• Logo królikarz

  W województwie lubelskim i województwach sąsiednich prowadzi działalność Stowarzyszenie Hodowców Królików, Ptaków i Psów Rasowych. Celem naszym jest popularyzacja i stałe podnoszenie poziomu hodowli królików rasowych, drobiu rasowego i psów rasowych. Udowadniamy, że hodowle rasowe świetnie współgrają z wykorzystaniem użytkowym zwierząt i ptaków. Realizację celów osiągamy poprzez organizowanie wystaw, pokazów i szkoleń. Gwarantujemy dobrą atmosferę i satysfakcję z podjęcia decyzji o wstąpieniu w nasze szeregi.

 • króliki

  Hodowla królików rasowych jest podstawową formą działalności i głównym celem powstania Stowarzyszenia.
  Hodowcy- członkowie są zaangażowani w hodowle i aktywnie uczestniczą w ogólnokrajowych oraz regionalnych wystawach i pokazach królików rasowych.
  Do niedawna, króliki polskie średnio prezentowały się na tle królików państw ościennych, jednak w wyniku wstąpienia Polski do Unii Europejskiej i po zniesieniu formalności granicznych, na skutek przepływu materiału hodowlanego różnice wyraźnie się zacierają.
  Hodowcy naszego Stowarzyszenia rywalizują skutecznie z hodowcami krajowymi i z zagranicy zajmując czołowe miejsca na wystawach.
  Organizujemy również wystawy w Lublinie i Kraśniku, w których brały udział króliki z całego kraju. Naszym celem jest popularyzacja hodowli królików rasowych jako formy rywalizacji hobbystyczno- sportowej.

   

 • slajd kury

  Hodowcy naszego Stowarzyszenia w większości wywodzą się ze środowisk wiejskich.
  Na podwórkach, niejako wpisane w pejzaż są biegające kury, kaczki i gęsi.
  Przeważnie pełniły one rolę użytkową w gospodarstwach, jednak coraz częściej łączymy użytkowość z pięknem, a co za tym idzie z rasowością.
  W przeglądzie atlasów drobiu rasowego znajdujemy rasy, które biją rekordy pozyskiwania mięsa oraz nieśności jaj. Paleta barw jest ogromna i zrozumiałym staje się fakt, iż coraz więcej osób łączy przyjemne z pożytecznym i hoduje drób rasowy.
  Podział wagowy również zaspokaja gusta, ponieważ kury rasowe występują w przedziałach od ponad 5kg do ras miniaturowych wynoszących mniej niż kilogram.
  Entuzjaści łączenia piękna z użytkowością znajdą w naszym Stowarzyszeniu fachową poradę, pomoc w pozyskaniu materiału hodowlanego, możliwość uczestniczenia w wystawach i pokazach.

 • Psy rasowe

  Najmłodsza sekcja w naszym Stowarzyszeniu mająca w swoich szeregach psy z tytułami mistrzów wystaw międzynarodowych. Sekcja psów rasowych powstała w odpowiedzi na zapotrzebowanie społeczne. Oprócz ambicji hodowlanych chcemy uświadomić ludziom, że pies jako codzienny i najwierniejszy towarzysz zasługuje na miano członka rodziny a nie zabawki, którą można bez skrupułów porzucić.

Odmiany barwne: - standard (czerwono-brązowa),

- podpalana czarna,

- podpalana niebieska,

- biała.

Rasa wyhodowana w Anglii. Pierwsze wzmianki o królikach tej rasy pochodzą z XIX wieku. Podstawową odmianą barwną jest mahoniowa (czerwono-brązowa) i biała. Obie odmiany barwne wyprowadzone w Anglii. Odmiany podpalane: czarna i niebieska wyhodowane przez hodowców z Belgii i Holandii.

W końcu XIX wieku zajęczaki stały się najbardziej modną a jednocześnie drogą rasą. W tym okresie nastąpił masowy eksport królików tej rasy do Stanów Zjednoczonych, Belgii, Holandii i Niemiec.

Zajęczaki są rasą o wyjątkowo eleganckiej i doskonałej sylwetce. Prezentacja tej sylwetki to jedna z kategorii oceny tego królika. Hodowcy i hodowle tej rasy należą dalej do rzadkich w Polsce a jednocześnie nobilitujących w świecie hodowlanym.

Zajęczaki nazywano „arystokracją króliczą” i jest to rasa zasadniczo różniąca się od pozostałych ras króliczych.

W początkowym okresie zajęczaki uważano jako rasę typowo sportową, jednak w miarę rozwoju hodowli i ukazania bardzo dobrego umięśnienia oraz walorów smakowych zaczęto króliki te postrzegać jako użytkowe.

Idealna masa ciała to 3,50 – 4,25 kg. Tułów wydłużony, przewężony z parabolicznie wygiętym grzbietem. Rasa plenna, nie wymagająca szczególnych warunków hodowlanych.

Bardzo rzadko zachodzi ryzyko przetłuszczenia tuszek. Wymaga klatek przestronnych i wyższych od innych ras.

Rasa zajęczak jest również bardzo wdzięczną rasą wystawową, skupiającą zwiedzających ze względu na swoją odmienność w stosunku do innych ras króliczych.