• Logo królikarz

  W województwie lubelskim i województwach sąsiednich prowadzi działalność Stowarzyszenie Hodowców Królików, Ptaków i Psów Rasowych. Celem naszym jest popularyzacja i stałe podnoszenie poziomu hodowli królików rasowych, drobiu rasowego i psów rasowych. Udowadniamy, że hodowle rasowe świetnie współgrają z wykorzystaniem użytkowym zwierząt i ptaków. Realizację celów osiągamy poprzez organizowanie wystaw, pokazów i szkoleń. Gwarantujemy dobrą atmosferę i satysfakcję z podjęcia decyzji o wstąpieniu w nasze szeregi.

 • króliki

  Hodowla królików rasowych jest podstawową formą działalności i głównym celem powstania Stowarzyszenia.
  Hodowcy- członkowie są zaangażowani w hodowle i aktywnie uczestniczą w ogólnokrajowych oraz regionalnych wystawach i pokazach królików rasowych.
  Do niedawna, króliki polskie średnio prezentowały się na tle królików państw ościennych, jednak w wyniku wstąpienia Polski do Unii Europejskiej i po zniesieniu formalności granicznych, na skutek przepływu materiału hodowlanego różnice wyraźnie się zacierają.
  Hodowcy naszego Stowarzyszenia rywalizują skutecznie z hodowcami krajowymi i z zagranicy zajmując czołowe miejsca na wystawach.
  Organizujemy również wystawy w Lublinie i Kraśniku, w których brały udział króliki z całego kraju. Naszym celem jest popularyzacja hodowli królików rasowych jako formy rywalizacji hobbystyczno- sportowej.

   

 • slajd kury

  Hodowcy naszego Stowarzyszenia w większości wywodzą się ze środowisk wiejskich.
  Na podwórkach, niejako wpisane w pejzaż są biegające kury, kaczki i gęsi.
  Przeważnie pełniły one rolę użytkową w gospodarstwach, jednak coraz częściej łączymy użytkowość z pięknem, a co za tym idzie z rasowością.
  W przeglądzie atlasów drobiu rasowego znajdujemy rasy, które biją rekordy pozyskiwania mięsa oraz nieśności jaj. Paleta barw jest ogromna i zrozumiałym staje się fakt, iż coraz więcej osób łączy przyjemne z pożytecznym i hoduje drób rasowy.
  Podział wagowy również zaspokaja gusta, ponieważ kury rasowe występują w przedziałach od ponad 5kg do ras miniaturowych wynoszących mniej niż kilogram.
  Entuzjaści łączenia piękna z użytkowością znajdą w naszym Stowarzyszeniu fachową poradę, pomoc w pozyskaniu materiału hodowlanego, możliwość uczestniczenia w wystawach i pokazach.

 • Psy rasowe

  Najmłodsza sekcja w naszym Stowarzyszeniu mająca w swoich szeregach psy z tytułami mistrzów wystaw międzynarodowych. Sekcja psów rasowych powstała w odpowiedzi na zapotrzebowanie społeczne. Oprócz ambicji hodowlanych chcemy uświadomić ludziom, że pies jako codzienny i najwierniejszy towarzysz zasługuje na miano członka rodziny a nie zabawki, którą można bez skrupułów porzucić.

W dniach 06-08.11.2009r w Lublinie odbyła się III Ogólnopolska Wystawa Królików Rasowych na przepięknych terenach Muzeum Wsi Lubelskiej. Organizatorem Wystawy było Koło Nr 4 KZHK przy nieocenionej pomocy MWL. Jeden z kolegów hodowców określił to wydarzenie zdaniem „ króliki wróciły pod strzechy”. Ogromne słowa podziękowania dla Dyrekcji i wszystkich pracowników Muzeum za życzliwą, pełną zaangażowania współpracę i serdeczne przyjęcie królików i hodowców.
    W Wystawie udział wzięło 18 hodowców, którzy zaprezentowali 173 króliki w 25 rasach i odmianach barwnych. Ocenę królików przeprowadzili sędziowie- rzeczoznawcy pp. Ludwik Czech i Brunon Bluszcz.
Przyznano 41 pucharów za zdobycie tytułów czempionów i v-ce czempionów oraz nagrodę w poszczególnych rasach i barwach.
Puchary wręczali przybyli na uroczystość: Przewodniczący Sejmiku Województwa Lubelskiego p. Jacek Czerniak, Przewodniczący Stowarzyszenia „Nasz Piast” p. Zdzisław Podkański oraz Pani asystent posła Jana Łopaty. Puchary sponsorowali w/ wymienieni oraz Marszałek Województwa Lubelskiego, poseł Edward Wojtas, Starosta Powiatu Świdnik.
O Wystawie informowali i zamieścili reportaże z jej przebiegu: TVP Lublin, PR Lublin, Kurier Lubelski, Dziennik Wschodni.
    Olbrzymia większość odwiedzających i uczestników wyrażała zadowolenie, podziwiała prezentowane króliki i scenerię Muzeum. Mimo jesiennej pory pogoda dopisała.
Z ustaleń z Dyrekcją Muzeum wynika potrzeba powtarzania takich wystaw  i strony zainteresowane: Dyrekcja Muzeum, zwiedzający i hodowcy oraz KZHK Koło Nr 4 wyraziły gotowość do ich kontynuowania.
    Dziękujemy wszystkim odwiedzającym Wystawę za życzliwość w ocenie, niezadowolonych przepraszamy za niedociągnięcia.
        Do zobaczenia na kolejnych pokazach, wystawach i giełdach.