• Logo królikarz

  W województwie lubelskim i województwach sąsiednich prowadzi działalność Stowarzyszenie Hodowców Królików, Ptaków i Psów Rasowych. Celem naszym jest popularyzacja i stałe podnoszenie poziomu hodowli królików rasowych, drobiu rasowego i psów rasowych. Udowadniamy, że hodowle rasowe świetnie współgrają z wykorzystaniem użytkowym zwierząt i ptaków. Realizację celów osiągamy poprzez organizowanie wystaw, pokazów i szkoleń. Gwarantujemy dobrą atmosferę i satysfakcję z podjęcia decyzji o wstąpieniu w nasze szeregi.

 • króliki

  Hodowla królików rasowych jest podstawową formą działalności i głównym celem powstania Stowarzyszenia.
  Hodowcy- członkowie są zaangażowani w hodowle i aktywnie uczestniczą w ogólnokrajowych oraz regionalnych wystawach i pokazach królików rasowych.
  Do niedawna, króliki polskie średnio prezentowały się na tle królików państw ościennych, jednak w wyniku wstąpienia Polski do Unii Europejskiej i po zniesieniu formalności granicznych, na skutek przepływu materiału hodowlanego różnice wyraźnie się zacierają.
  Hodowcy naszego Stowarzyszenia rywalizują skutecznie z hodowcami krajowymi i z zagranicy zajmując czołowe miejsca na wystawach.
  Organizujemy również wystawy w Lublinie i Kraśniku, w których brały udział króliki z całego kraju. Naszym celem jest popularyzacja hodowli królików rasowych jako formy rywalizacji hobbystyczno- sportowej.

   

 • slajd kury

  Hodowcy naszego Stowarzyszenia w większości wywodzą się ze środowisk wiejskich.
  Na podwórkach, niejako wpisane w pejzaż są biegające kury, kaczki i gęsi.
  Przeważnie pełniły one rolę użytkową w gospodarstwach, jednak coraz częściej łączymy użytkowość z pięknem, a co za tym idzie z rasowością.
  W przeglądzie atlasów drobiu rasowego znajdujemy rasy, które biją rekordy pozyskiwania mięsa oraz nieśności jaj. Paleta barw jest ogromna i zrozumiałym staje się fakt, iż coraz więcej osób łączy przyjemne z pożytecznym i hoduje drób rasowy.
  Podział wagowy również zaspokaja gusta, ponieważ kury rasowe występują w przedziałach od ponad 5kg do ras miniaturowych wynoszących mniej niż kilogram.
  Entuzjaści łączenia piękna z użytkowością znajdą w naszym Stowarzyszeniu fachową poradę, pomoc w pozyskaniu materiału hodowlanego, możliwość uczestniczenia w wystawach i pokazach.

 • Psy rasowe

  Najmłodsza sekcja w naszym Stowarzyszeniu mająca w swoich szeregach psy z tytułami mistrzów wystaw międzynarodowych. Sekcja psów rasowych powstała w odpowiedzi na zapotrzebowanie społeczne. Oprócz ambicji hodowlanych chcemy uświadomić ludziom, że pies jako codzienny i najwierniejszy towarzysz zasługuje na miano członka rodziny a nie zabawki, którą można bez skrupułów porzucić.

Rasa wyhodowana w Niemczech.

Bardzo ciekawa rasa ze względu na fakt rodzenia się młodych w kolorze czarnym, a następnie barwa okrywy włosowej z wiekiem uzyskuje piękny srebrzysty kolor.

Najniższa dopuszczalna waga w wieku 8 m-cy i powyżej –4,0 kg, najwyższa- 5,8 kg.

Harmonijna budowa ciała. Tułów średnio długi, walcowaty, dobrze umięśniony. Partia przednia i tylna tułowia szeroka. Zad wyraźnie zaokrąglony.

Uszy mięsiste, stojące, mocno osadzone, zakończone łyżeczkowato, o długości 12-13 cm. Cała zewnętrzna powierzchnia uszu dobrze owłosiona.

Okrywa włosowa gęsta, sprężysta, jedwabista. Długość włosów pokrywowych około 3 cm.

Barwa włosów pokrywowych na 2/3 długości błękitnobiała. W zakończeniach włosów na długości około 1 cm występuje pas zabarwiony czarno lub niebiesko, który w połączeniu z białymi końcówkami włosów podszyciowych tworzy charakterystyczne „paskowanie”. Błękitnobiała barwa włosów pokrywowych w połączeniu z niebieskim podszyciem daje w okrywie włosowej wrażenie jasnego (nowego) srebra, z połyskiem. Na brzuchu srebrzystość matowa. Srebrzystość i „paskowanie” powinny być równomiernie rozłożone. Przy czarno zabarwionych końcówkach włosów pokrywowych, barwa okrywy jest w tonie ciemniejszym, przy niebieskich, w typie jaśniejszym. Barwa włosów podszyciowych od nasady niebieska przechodząca do białej przy zakończeniu włosów.