• Logo królikarz

  W województwie lubelskim i województwach sąsiednich prowadzi działalność Stowarzyszenie Hodowców Królików, Ptaków i Psów Rasowych. Celem naszym jest popularyzacja i stałe podnoszenie poziomu hodowli królików rasowych, drobiu rasowego i psów rasowych. Udowadniamy, że hodowle rasowe świetnie współgrają z wykorzystaniem użytkowym zwierząt i ptaków. Realizację celów osiągamy poprzez organizowanie wystaw, pokazów i szkoleń. Gwarantujemy dobrą atmosferę i satysfakcję z podjęcia decyzji o wstąpieniu w nasze szeregi.

 • króliki

  Hodowla królików rasowych jest podstawową formą działalności i głównym celem powstania Stowarzyszenia.
  Hodowcy- członkowie są zaangażowani w hodowle i aktywnie uczestniczą w ogólnokrajowych oraz regionalnych wystawach i pokazach królików rasowych.
  Do niedawna, króliki polskie średnio prezentowały się na tle królików państw ościennych, jednak w wyniku wstąpienia Polski do Unii Europejskiej i po zniesieniu formalności granicznych, na skutek przepływu materiału hodowlanego różnice wyraźnie się zacierają.
  Hodowcy naszego Stowarzyszenia rywalizują skutecznie z hodowcami krajowymi i z zagranicy zajmując czołowe miejsca na wystawach.
  Organizujemy również wystawy w Lublinie i Kraśniku, w których brały udział króliki z całego kraju. Naszym celem jest popularyzacja hodowli królików rasowych jako formy rywalizacji hobbystyczno- sportowej.

   

 • slajd kury

  Hodowcy naszego Stowarzyszenia w większości wywodzą się ze środowisk wiejskich.
  Na podwórkach, niejako wpisane w pejzaż są biegające kury, kaczki i gęsi.
  Przeważnie pełniły one rolę użytkową w gospodarstwach, jednak coraz częściej łączymy użytkowość z pięknem, a co za tym idzie z rasowością.
  W przeglądzie atlasów drobiu rasowego znajdujemy rasy, które biją rekordy pozyskiwania mięsa oraz nieśności jaj. Paleta barw jest ogromna i zrozumiałym staje się fakt, iż coraz więcej osób łączy przyjemne z pożytecznym i hoduje drób rasowy.
  Podział wagowy również zaspokaja gusta, ponieważ kury rasowe występują w przedziałach od ponad 5kg do ras miniaturowych wynoszących mniej niż kilogram.
  Entuzjaści łączenia piękna z użytkowością znajdą w naszym Stowarzyszeniu fachową poradę, pomoc w pozyskaniu materiału hodowlanego, możliwość uczestniczenia w wystawach i pokazach.

 • Psy rasowe

  Najmłodsza sekcja w naszym Stowarzyszeniu mająca w swoich szeregach psy z tytułami mistrzów wystaw międzynarodowych. Sekcja psów rasowych powstała w odpowiedzi na zapotrzebowanie społeczne. Oprócz ambicji hodowlanych chcemy uświadomić ludziom, że pies jako codzienny i najwierniejszy towarzysz zasługuje na miano członka rodziny a nie zabawki, którą można bez skrupułów porzucić.

W dniach 15,16 października 2011 w Kraśniku, woj. lubelskie odbyła się wystawa królików rasowych. Wystawę zorganizowało Stowarzyszenie Hodowców Królików Rasowych i Ptaków Ozdobnych przy współpracy ze Starostwem Powiatowym w Kraśniku i Dyrekcją Zespołu Szkół Nr 3. W wystawie udział wzięło 40 hodowców z siedmiu województw, prezentujących 57 ras i odmian barwnych królików. Łącznie do oceny zgłoszono 313 sztuk królików i w ramach pokazu około 20 sztuk. Najliczniej prezentowane rasy to: WJS-41szt, BOS-31 szt, NB-24szt. Bardzo ciekawą była ekspozycja 12 odmian barwnych baranów francuskich, bardzo rzadkiej rasy- czarnego ościstowłosego, 7 odmian reźów. Prezentowano coraz rzadziej pokazywane na wystawach - kalifornijski czarny-9szt, japoński i króliki srebrzyste w w 4 odmianach. Mistrzem wystawy został Francuski baran szary, a więc rasa rzadko wygrywająca. Wystawę zwiedzała spora liczba miłośników i znawców hodowli królików. W mieście powiatowym na lubelszczyźnie zrobiła wielkie wrażenie i zaskoczenie mnogością barw i ilością ras. Serdecznie dziękujemy wszystkim sponsorom, zwiedzającym i hodowcom za udział w tym wielkim "święcie" królikarskim. Bardzo dziękujemy za przychylne recenzje. Mamy świadomość, że wiele należy poprawić organizacyjnie i reklamowo. Na pewno w przyszłym roku dołożymy wszelkich starań, by wystawa była w jeszcze większym stopniu profesjonalna. Serdecznie dziękujemy za tegoroczne uczestnictwo i zapraszamy w przyszłym roku. Do zobaczenia w jeszcze szerszym gronie.