• Logo królikarz

  W województwie lubelskim i województwach sąsiednich prowadzi działalność Stowarzyszenie Hodowców Królików, Ptaków i Psów Rasowych. Celem naszym jest popularyzacja i stałe podnoszenie poziomu hodowli królików rasowych, drobiu rasowego i psów rasowych. Udowadniamy, że hodowle rasowe świetnie współgrają z wykorzystaniem użytkowym zwierząt i ptaków. Realizację celów osiągamy poprzez organizowanie wystaw, pokazów i szkoleń. Gwarantujemy dobrą atmosferę i satysfakcję z podjęcia decyzji o wstąpieniu w nasze szeregi.

 • króliki

  Hodowla królików rasowych jest podstawową formą działalności i głównym celem powstania Stowarzyszenia.
  Hodowcy- członkowie są zaangażowani w hodowle i aktywnie uczestniczą w ogólnokrajowych oraz regionalnych wystawach i pokazach królików rasowych.
  Do niedawna, króliki polskie średnio prezentowały się na tle królików państw ościennych, jednak w wyniku wstąpienia Polski do Unii Europejskiej i po zniesieniu formalności granicznych, na skutek przepływu materiału hodowlanego różnice wyraźnie się zacierają.
  Hodowcy naszego Stowarzyszenia rywalizują skutecznie z hodowcami krajowymi i z zagranicy zajmując czołowe miejsca na wystawach.
  Organizujemy również wystawy w Lublinie i Kraśniku, w których brały udział króliki z całego kraju. Naszym celem jest popularyzacja hodowli królików rasowych jako formy rywalizacji hobbystyczno- sportowej.

   

 • slajd kury

  Hodowcy naszego Stowarzyszenia w większości wywodzą się ze środowisk wiejskich.
  Na podwórkach, niejako wpisane w pejzaż są biegające kury, kaczki i gęsi.
  Przeważnie pełniły one rolę użytkową w gospodarstwach, jednak coraz częściej łączymy użytkowość z pięknem, a co za tym idzie z rasowością.
  W przeglądzie atlasów drobiu rasowego znajdujemy rasy, które biją rekordy pozyskiwania mięsa oraz nieśności jaj. Paleta barw jest ogromna i zrozumiałym staje się fakt, iż coraz więcej osób łączy przyjemne z pożytecznym i hoduje drób rasowy.
  Podział wagowy również zaspokaja gusta, ponieważ kury rasowe występują w przedziałach od ponad 5kg do ras miniaturowych wynoszących mniej niż kilogram.
  Entuzjaści łączenia piękna z użytkowością znajdą w naszym Stowarzyszeniu fachową poradę, pomoc w pozyskaniu materiału hodowlanego, możliwość uczestniczenia w wystawach i pokazach.

 • Psy rasowe

  Najmłodsza sekcja w naszym Stowarzyszeniu mająca w swoich szeregach psy z tytułami mistrzów wystaw międzynarodowych. Sekcja psów rasowych powstała w odpowiedzi na zapotrzebowanie społeczne. Oprócz ambicji hodowlanych chcemy uświadomić ludziom, że pies jako codzienny i najwierniejszy towarzysz zasługuje na miano członka rodziny a nie zabawki, którą można bez skrupułów porzucić.

Historia królika podpalanego sięga roku 1887, kiedy to w Anglii w miejscowości Brailsford, u hodowcy o nazwisku Cox pojawiły się między królikami srebrzystymi małymi i holenderskimi pierwsze osobniki, zwiastuny dzisiejszego podpalanego. Kilku hodowców podjęło prace nad doskonaleniem tej odmiany. Pierwsze króliki miały żółto zabarwiony brzuch, a pozostałe części ciała były czarne.

Następnie króliki te zaczęto kojarzyć z zajęczakiem i uzyskano barwę intensywnie ognistoczerwoną (podpalaną) jednocześnie króliki były większe i dłuższe. Do powstania tej odmiany doprowadził hodowca Purrel z Cheltenham.

W 1890 roku powstały w Anglii dwa kluby skupiające hodowców obu odmian nowo wyhodowanych.

Po kilku latach kluby połączyły się, został opracowany jeden wzorzec królika podpalanego łączący barwę królika podpalanego z budową królika o piersi żółtej. Klub ten pod nazwą British Tan Rabbit Club istnieje do dzisiaj.

Obecnie hodowane i uznane są barwy królików podpalanych: czarna, niebieska, hawana i marburska. Sporadycznie występuje barwa liliowa.

W Polsce najbardziej popularną jest odmiana czarna, chociaż obecnie dość często spotyka się barwy; niebieską i hawana.

Króliki rasy podpalanej należą do ras małych, świetnie przystosowanych do naszych warunków.

Budowa ich charakteryzuje się dobrym umięśnieniem i świetną jakością mięsa.