• Logo królikarz

  W województwie lubelskim i województwach sąsiednich prowadzi działalność Stowarzyszenie Hodowców Królików, Ptaków i Psów Rasowych. Celem naszym jest popularyzacja i stałe podnoszenie poziomu hodowli królików rasowych, drobiu rasowego i psów rasowych. Udowadniamy, że hodowle rasowe świetnie współgrają z wykorzystaniem użytkowym zwierząt i ptaków. Realizację celów osiągamy poprzez organizowanie wystaw, pokazów i szkoleń. Gwarantujemy dobrą atmosferę i satysfakcję z podjęcia decyzji o wstąpieniu w nasze szeregi.

 • króliki

  Hodowla królików rasowych jest podstawową formą działalności i głównym celem powstania Stowarzyszenia.
  Hodowcy- członkowie są zaangażowani w hodowle i aktywnie uczestniczą w ogólnokrajowych oraz regionalnych wystawach i pokazach królików rasowych.
  Do niedawna, króliki polskie średnio prezentowały się na tle królików państw ościennych, jednak w wyniku wstąpienia Polski do Unii Europejskiej i po zniesieniu formalności granicznych, na skutek przepływu materiału hodowlanego różnice wyraźnie się zacierają.
  Hodowcy naszego Stowarzyszenia rywalizują skutecznie z hodowcami krajowymi i z zagranicy zajmując czołowe miejsca na wystawach.
  Organizujemy również wystawy w Lublinie i Kraśniku, w których brały udział króliki z całego kraju. Naszym celem jest popularyzacja hodowli królików rasowych jako formy rywalizacji hobbystyczno- sportowej.

   

 • slajd kury

  Hodowcy naszego Stowarzyszenia w większości wywodzą się ze środowisk wiejskich.
  Na podwórkach, niejako wpisane w pejzaż są biegające kury, kaczki i gęsi.
  Przeważnie pełniły one rolę użytkową w gospodarstwach, jednak coraz częściej łączymy użytkowość z pięknem, a co za tym idzie z rasowością.
  W przeglądzie atlasów drobiu rasowego znajdujemy rasy, które biją rekordy pozyskiwania mięsa oraz nieśności jaj. Paleta barw jest ogromna i zrozumiałym staje się fakt, iż coraz więcej osób łączy przyjemne z pożytecznym i hoduje drób rasowy.
  Podział wagowy również zaspokaja gusta, ponieważ kury rasowe występują w przedziałach od ponad 5kg do ras miniaturowych wynoszących mniej niż kilogram.
  Entuzjaści łączenia piękna z użytkowością znajdą w naszym Stowarzyszeniu fachową poradę, pomoc w pozyskaniu materiału hodowlanego, możliwość uczestniczenia w wystawach i pokazach.

 • Psy rasowe

  Najmłodsza sekcja w naszym Stowarzyszeniu mająca w swoich szeregach psy z tytułami mistrzów wystaw międzynarodowych. Sekcja psów rasowych powstała w odpowiedzi na zapotrzebowanie społeczne. Oprócz ambicji hodowlanych chcemy uświadomić ludziom, że pies jako codzienny i najwierniejszy towarzysz zasługuje na miano członka rodziny a nie zabawki, którą można bez skrupułów porzucić.

Odmiany barwne: - standard (czerwono-brązowa),

- podpalana czarna,

- podpalana niebieska,

- biała.

Rasa wyhodowana w Anglii. Pierwsze wzmianki o królikach tej rasy pochodzą z XIX wieku. Podstawową odmianą barwną jest mahoniowa (czerwono-brązowa) i biała. Obie odmiany barwne wyprowadzone w Anglii. Odmiany podpalane: czarna i niebieska wyhodowane przez hodowców z Belgii i Holandii.

W końcu XIX wieku zajęczaki stały się najbardziej modną a jednocześnie drogą rasą. W tym okresie nastąpił masowy eksport królików tej rasy do Stanów Zjednoczonych, Belgii, Holandii i Niemiec.

Zajęczaki są rasą o wyjątkowo eleganckiej i doskonałej sylwetce. Prezentacja tej sylwetki to jedna z kategorii oceny tego królika. Hodowcy i hodowle tej rasy należą dalej do rzadkich w Polsce a jednocześnie nobilitujących w świecie hodowlanym.

Zajęczaki nazywano „arystokracją króliczą” i jest to rasa zasadniczo różniąca się od pozostałych ras króliczych.

W początkowym okresie zajęczaki uważano jako rasę typowo sportową, jednak w miarę rozwoju hodowli i ukazania bardzo dobrego umięśnienia oraz walorów smakowych zaczęto króliki te postrzegać jako użytkowe.

Idealna masa ciała to 3,50 – 4,25 kg. Tułów wydłużony, przewężony z parabolicznie wygiętym grzbietem. Rasa plenna, nie wymagająca szczególnych warunków hodowlanych.

Bardzo rzadko zachodzi ryzyko przetłuszczenia tuszek. Wymaga klatek przestronnych i wyższych od innych ras.

Rasa zajęczak jest również bardzo wdzięczną rasą wystawową, skupiającą zwiedzających ze względu na swoją odmienność w stosunku do innych ras króliczych.

Rasa wyhodowana w Niemczech.

Bardzo ciekawa rasa ze względu na fakt rodzenia się młodych w kolorze czarnym, a następnie barwa okrywy włosowej z wiekiem uzyskuje piękny srebrzysty kolor.

Najniższa dopuszczalna waga w wieku 8 m-cy i powyżej –4,0 kg, najwyższa- 5,8 kg.

Harmonijna budowa ciała. Tułów średnio długi, walcowaty, dobrze umięśniony. Partia przednia i tylna tułowia szeroka. Zad wyraźnie zaokrąglony.

Uszy mięsiste, stojące, mocno osadzone, zakończone łyżeczkowato, o długości 12-13 cm. Cała zewnętrzna powierzchnia uszu dobrze owłosiona.

Okrywa włosowa gęsta, sprężysta, jedwabista. Długość włosów pokrywowych około 3 cm.

Barwa włosów pokrywowych na 2/3 długości błękitnobiała. W zakończeniach włosów na długości około 1 cm występuje pas zabarwiony czarno lub niebiesko, który w połączeniu z białymi końcówkami włosów podszyciowych tworzy charakterystyczne „paskowanie”. Błękitnobiała barwa włosów pokrywowych w połączeniu z niebieskim podszyciem daje w okrywie włosowej wrażenie jasnego (nowego) srebra, z połyskiem. Na brzuchu srebrzystość matowa. Srebrzystość i „paskowanie” powinny być równomiernie rozłożone. Przy czarno zabarwionych końcówkach włosów pokrywowych, barwa okrywy jest w tonie ciemniejszym, przy niebieskich, w typie jaśniejszym. Barwa włosów podszyciowych od nasady niebieska przechodząca do białej przy zakończeniu włosów.

Rasa wyhodowana w Niemczech na skutek kojarzeń wiedeńskich niebieskich z szarymi.

Do wzorca niemieckiego po raz pierwszy trafiła 1997 roku.

Rasa bardzo ciekawa jeśli chodzi o barwę.

Pozostałe parametry takie jak u wszystkich ras wiedeńskich.

Rasa powstała w latach trzydziestych XX wieku.

Twórcą rasy jest niemiecki hodowca Korn z Wunterbergu.

Króliki tej rasy uzyskano dwoma drogami: jedna to kojarzenia małych królików szarych z Belgijskim Olbrzymem,

druga to: kojarzenia Wiedeńskiego Niebieskiego z olbrzymem białym.

Wiedeński szary dopiero w 1962 roku dostał nazwę zatwierdzoną po wcześniejszych różnych zmianach.

Spotyka się trzy odcienie odmiany barwnej szarej, a sporadycznie występuje odmiana ognista.

Masa ciała 4,00 – 5,00 kg, długość uszu 10,5- 12 cm.

Rasa Wiedeński Niebieski powstała w Austrii pod koniec XIX wieku.

Twórcą tej rasy jest Johan Schulz, kolejarz z Wiednia- Hetzendorf, prezes pierwszego wiedeńskiego związku hodowców królików.

Pierwsze osobniki tej rasy były nieco cięższe i ważyły do 6,50 kg.

Rasę w Austrii oficjalnie uznano w 1897 roku. W 1903 roku rozpoczął się masowy eksport królików wiedeńskich do różnych krajów Europy. Wielbicielami rasy Wiedeński Niebieski byli i są szczególnie Niemcy, którzy już w roku 1905 na wielkiej wystawie w Hamburgu wystawili ponad 300 sztuk królików tej rasy.

Rasa ma wszelkie warunki być postrzeganą jako dobrą rasą użytkową. Wysoka plenność, dobra wydajność rzeźna (około 54%), bardzo gęsta okrywa włosowa pozwala jak wyżej klasyfikować rasę.

Króliki Wiedeńskie Niebieskie występują w różnych odcieniach. W Polsce obowiązuje ciemno- niebieska barwa, chociaż w ostatnich latach na skutek dużego importu z Niemiec pojawiły się króliki o jaśniejszym (niepożądanym) odcieniu.

Hodowla ras wiedeńskich w Europie jest bardzo popularna, jednak zdecydowanie prymat wiedzie barwa niebieska tej rasy.

Masa ciała 4,25-5,25 kg. Ciało masywne, dobrze umięśnione. Długość uszu 11,5-12,5 cm. Okrywa włosowa bardzo gęsta, szczególnie w podszyciu.