• Logo królikarz

  W województwie lubelskim i województwach sąsiednich prowadzi działalność Stowarzyszenie Hodowców Królików, Ptaków i Psów Rasowych. Celem naszym jest popularyzacja i stałe podnoszenie poziomu hodowli królików rasowych, drobiu rasowego i psów rasowych. Udowadniamy, że hodowle rasowe świetnie współgrają z wykorzystaniem użytkowym zwierząt i ptaków. Realizację celów osiągamy poprzez organizowanie wystaw, pokazów i szkoleń. Gwarantujemy dobrą atmosferę i satysfakcję z podjęcia decyzji o wstąpieniu w nasze szeregi.

 • króliki

  Hodowla królików rasowych jest podstawową formą działalności i głównym celem powstania Stowarzyszenia.
  Hodowcy- członkowie są zaangażowani w hodowle i aktywnie uczestniczą w ogólnokrajowych oraz regionalnych wystawach i pokazach królików rasowych.
  Do niedawna, króliki polskie średnio prezentowały się na tle królików państw ościennych, jednak w wyniku wstąpienia Polski do Unii Europejskiej i po zniesieniu formalności granicznych, na skutek przepływu materiału hodowlanego różnice wyraźnie się zacierają.
  Hodowcy naszego Stowarzyszenia rywalizują skutecznie z hodowcami krajowymi i z zagranicy zajmując czołowe miejsca na wystawach.
  Organizujemy również wystawy w Lublinie i Kraśniku, w których brały udział króliki z całego kraju. Naszym celem jest popularyzacja hodowli królików rasowych jako formy rywalizacji hobbystyczno- sportowej.

   

 • slajd kury

  Hodowcy naszego Stowarzyszenia w większości wywodzą się ze środowisk wiejskich.
  Na podwórkach, niejako wpisane w pejzaż są biegające kury, kaczki i gęsi.
  Przeważnie pełniły one rolę użytkową w gospodarstwach, jednak coraz częściej łączymy użytkowość z pięknem, a co za tym idzie z rasowością.
  W przeglądzie atlasów drobiu rasowego znajdujemy rasy, które biją rekordy pozyskiwania mięsa oraz nieśności jaj. Paleta barw jest ogromna i zrozumiałym staje się fakt, iż coraz więcej osób łączy przyjemne z pożytecznym i hoduje drób rasowy.
  Podział wagowy również zaspokaja gusta, ponieważ kury rasowe występują w przedziałach od ponad 5kg do ras miniaturowych wynoszących mniej niż kilogram.
  Entuzjaści łączenia piękna z użytkowością znajdą w naszym Stowarzyszeniu fachową poradę, pomoc w pozyskaniu materiału hodowlanego, możliwość uczestniczenia w wystawach i pokazach.

 • Psy rasowe

  Najmłodsza sekcja w naszym Stowarzyszeniu mająca w swoich szeregach psy z tytułami mistrzów wystaw międzynarodowych. Sekcja psów rasowych powstała w odpowiedzi na zapotrzebowanie społeczne. Oprócz ambicji hodowlanych chcemy uświadomić ludziom, że pies jako codzienny i najwierniejszy towarzysz zasługuje na miano członka rodziny a nie zabawki, którą można bez skrupułów porzucić.

Rasa ta została wyhodowana w Anglii w roku 1920 z krzyżowań królików podpalanych z szynszylowatymi. Prawie w tym samym czasie króliki o identycznym ubarwieniu pojawiły się na kontynencie europejskim  (Niemcy). Obecnie króliki podbielane hodowane są w odmianach barwnych: czarnej, niebieskiej i hawanie.

Najniższa dopuszczalna masa ciała w wieku 8 miesięcy i powyżej 3,0 kg, najwyższa 4,5 kg.

Harmonijna budowa ciala. Tułów krępy, walcowaty. Uszy mięsiste, mocno osadzone, dobrze owłosione, łyżeczkowate o zaokrąglonych końcach. Długość uszu 11,5 do 12,0 cm.

Okrywa włosowa bardzo gęsta i sprężysta, z krótkimi włosami podszyciowymi. Znacznie dłuższe, równomiernie rozmieszczone, sprężyste włosy pokrywowe wyraźnie odznaczają się od podszycia. Długość włosów pokrywowych około 3 cm.

Barwa okrywy włosowej: czarny- barwa okrywy włosowej na grzbiecie, głowie, zewnętrznej części ucha, zewnętrznej części skoków jednolicie czarna. Po bokach tułowia, na zadzie, nad ogonem, na obrzeżach skoków wyrastają równomiernie od podbrzusza, jak najwyżej na tułów włosy z białymi końcówkami, wyraźnie oddzielające błyszczący, jednolicie czarnej barwy grzbiet. Biała okrywa włosowa na brzuchu, dolnych częściach skoków i spodniej części ogona. Biała otoczka wokół oczu, nozdrzy i wewnętrznej stronie uszu. Białe kępki włosów u podstawy uszu. Mały biały klin (trójkąt) grzbietowy. Wszystkie oznaki lamowania muszą być śnieżnobiałe, ostro kontrastujące z barwą czarną.