• Logo królikarz

  W województwie lubelskim i województwach sąsiednich prowadzi działalność Stowarzyszenie Hodowców Królików, Ptaków i Psów Rasowych. Celem naszym jest popularyzacja i stałe podnoszenie poziomu hodowli królików rasowych, drobiu rasowego i psów rasowych. Udowadniamy, że hodowle rasowe świetnie współgrają z wykorzystaniem użytkowym zwierząt i ptaków. Realizację celów osiągamy poprzez organizowanie wystaw, pokazów i szkoleń. Gwarantujemy dobrą atmosferę i satysfakcję z podjęcia decyzji o wstąpieniu w nasze szeregi.

 • króliki

  Hodowla królików rasowych jest podstawową formą działalności i głównym celem powstania Stowarzyszenia.
  Hodowcy- członkowie są zaangażowani w hodowle i aktywnie uczestniczą w ogólnokrajowych oraz regionalnych wystawach i pokazach królików rasowych.
  Do niedawna, króliki polskie średnio prezentowały się na tle królików państw ościennych, jednak w wyniku wstąpienia Polski do Unii Europejskiej i po zniesieniu formalności granicznych, na skutek przepływu materiału hodowlanego różnice wyraźnie się zacierają.
  Hodowcy naszego Stowarzyszenia rywalizują skutecznie z hodowcami krajowymi i z zagranicy zajmując czołowe miejsca na wystawach.
  Organizujemy również wystawy w Lublinie i Kraśniku, w których brały udział króliki z całego kraju. Naszym celem jest popularyzacja hodowli królików rasowych jako formy rywalizacji hobbystyczno- sportowej.

   

 • slajd kury

  Hodowcy naszego Stowarzyszenia w większości wywodzą się ze środowisk wiejskich.
  Na podwórkach, niejako wpisane w pejzaż są biegające kury, kaczki i gęsi.
  Przeważnie pełniły one rolę użytkową w gospodarstwach, jednak coraz częściej łączymy użytkowość z pięknem, a co za tym idzie z rasowością.
  W przeglądzie atlasów drobiu rasowego znajdujemy rasy, które biją rekordy pozyskiwania mięsa oraz nieśności jaj. Paleta barw jest ogromna i zrozumiałym staje się fakt, iż coraz więcej osób łączy przyjemne z pożytecznym i hoduje drób rasowy.
  Podział wagowy również zaspokaja gusta, ponieważ kury rasowe występują w przedziałach od ponad 5kg do ras miniaturowych wynoszących mniej niż kilogram.
  Entuzjaści łączenia piękna z użytkowością znajdą w naszym Stowarzyszeniu fachową poradę, pomoc w pozyskaniu materiału hodowlanego, możliwość uczestniczenia w wystawach i pokazach.

 • Psy rasowe

  Najmłodsza sekcja w naszym Stowarzyszeniu mająca w swoich szeregach psy z tytułami mistrzów wystaw międzynarodowych. Sekcja psów rasowych powstała w odpowiedzi na zapotrzebowanie społeczne. Oprócz ambicji hodowlanych chcemy uświadomić ludziom, że pies jako codzienny i najwierniejszy towarzysz zasługuje na miano członka rodziny a nie zabawki, którą można bez skrupułów porzucić.

W dniach 19,20 listopada 2016 roku w Lublinie, w kompleksie handlowym OUTLET Center przy ul. Mełgiewskiej odbyła się Ogólnopolska Wystawa królików Rasowych i Wystawa Gołębi Rasowych pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Lubelskiego. Wystawę organizowało nasze Stowarzyszenie przy współudziale Urzędowskiego Związku Hodowców Gołębi Rasowych i DI.

W wystawie 38 hodowców z całego kraju prezentowało 344 króliki, w 37 rasach i odmianach barwnych. W wystawie gołębi 21 hodowców zaprezentowało 329 ptaków, w 35 rasach.

Zarówno króliki jak i gołębie otrzymały bardzo wysokie oceny wystawione przez sędziów rzeczoznawców ds. fenotypowej oceny zwierząt.

Prezentowane zwierzęta i ptaki cieszyły się dużym zainteresowaniem zwiedzających, których w sobotę i niedzielę przybyło sporo.

Serdecznie zapraszamy na następne imprezy organizowane przez nasze Stowarzyszenie.

W dniach 15,16 października 2011 w Kraśniku, woj. lubelskie odbyła się wystawa królików rasowych. Wystawę zorganizowało Stowarzyszenie Hodowców Królików Rasowych i Ptaków Ozdobnych przy współpracy ze Starostwem Powiatowym w Kraśniku i Dyrekcją Zespołu Szkół Nr 3. W wystawie udział wzięło 40 hodowców z siedmiu województw, prezentujących 57 ras i odmian barwnych królików. Łącznie do oceny zgłoszono 313 sztuk królików i w ramach pokazu około 20 sztuk. Najliczniej prezentowane rasy to: WJS-41szt, BOS-31 szt, NB-24szt. Bardzo ciekawą była ekspozycja 12 odmian barwnych baranów francuskich, bardzo rzadkiej rasy- czarnego ościstowłosego, 7 odmian reźów. Prezentowano coraz rzadziej pokazywane na wystawach - kalifornijski czarny-9szt, japoński i króliki srebrzyste w w 4 odmianach. Mistrzem wystawy został Francuski baran szary, a więc rasa rzadko wygrywająca. Wystawę zwiedzała spora liczba miłośników i znawców hodowli królików. W mieście powiatowym na lubelszczyźnie zrobiła wielkie wrażenie i zaskoczenie mnogością barw i ilością ras. Serdecznie dziękujemy wszystkim sponsorom, zwiedzającym i hodowcom za udział w tym wielkim "święcie" królikarskim. Bardzo dziękujemy za przychylne recenzje. Mamy świadomość, że wiele należy poprawić organizacyjnie i reklamowo. Na pewno w przyszłym roku dołożymy wszelkich starań, by wystawa była w jeszcze większym stopniu profesjonalna. Serdecznie dziękujemy za tegoroczne uczestnictwo i zapraszamy w przyszłym roku. Do zobaczenia w jeszcze szerszym gronie.

W dniach 06-08.11.2009r w Lublinie odbyła się III Ogólnopolska Wystawa Królików Rasowych na przepięknych terenach Muzeum Wsi Lubelskiej. Organizatorem Wystawy było Koło Nr 4 KZHK przy nieocenionej pomocy MWL. Jeden z kolegów hodowców określił to wydarzenie zdaniem „ króliki wróciły pod strzechy”. Ogromne słowa podziękowania dla Dyrekcji i wszystkich pracowników Muzeum za życzliwą, pełną zaangażowania współpracę i serdeczne przyjęcie królików i hodowców.
    W Wystawie udział wzięło 18 hodowców, którzy zaprezentowali 173 króliki w 25 rasach i odmianach barwnych. Ocenę królików przeprowadzili sędziowie- rzeczoznawcy pp. Ludwik Czech i Brunon Bluszcz.
Przyznano 41 pucharów za zdobycie tytułów czempionów i v-ce czempionów oraz nagrodę w poszczególnych rasach i barwach.
Puchary wręczali przybyli na uroczystość: Przewodniczący Sejmiku Województwa Lubelskiego p. Jacek Czerniak, Przewodniczący Stowarzyszenia „Nasz Piast” p. Zdzisław Podkański oraz Pani asystent posła Jana Łopaty. Puchary sponsorowali w/ wymienieni oraz Marszałek Województwa Lubelskiego, poseł Edward Wojtas, Starosta Powiatu Świdnik.
O Wystawie informowali i zamieścili reportaże z jej przebiegu: TVP Lublin, PR Lublin, Kurier Lubelski, Dziennik Wschodni.
    Olbrzymia większość odwiedzających i uczestników wyrażała zadowolenie, podziwiała prezentowane króliki i scenerię Muzeum. Mimo jesiennej pory pogoda dopisała.
Z ustaleń z Dyrekcją Muzeum wynika potrzeba powtarzania takich wystaw  i strony zainteresowane: Dyrekcja Muzeum, zwiedzający i hodowcy oraz KZHK Koło Nr 4 wyraziły gotowość do ich kontynuowania.
    Dziękujemy wszystkim odwiedzającym Wystawę za życzliwość w ocenie, niezadowolonych przepraszamy za niedociągnięcia.
        Do zobaczenia na kolejnych pokazach, wystawach i giełdach.

W dniach 8-10 października 2010 r w Lublinie odbyła się Ogólnopolska Wystawa Królików Rasowych w kompleksie Gali przy ul. Fabrycznej 2. Wystawę organizowało Stowarzyszenie Hodowców Królików Rasowych i Ptaków Ozdobnych reprezentujące hodowców głównie woj. lubelskiego.
Sponsorowali wystawę: Marszałek Województwa Lubelskiego, Przewodniczący Sejmiku Województwa Lubelskiego, Poseł na Sejm RP- Tadeusz Sławecki, oraz 8 firm wymienionych w katalogu wystawy.
W wystawie udział wzięły króliki 25 hodowców z kilku województw. Ogólnie prezentowane były 174 króliki w 35 rasach i odmianach barwnych.
Mieszkańcy miasta i województwa mogli podziwiać bardzo zróżnicowane króliki zarówno pod względem barwy, okrywy włosowej jak i wielkości.
Oceny wartości fenotypowej królików dokonali sędziowie-rzeczoznawcy: pp. Ludwik Czech, Brunon Bluszcz i Tomasz Orłowski.
Hodowcy zaprezentowali bardzo wartościowe króliki, a wśród nich; 1 królik otrzymał ocenę 96,5 pkt, 9 królików 96,0 pkt, 10 królików 95,5 pkt i 31 królików 95,0 pkt.
Mistrzem wystawy został królik-srebrzysty żółty prezentowany przez kol. Ryszarda Kwiatkowskiego z woj. mazowieckiego, natomiast wicemistrzem królik- angielski srokacz trójbarwny prezentowany przez naszego kolegę ze Stowarzyszenia Krzysztofa Galanta.
Przyznano tytuły championów 19 królikom i wice championów 11 królikom. Króliki oceniane były również w kolekcjach K4 i kolekcjach K3 młode.
Wystawa odbyła się we wspaniałej koleżeńskiej atmosferze, pozwoliła na miłe spotkania i wymianę doświadczeń między hodowcami, jak również mamy nadzieję, że dostarczyła niezapomnianych wrażeń zwiedzającym.