Hodowcy naszego Stowarzyszenia w większości wywodzą się ze środowisk wiejskich.
  Na podwórkach, niejako wpisane w pejzaż są biegające kury, kaczki i gęsi.
  Przeważnie pełniły one rolę użytkową w gospodarstwach, jednak coraz częściej łączymy użytkowość z pięknem, a co za tym idzie z rasowością.
  W przeglądzie atlasów drobiu rasowego znajdujemy rasy, które biją rekordy pozyskiwania mięsa oraz nieśności jaj. Paleta barw jest ogromna i zrozumiałym staje się fakt, iż coraz więcej osób łączy przyjemne z pożytecznym i hoduje drób rasowy.
  Podział wagowy również zaspokaja gusta, ponieważ kury rasowe występują w przedziałach od ponad 5kg do ras miniaturowych wynoszących mniej niż kilogram.
  Entuzjaści łączenia piękna z użytkowością znajdą w naszym Stowarzyszeniu fachową poradę, pomoc w pozyskaniu materiału hodowlanego, możliwość uczestniczenia w wystawach i pokazach.

 • Psy rasowe

  Najmłodsza sekcja w naszym Stowarzyszeniu mająca w swoich szeregach psy z tytułami mistrzów wystaw międzynarodowych. Sekcja psów rasowych powstała w odpowiedzi na zapotrzebowanie społeczne. Oprócz ambicji hodowlanych chcemy uświadomić ludziom, że pies jako codzienny i najwierniejszy towarzysz zasługuje na miano członka rodziny a nie zabawki, którą można bez skrupułów porzucić.

Rasa pochodząca ze Stanów Zjednoczonych, której twórcą był George West z Kalifornii.

Celem jego prac hodowlanych rozpoczętych 1924 roku było otrzymanie rasy o dobrych przyrostach masy ciała i dobrej okrywie włosowej.

Pierwotnie do krzyżowań używał króliki rasy szynszyl wielki i rosyjskiego, któremu kalifornijski zawdzięcza barwę. Następnie w celu zwiększenia masy ciała do krzyżówek dołożył nowozelandzkiego białego.

Pierwszy królik rasy kalifornijski zaprezentowany został w 1929 roku, jednak oficjalne uznanie rasy przez American Rabbit Breeders Association wraz z zatwierdzeniem wzorca nastąpiło w roku 1939.

Od początku królik kalifornijski był tak jak nowozelandzki biały wykorzystywany na fermach towarowych jako źródło mięsa, dopiero później trafił do hodowli amatorskich.

W kilkanaście lat po II wojnie światowej, w roku 1958 króliki kalifornijskie pojawiły się w Europie, sprowadzone przez Anglików.

Były to króliki odmiany czarnej.

W Anglii powstały nowe odmiany barwne tj: niebieska i hawana.

Z Anglii króliki rozpowszechniły się po całej Europie i stały się jedną z pięciu ras typowo mięsnych (wydajność rzeźna ponad 62%).

Ze względu na świetne parametry użytkowe stał się podstawową rasą wśród hodowców rozpoczynających swoją przygodę z królikami rasowymi.

W naszej części Europy rasa bardzo popularna na wystawach.

Idealna masa ciała 4,00 – 5,00 kg. Długość uszu 10,5 – 11,5 cm. Bardzo gęsta, szczególnie w podszyciu okrywa włosowa.