• Logo królikarz

  W województwie lubelskim i województwach sąsiednich prowadzi działalność Stowarzyszenie Hodowców Królików, Ptaków i Psów Rasowych. Celem naszym jest popularyzacja i stałe podnoszenie poziomu hodowli królików rasowych, drobiu rasowego i psów rasowych. Udowadniamy, że hodowle rasowe świetnie współgrają z wykorzystaniem użytkowym zwierząt i ptaków. Realizację celów osiągamy poprzez organizowanie wystaw, pokazów i szkoleń. Gwarantujemy dobrą atmosferę i satysfakcję z podjęcia decyzji o wstąpieniu w nasze szeregi.

 • króliki

  Hodowla królików rasowych jest podstawową formą działalności i głównym celem powstania Stowarzyszenia.
  Hodowcy- członkowie są zaangażowani w hodowle i aktywnie uczestniczą w ogólnokrajowych oraz regionalnych wystawach i pokazach królików rasowych.
  Do niedawna, króliki polskie średnio prezentowały się na tle królików państw ościennych, jednak w wyniku wstąpienia Polski do Unii Europejskiej i po zniesieniu formalności granicznych, na skutek przepływu materiału hodowlanego różnice wyraźnie się zacierają.
  Hodowcy naszego Stowarzyszenia rywalizują skutecznie z hodowcami krajowymi i z zagranicy zajmując czołowe miejsca na wystawach.
  Organizujemy również wystawy w Lublinie i Kraśniku, w których brały udział króliki z całego kraju. Naszym celem jest popularyzacja hodowli królików rasowych jako formy rywalizacji hobbystyczno- sportowej.

   

 • slajd kury

  Hodowcy naszego Stowarzyszenia w większości wywodzą się ze środowisk wiejskich.
  Na podwórkach, niejako wpisane w pejzaż są biegające kury, kaczki i gęsi.
  Przeważnie pełniły one rolę użytkową w gospodarstwach, jednak coraz częściej łączymy użytkowość z pięknem, a co za tym idzie z rasowością.
  W przeglądzie atlasów drobiu rasowego znajdujemy rasy, które biją rekordy pozyskiwania mięsa oraz nieśności jaj. Paleta barw jest ogromna i zrozumiałym staje się fakt, iż coraz więcej osób łączy przyjemne z pożytecznym i hoduje drób rasowy.
  Podział wagowy również zaspokaja gusta, ponieważ kury rasowe występują w przedziałach od ponad 5kg do ras miniaturowych wynoszących mniej niż kilogram.
  Entuzjaści łączenia piękna z użytkowością znajdą w naszym Stowarzyszeniu fachową poradę, pomoc w pozyskaniu materiału hodowlanego, możliwość uczestniczenia w wystawach i pokazach.

 • Psy rasowe

  Najmłodsza sekcja w naszym Stowarzyszeniu mająca w swoich szeregach psy z tytułami mistrzów wystaw międzynarodowych. Sekcja psów rasowych powstała w odpowiedzi na zapotrzebowanie społeczne. Oprócz ambicji hodowlanych chcemy uświadomić ludziom, że pies jako codzienny i najwierniejszy towarzysz zasługuje na miano członka rodziny a nie zabawki, którą można bez skrupułów porzucić.

Szynszyl Mały jest francuską rasą powstałą na początku XX wieku. Za jej twórcę uznaje się francuskiego inżyniera o swojsko brzmiącym nazwisku N.J.Dybowski.
Do kojarzeń używał królików rosyjskich oraz bezrasowych królików o niebieskiej i szarej barwie. Szynszyl Mały po raz pierwszy zaprezentowany  został w roku 1913 na wystawie w Saint-Maur, a od roku 1914 po Wielkiej Międzynarodowej Wystawie w Paryżu, datuje się eksport królików tej rasy do innych krajów. W roku 1915 Szynszyl Mały dotarł do Anglii, nieco później do Niemiec i Holandii. W 1919 roku hodowany był już w Stanach Zjednoczonych. W latach międzywojennych nastąpił rozkwit hodowli tej rasy, zaczęły też powstawać jej odmiany barwne. We Francji już w roku 1925 prezentowane były szynszyle małe o brązowym (hawana) odcieniu. W 1933 roku w Holandii Szynszyl hawana uznany został za odrębną rasę. Również niemieckim hodowcom udało się wyhodować zwierzęta o podobnej barwie, a około 1930 roku w Anglii wyhodowano Szynszyla niebieskiego.
Niestety mimo wysiłków hodowców, wspomniane odmiany praktycznie nie zachowały się do dzisiejszych czasów i uznawane są za unikatowe. Szynszyl Mały jest typowym przedstawicielem z grupy ras małych (do 3,3kg). Posiada bardzo dobrą wydajność mięsną (około 60%). W hodowli dużą wagę przywiązuje się do ich specyficznej barwy i jej równomierności oraz barwy włosów podszyciowych i tzw. międzybarwy. Pewną wskazówką przy doborze zwierząt pod kątem ostatnich z wymienionych cech jest barwa okrywy włosowej. Tak jak u wielu ras królików, szynszyl posiada trzy odcienie barwy tj. jasną, średnią i ciemną. Najlepiej do dalszej hodowli używać  zwierząt o średnim odcieniu, które najczęściej posiadają międzybarwę białą do lekko szarobiałej i ciemnoniebieskie podszycie, czyli cechy najbardziej pożądane według wzorca.
Od pewnego czasu w europejskich hodowlach obserwujemy powrót do chowu ras starych, a więc i Szynszyla Małego.
Podobnie jest w Polsce, a u naszych południowych sąsiadów Czechów i Słowaków Szynszyle cieszą się szczególną popularnością.